پنجشنبه ۰۳ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

بازنشستگی با کمتر از ۱۰ سال سابقه بیمه تایید شد

danesheroz1 آبان ۵, ۱۳۹۲ ۰
بازنشستگی با کمتر از ۱۰ سال سابقه بیمه تایید شد

دانش روز: طرح دو فوریتی تعیین تکلیف تأمین اجتماعی در مورد اشخاصی که ده سال و کمتر حق بیمه پرداخت کرده‌اند، پس از اعمال اصلاحاتی در مجلس، به تائید شورای نگهبان رسید

 به گزارش دانش روز، طرح بازنشستگی افراد با کمتر از ۱۰ سال سابقه بیمه که نخستین بار ۱۳ شهریور ماه امسال به تصویب نمایندگان مجلس رسیده بود، از ابتدا با انتقاداتی ازسوی صاحبنظران امور بیمه ای و نیزکارشناسان سازمان تامین اجتماعی همراه بود. نحوه تامین منابع مالی هزینه های اجرای این طرح و نیز مغایرت محتوای طرح بابرخی اصول مبانی محاسبات بیمه ای از جمله نقدهای کارشناسی بر نسخه اولیه طرح دوفوریتی مذکور بود.

براساس این طرح که به تصویب نمایندگان رسیده بود سازمان تامین اجتماعی مکلف است به افرادی که حداقل ده سال حق بیمه پرداخت‌ کرده و به سن شصت سال برای مردان و پنجاه و پنج سال برای زنان رسیده‌اند یا به هر دلیل به تشخیص کمیسیون های موضوع ماده (۹۱) قانون تامین اجتماعی مصوب سوم تیرماه ۵۴ و اصلاحات بعدی آن در سنین کمتر از موارد فوق از کار افتاده‌ شده‌اند ولی از حق مستمری برخوردار نمی‌شوند، متناسب با سنوات پرداخت حق بیمه، حقوق بازنشستگی پرداخت نماید.

همچنین افرادی که کمتر از ده سال حق بیمه پرداخت کرده‌اند، می‌توانند با پرداخت مابه‌التفاوت حق بیمه اعم از حق کارگر و کارفرما تا ده سال به نرخ سال‌جاری، از امتیاز بازنشستگی این حکم برخوردار شوند.

براساس تبصره یک سازمان تامین اجتماعی مکلف است بدون در نظر گرفتن هر نوع شرطی، به فرزندان و همسر بیمه شده متوفی که زیر ده سال سابقه پرداخت حق بیمه دارد نسبت به سنوات، مستمری پرداخت کند همچنین براساس تبصره ۲- بند (۳) ماده (۸۰) قانون تامین اجتماعی مصوب سوم تیرماه ۵۴ لغو می‌شود.

ایرادات شورای نگهبان به طرح اولیه مصوبه نخست مجلس، با دو ایراد مواجه شد. نخستین ایراد شورای نگهبان، عمدتا ناظر بر دیدگاه های کارشناسانی بود که می گفتند طرح مذکور بار مالی فراوانی را بر تامین اجتماعی تحمیل می کند و ایراد دوم نیز عنوان شد که خلاف اصل ۷۵ و ۱۱۲ قانون اساسی است.

تلاش مجلس برای رفع ایرادات شورای نگهبان یک ماه به طول انجامید و در نهایت با اصلاحاتی توانستند نظر شورای نگهبان را تامین کنند.

با تائید اصلاحیه طرح دوفوریتی مجلس، توسط شورای نگهبان، مصوبه مجلس شورای اسلامی جنبه قانونی به خود گرفته و دولت و سازمان تامین اجتماعی موظف به اجرای آن هستند.

براساس این طرح افراد مختلف می‌توانند با پرداخت پول به سازمان تامین اجتماعی و خرید حداقل ۱۰ سال سابقه پرداخت بیمه، از مزایای بازنشستگی با دریافت ۱۰ روز مستمری و دسترسی رایگان به خدمات درمانی بهره‌مند شوند.

منبع:مهر

یکشنبه ۵ آبان ۱۳۹۲ - ۲۰:۲۲
کد خبر : 69878
بازدیدها: 279

پاسخی بگذارید »