دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

معلم، نویسنده و شاعر البرزی:

بازار فرهنگ و ادب با رکود وحشتناکی روبروست

danesh بهمن ۵, ۱۳۹۴ ۰
بازار فرهنگ و ادب با رکود وحشتناکی روبروست

دانش روز: متاسفانه بازار فرهنگ و ادب با رکود وحشتناکی روبروست، شاید مردم امروزه بیشتر عادت دارند اطلاعات و معلوماتشان را از فضاهای مجازی کسب کنند

به گزارش دانش روز به نقل از نگارانه؛ سیده فخری سادات موسوی نوسینده و شاعر، کتاب ” برای از تو سرودن هنوز…” از سروده های ایشان، به دیار فرهنگ و ادب قدم نهاد، در گفتگویی  صمیمی با ایشان دیدگاه‌های وی را در برخی مسایل  از جمله روند تدوین کتاب و سرودنهایشان جویا شدیم، که در ذیل مرور می‌کنیم.

ابتدا خودتان را معرفی کنید و مختصری از سوابق کاری تان بفرمایید؟

سیده فخری سادات موسوی هستم سالها توفیق خدمت در کسوت معلمی را داشته ام و از پاییز سال هشتاد ونه پیرو یک حس خوب و شاید بهتر باشد بگویم یک انگیزش حسی و عاطفی که البته پاییز که فصل شاعرهاست ،هم شاید چندان در آن بی تاثیر نبوده ، علاقه ی شیرینی نسبت به ثبت عواطف و احوالاتم ، حس کردم و خوشبختانه با این حوزه از هنر آشناتر شدم.

از دنیای شعر و شاعری تون بفرمایید؟ از چند سالگی شعر سرودن را شروع کردید؟ چگونه این استعداد را کشف کردید؟

علاقه به خوندن مطالب و متن های ادبی در من از سنین نوجوانی شروع شد .البته غالبا در این دوره ی زندگی گذار از کودکی به جوانی این احساسات و عواطف گاهی ترغیب می شود و اغلب نوجوانها به شعر و شاعری علاقه مند می شوند . البته این حس در من در همان حد علاقه مندی به خواندن متون ادبی باقی ماند . آن زمان مصادف با سالهای دفاع مقدس بود که همه ی مردم دچار شور و همدلی خاصی بودند و هیجانهای ما بستر صحیح و وسیعی برای بروز و ظهور داشتند و آن حس درون گرایی شاعرانه به هر صورت در من ظاهر نشد .

با شعر و فضای حاکم بر آن همانطور که خدمتتون عرض کردم از پاییز هشتاد ونه ارتباط برقرار کردم ، با حوزه هنری استان البرز آشنا شدم و سعی کردم در کارگاه های شعر آنجا شرکت کنم .

کشف استعداد همیشه نیازمند به یک برنامه ی بلند مدت و فرساینده نیست گاهی یک اتفاق ساده ، یک تلنگر کوچک در زمان خودش یعنی همان زمانی که اگر اتفاق بیفتد شاید بهترین نتیجه را بدهد ، می تواند سرآغاز یک تحول یا یک حرکت شود صرف نظر از عمق و کیفیت آن تحول که قطعا نیاز به برنامه ریزی و پیگیری دارد.

محتوای کتابهایی که مطالعه می کنید بیشتر شعر است یا داستان؟

بنده بیشتر کتابهایی را که مطالعه کردم در حوزه ی رشته ی تخصصی و تحصیلی ام بوده اما در خصوص باقی کتابها بله ترجیح میدم کتابهای شعر مطالعه کنم تا در روند شعر خودم تاثیر مثبت داشته باشد.

در میان شعرای گذشته و معاصر با کدامشان بیشتر ارتباط برقرار کردید؟

در شاعران گذشته ،غزلهای حافظ و البته نثر سعدی را بیشتر دوست دارم.

درآمد نویسندگی چگونه است ؟ آیا تامین کننده ی هزینه های زندگی شما می باشد؟

متاسفانه پر واضح است که بازار فرهنگ و ادب با رکود وحشتناکی روبروست ، شاید مردم امروزه بیشتر عادت دارند اطلاعات و معلوماتشون را از فضاهای مجازی کسب کنند. به طریق شنیداری و یا ترجیح فیلم و یا … با کمی تامل در میانگین مطالعه ی مردم عمق این فاجعه بیشتر مشخص می شود و پر واضح است که کار فرهنگی نه باید برای کسب درآمد و نه  می تواند پاسخگوی معاش متولیانش باشد.

اگر کسی بخواهد مثل شما شعر یا داستان بگوید و ذوق هنری نداشته باشد،آیا می تواند؟

در خصوص ذوق هنری که واقعا باید گفت ما کشوری داریم با هفتاد میلیون نفر شاعر هنرمند . مردمی با پیشینه ی عمیق فرهنگی ، ذوق سرشار ادبی ، فرهنگ محاوره ی سرشار از جلوه های شاعرانه و حکمت آمیز و البته تصدیق می کنید که هر ذوق و توانمندی ذاتی حتی ، فقط بالقوه است و با پشتکار و تلاش باید به فعلیت یرسد.

صحبت پایانی تان را بفرمایید؟

برای همه ی علاقه مندان فرهنگ و هنر ، شعر دوستان و شعرا آرزوی سعادت دارم . امیدوارم روح فرهنگ محوری درین مهد ادب پرور ، ایران سرفراز ، همواره و همیشه جاری باشد و متولیان و بانیان این امر با همتی والا درین خصوص طرحی نو دراندازند.

دوشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۲
کد خبر : 160921
بازدیدها: 700

پاسخی بگذارید »