سه شنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

بازنشستگی درس˝خانواده آقای هاشمی˝از پایه سوم دبستان/اتمام مرحله نخست تالیف کتب سوم ابتدایی

sheida92 اردیبهشت ۱۵, ۱۳۹۲ ۰
بازنشستگی درس˝خانواده آقای هاشمی˝از پایه سوم دبستان/اتمام مرحله نخست تالیف کتب سوم ابتدایی

ناظر کتاب‌های جدیدالتألیف پایه سوم ابتدایی با بیان اینکه مرحله نخست تالیف کتب سوم دبستانی‌ها به پایان رسیده است، گفت: درس ˝خانواده آقای هاشمی˝ از کتاب دانش‌آموزان سوم ابتدایی حذف و موضوعات جدید در کتابی با عنوان مطالعات اجتماعی به صورت ترکیبی ارائه خواهد شد

مرتضی مجدفر، پژوهشگر آموزشی، ناظر کتاب‌های جدیدالتألیف پایه سوم در گفت‌وگو با خبرنگار آموزش و پرورش پانا، در پاسخ به این پرسش که آیا تالیف کتب درسی بر اساس سند برنامه درسی ملی انجام می‌شود؟ اظهار کرد: امسال سومین سالی است که برنامه درسی ملی عملیاتی می‌شود.

وی افزود: ما تا ۳ سال گذشته فاقد نقشه راه در کتاب‌های درسی‌ بودیم و هرکدام از مؤلفان کتاب‌های درسی براساس سلیقه خودشان کتاب می‌نوشتند. در حاضر نوشتن کتاب های درسی بر اساس سند برنامه درسی ملی انجام می‌شود.

مجدفر با بیان اینکه تالیف کتابهای درسی بر اساس سند برنامه درسی ملی انجام می شود، خاطرنشان کرد: من یکی از ناظران کتاب سوم دبستان هستم. ما می‌آییم این کتاب تألیف شده را با سند برنامه درسی ملی چک می‌کنیم که با کجای برنامه درسی هماهنگی دارد و با کجا هماهنگی ندارد. سپس به جهت اینکه این کار، کار جدیدی است و تا کنون انجام نشده بود، سال به سال که جلو پیش می‌رود روند بهتر خواهد شد.

سند برنامه درسی ملی مخالف حافظه محوری است

ناظر کتاب‌های جدیدالتألیف پایه سوم با بیان اینکه کتاب ریاضیات سابق در تمامی ۵ پایه تحصیلی اساسا حافظه محور بود، خاطرنشان کرد: برنامه درسی ملی با حافظه محوری مخالفت است. این سند می‌گوید، دانش‌آموز باید تفکرمحور و پژوهشگر بار آید.

وی اضافه کرد: تالیف کتابهای درسی روند رو به رشدی دارد و امسال نیز در پایه سوم دبستان مقداری همسوسازی انجام شد و در مطالعات اجتماعی سوم ابتدایی نیز این همسوسازی ها انجام شده است.

خداحافظی درس “خانواده آقای هاشمی” از کتاب سوم دبستانی‌ها

مجدفر همچنین با اشاره به حذف درس “خانواده آقای هاشمی” از کتاب سوم دبستانی ها، تصریح کرد: در جلسه نقد و بررسی کتاب‌های درسی بودیم که ناگهان از گوشه سالن صلوات بلند شد؛ پرسیدم چه خبر است، گفتند گروه مطالعات اجتماعی هستند چون درس خانواده آقای هاشمی بالاخره بازنشسته شد.

وی ادامه داد: این درس روایت خانواده‌ای بود که از کازرون راه می‌افتاد و به نیشابور می‌رفت. حالا به جای این درس موضوعات جدید آمده است. موضوعات جدید در کتابی با عنوان مطالعات اجتماعی به صورت ترکیبی است؛ یعنی تاریخ، جغرافیا و اجتماعی که در کتاب‌های قدیم جداگانه بودند در حال حاضر درهم تنیده است.

ناظر کتاب‌های جدیدالتألیف پایه سوم با بیان اینکه کتابهای پایه سوم ابتدایی ۳۴ سال است که تدریس می شود، گفت: روند تولید کتاب‌های درسی رو به رشد است. درس علوم جدیدالتألیف بوده و کتاب فارسی در سال ۷۸ عوض شد. ریاضی و اجتماعی بیش از ۳۰ سال است که تدریس می‌شود و معلم به این کتاب‌ها عادت کرده است.

تالیف مرحله نخست کتاب کتب سوم دبستانی‌ها پایان یافت

مجدفر با اشاره به اتمام تالیف مرحله اول کتب سوم ابتدایی، عنوان کرد: در حال حاضر کتاب های سوم ابتدایی در مرحله بازبینی است. برای هر کتاب درسی مجموعه‌ای متشکل از ۳۰ یا ۴۰ نفر معلم که ۱۰ تا ۱۳ نفر نسخه‌های کتاب را دیده اند، نظرات خود را پیرامون آنها ارائه دادند.

وی اضافه کرد: معلمان باسابقه و خوش‌فکری برای هر درس و همچنین ۲ یا ۳ کارشناس وجود دارد. پیش تألیف این کتابها به اتمام رسیده است و در حال آماده سازی با تصاویر و … در ۱۲ حوزه هستند.
خبرگزاری پانا

یکشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۱۴:۱۶
کد خبر : 14930
بازدیدها: 182

پاسخی بگذارید »