دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

بازخوانی حادثه ۱ تیر: شهید اسدالله لاجوردی مرد پولادین زندان‌ها

danesheroz2 تیر ۱, ۱۳۹۲ ۰
بازخوانی حادثه ۱ تیر: شهید اسدالله لاجوردی مرد پولادین زندان‌ها

دانش روز:”شهید سید اسدالله لاجوردی” از جمله کسانی بود که در نهضت انقلابی ایران نقش بسزایی داشت و پس از پیروزی انقلاب اسلامی‌ نیز وظایف مهمی ‌را در جهت استحکام نظام بر عهده گرفت

به گزارش  دانش روز، شهید “سید اسدالله لاجوردی” رئیس پیشین زندان اوین و دادستان انقلاب در دههٔ شصت بود.

او از اعضای شورای مرکزی جمعیت مؤتلفه اسلامی بود که در سال ۱۳۷۷ در حجره‌ای در بازار توسط سازمان مجاهدین خلق ایران به شهادت رسید.

 اسدالله لاجوردی در جنوب تهران متولد شد، پدرش هیزم‌فروش بود. او در دومین سال تحصیلی در دبیرستان، ترک تحصیل کرد و در کنار پدر به کار مشغول شد. با این همه، درس را در منزل به صورت فراگیری علوم قدیمه ادامه داد و در این زمان ازسید علی شاهچراغی استفاده کرد. علاوه بر این ادبیات عرب و علوم حوزوی را در حد کفایه فراگرفت و جلسات تفسیر قرآن در منزلش تشکیل داد. اسدالله لاجوردی از شاگردان بهشتی و مطهری بود.

 وی در زمانی که بعد از ترک تحصیل، در بازار تهران مشغول کار بود، با جمعیت مؤتلفه اسلامی آشنا شده و به عضویت شورای مرکزی آن در آمد.

 در دهه‌ ۱۳۳۰ به همراه ‌یاران خود در گروه شیعیان به فعالیت‌های فرهنگی مذهبی مشغول می‌شود و در مسائل سیاسی دخالت نمی‌کند. از آنجایی‌ که وی در جریان مبارزات فداییان اسلام و آیت‌الله کاشانی قرار می‌گیرد، به فعالیت‌های سیاسی هم کشیده می‌شود و با آغاز نهضت امام‌خمینی(ره) در زمره‌‌ یاران وی درمی‌آید. با مشاهده‌ اولین اعلامیه‌ی امام(ره) سخت تحت‌تأثیر قرار می‌گیرد و از این زمان با اشتیاق وصف‌ناپذیری به همراه دوستان خود، تکثیر و توزیع اعلامیه‌های امام را آغاز می‌کند.

 شهید لاجوردی در سال‌های تبعید امام(ره) به دلیل فعالیت‌های مبارزاتی سه بار دستگیر و به زندان محکوم می‌شود و مورد شکنجه قرار می‌گیرد.

یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد وی مقاومت در برابر شکنجه‌های سنگین ساواک بود که هیچ‌گاه نتوانستند از وی اعتراف بگیرند؛ به طوری که وی را “مرد پولادین زندان‌ها” لقب دادند.

 لاجوردی بلافاصله پس از اینکه از زندان آزاد می‌شد، به فعالیت‌های خود ادامه می‌داد. وی به همراه بزرگ‌مردانی چون شهیدصادق امانی و شهیدمهدی عراقی به تشکیل جمعیتی مبارز با عنوان “هیئت‌های مؤتلفه‌ی اسلامی” دست یازید که‌ یکی از تشکل‌های مؤثر در تبلیغ و ترویج پیام امام و پیشبرد نهضت انقلابی ایشان به شمار می‌رفت و تا کنون نیز پابرجاست.

 شهید لاجوردی در دوران پس از پیروزی انقلاب اسلامی‌نقش فعالی ایفا کرد و با توجه به شناخت جریانات سیاسی کشور، در سمت دادستانی نظام جمهوری اسلامی ‌قرار گرفت و در برخورد با جریانات فکری و سیاسی ضدانقلاب وظیفه‌ سنگینی پذیرفت. وی به تعقیب و خنثی‌کردن توطئه‌های گروهک‌های معاند سیاسی، به‌ویژه گروهک فرقان و منافقین پرداخت و در این زمینه تلاش‌های فراوانی کرد.

بدین‌ترتیب لاجوردی عهده‌دار حفظ و حراست از نظام نوپای جمهوری اسلامی‌گردید و توانست گروهک‌های منافقین و فرقان را از بین ببرد. مقارن با پایان جنگ تحمیلی، لاجوردی به ریاست سازمان زندان‌های کشور منصوب شد و با توجه به شرایط دشوار زمانی و مشکلات عدیده‌ای که پس از جنگ گریبانگیر جامعه‌ ایران شده بود، توانست هم در عرصه‌ تربیت و بازپروری مجرمین و هم در عرصه‌ مدیریت سازمان زندان‌ها به توفیقات زیادی دست پیدا کند.

 وی در سال۱۳۷۶ از ریاست سازمان زندان‌ها، و اقدامات تأمینی تربیتی کشور استعفا داد و بار دیگر به حجره‌ کوچکش در بازار تهران بازگشت.

 سرانجام اول شهریور ۱۳۷۷ درمحل کسب خود در بازار تهران و در حالی که هیچ سمت رسمی در نظام نداشت، توسط دو نفر از اعضای سازمان مجاهدین خلق به نام‌های علی اکبر اکبری ده بالایی و علی اصغر غضنفرنژاد به شهادت رسید.

 انقلاب اسلامی‌، به‌عنوان یکی از مهم‌‌ترین تحولات قرن بیستم، نتیجه‌ سال‌ها تلاش و مجاهدت‌های مردمی ‌است که به رهبری امام‌ خمینی(ره) توانستند بر حکومت استبدادی پهلوی پیروز شوند و به عمر طولانی حکومت شاهنشاهی در ایران خاتمه دهند.

 شهید “سید اسدالله لاجوردی” از جمله کسانی بود که در نهضت انقلابی ایران نقش داشت و پس از پیروزی انقلاب اسلامی‌ نیز وظایف مهمی ‌را در جهت استحکام نظام بر عهده گرفت.

منبع: باشگاه خبرنگاران

شنبه ۱ تیر ۱۳۹۲ - ۰۸:۵۴
کد خبر : 30407
بازدیدها: 145

پاسخی بگذارید »