جمعه ۰۴ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

بازار داغ تکدی گری فصلی/گزارش

danesheroz1 خرداد ۲۷, ۱۳۹۲ ۰
بازار داغ تکدی گری فصلی/گزارش

دانش روز: بهار و تابستان بازار داغ تکدی گری فصلی است، زیرا در این فصول افرادی در ظاهر متکدی از کشورهای همسایه و شهرهای دیگر به پایتخت معنوی سفر می کنند

  در اطراف حرم رضوی و پارک های این شهر با پوشیدن لباس های مندرس و چهره ای معصومانه نسخه های دارو را در دست می گیرند و به بهانه دزدیدن کیف پول خود اصرار به دریافت وجه نقد می کنند. این روزها بازار ورود افرادی در ظاهر متکدی به پایتخت معنوی داغ داغ است و در این میان هر ساله انواع و اقسام ترفندها توسط این گدایان در مشهد به کار گرفته می شود تا با التماس و اصرار درآمد خود را از این راه کسب کنند. هر یک از متکدیان در این شهر برای خود جای ثابتی را مشخص کرده اند و از همان ابتدای صبح با چهره های ژولیده و حالتی معصومانه گدایی می کنند و با ترفند پاک کردن شیشه اتومبیل تا در دست داشتن نسخه پزشک و دود کردن اسپند در فضاهای سبز به دنبال تامین معاش زندگی خویش هستند.
جولان متکدیان لهجه دار
پایتخت معنوی دومین کلان شهر مذهبی جهان و شهری است که به عنوان یک قطب مذهبی سالانه پذیرای ۲۵ میلیون زائر است و با این وجود بیشتر زواران با گذر از اطراف حرم رضوی و پارک ها شاهد حضور کودکان و زنان غیرایرانی و غیر مشهدی هستند که با لهجه های بیگانه و غریب در نقش متکدی سودجویی می کنند و شهروندان بسیاری را از همان ابتدای صبح که از خانه خارج می شوند آزرده و کلافه می سازند. موضوع تکدی گری هر سال با فصل بهار و تابستان در مشهد رونق می گیرد و در سطح شهر کودکان خردسال و زنانی بی سرپرست با لباس های کهنه در حال گدایی هستند تا از این طریق پول کلانی را برای باندی که در آن قرار دارند تامین کنند و مبلغی را هم خود از این راه کسب کنند. امروزه بسیاری از شهروندان باور دارند که پدیده تکدی گری مسئله یک شخص یا یک فرد نیست و در این موضوع پای یک باند و یک گروه در میان است. رئیس اداره بهزیستی مشهد در این رابطه با اشاره به اینکه اغلب متکدیان در قالب یک باند فعالیت می کنند، اظهار می کند: تکدی گری معضلی جدی است که با آغاز فصل بهار و تابستان شدت بیشتری پیدا می کند. مهدی نخعی تصریح می کند: بیشتر افراد از سایر شهرها و کشورهای همسایه در فصل بهار و تابستان به پایتخت معنوی می آیند و با حربه های گوناگون از زائران و مجاوران تقاضای پول می کنند.
معضل تکدی‌گری برای پایتخت معنوی پدیده ای ناخوشایند است
وی با بیان اینکه معضل تکدی‌گری برای پایتخت معنوی پدیده ای ناخوشایند است، ادامه می دهد: مشهد به دلیل موقعیت ویژه در تمام ایام سال به ویژه بهار و تابستان پذیرای جمعیت زیادی از زائران و دوستداران حضرت رضا(ع) است که به دلیل این موقعیت خاص همه ساله متکدیان زیادی از شهرستان ها و حتی کشورهای همسایه به این شهر کوچ می‌کنند. وی بیان می کند: در زمینه جمع آوری متکدیان بهزیستی به تنهایی متولی نیست و فرمانداری مشهد نیز باید در این خصوص با جدیت کار کند. وی یادآور می شود: برای حل این مسئله باید طرح هیئت امنا تصویب شود و نمایندگانی از سازمان‌های مختلف به همراه بخش خصوصی در راستای محو این معضل شهری گام بردارند. مدیر کل بهزیستی خراسان رضوی عنوان می کند: متکدیان در این شهر مهاجرانی هستند که از سایر شهرها و کشورهای همسایه به پایتخت معنوی می آیند و به صورت باندهایی حرفه‏ای کودکان معصوم و زنان بی پناه را به تکدی گری مجبور می‏کنند. تهمینه شکیب سپس درخصوص طرح جمع آوری کودکان خیابانی می گوید: این طرح توسط بهزیستی برای کودکان زیر ۱۸ سال با همکاری دادگستری، نیروی انتظامی و شهرداری صورت پذیرفته و این کودکان توسط شهرداری جمع آوری و در مرکز “صدف” به شکل موقت نگهداری می شوند.
۷۰ درصد متکدیان غیرایرانی هستند
وی ادامه می دهد: کودکان جمع آوری شده باید حداکثر ظرف ۴۰ روز از تاریخ حضور در مرکز صدف، تعیین تکلیف شوند، یعنی به خانواده و بستگان، خانه های فرزندان بهزیستی یا به اداره اتباع تحویل داده شوند. وی با بیان اینکه ۷۰ درصد متکدیان غیرایرانی هستند، تصریح می کند: این شهر به دلیل زیارتی بودن ناخواسته شاهد افزایش متکدیان در سطح شهر است. وی ادامه می دهد: امروزه آنچه مقابله با پدیده تکدی گری را دشوار می سازد این است که تکدی گری به شکل سازمانی درآمده و باندهای مافیایی با سازماندهی افراد مختلف به دنبال کلاشی و سودجویی هستند بنابراین صرف جمع آوری متکدیان از سطح شهر دردی را دوا نمی کند و باید سردسته اصلی این باندها را پیدا و به شکل قانونی با آنها برخورد کرد. نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی نیز می گوید: مهاجرت و حاشیه نشینی و وجود حرم امام رضا دو عامل مهم در افزایش متکدیان است زیرا در حال حاضر بسیاری از افراد در فصل بهار و تابستان به دلیل زائر پذیر بودن این شهر برای امرار و معاش و گاه با اهداف از پیش تعیین شده به تکدی گری می پردازند. هاشم بنی هاشمی تصریح می کند: همجواری با کشورهای همسایه همچون افغانستان و پاکستان زمینه حضور متکدیان در مشهد را فراهم کرده و در این زمینه باید دستگاه های مختلف همچون بهزیستی و فرمانداری اقدامات به هنگامی را انجام دهند.
مشهد بیشترین متکدی را در بین شهرهای کشور دارد
وی تاکید می کند: مشهد بیشترین متکدی را در بین شهرهای کشور دارد و بیش از ۷۰ درصد آنها غیر ایرانی هستند زیرا حل معضل تکدی گری هیچ گاه به صورت کامل حل نخواهد شد چون زائران بسیاری با کمک به این افراد زمینه افزایش آنان را فراهم می کنند.  وی ادامه می دهد: در شهرهای دیگر متکدیان افرادی مشخصی هستند اما در این شهر هر روز اشخاص متعددی شروع به گدایی می کنند. وی با بیان اینکه رسیدگی به معضل تکدی گری نیازمند همکاری سازمان های ذی ربط است، می افزاید: بهزیستی وظیفه نگهداری کودکانی خیاباینی و شهرداری وظیفه جمع آوری را بر عهده دارد اما تاکنون این سازمان ها وظایف خود را به یکدیگر محول کرده اند طوری که در حال حاضر میان وظایف بهزیستی، شهرداری و فرمانداری موازی کاری صورت می گیرد. وی یادآور می شود: مقابله با معضل تکدی گری متولیان متنوعی همچون شهرداری، کمیته امداد و نیروی انتظامی و بسیاری دیگر از نهادها و سازمان های دیگر را شامل می شود اما هر کدام به نحوی از پاسخگویی به آن طفره می روند و تا زمانی که وضعیت این گونه باشد این معضل حل نمی شود.
معضل عمیق اجتماعی و فرهنگی
یک کارشناس امور اجتماعی هم در این خصوص می گوید: تکدی گری یک معضل عمیق اجتماعی و فرهنگی است و حکایتگر عدم اعتقاد برخی از افراد به آموزه های دینی و نابرابری و بی عدالتی اقتصادی در جامعه است. پروانه عابدی ادامه می دهد: مقابله با این پدیده نیازمند بررسی است زیرا این موضوع خود موجب بسیاری از معضلات و نابهنجاری های اجتماعی می شود و در این رابطه عوامل مختلف فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی دخیل هستند. وی با بیان اینکه در ایران تکدی گری عموما در شهرهای بزرگ و زیارتی صورت می گیرد، می افزاید: تنها راه برون رفت از این معضل اجتماعی ایجاد تعادل مناسب میان ارزش ها و آموزه های دینی است زیرا این مقوله موجب خواهد شد تا باندهایی که در زمینه تکدی گری فعالیت می کنند به زندگی و شرایط سالم بازگردند و با توان و قوت خود به دنبال کسب روزی حلال باشند.
زیر پا گذاشتن شرافت و غیرت
وی بیان می کند: فقر به خودی خود منجر به تکدی گری نمی شود بلکه امروزه انواع و اقسام تکدی گری ها در مشهد ناشی از فرصت طلبی برخی از افراد کلاش است. این کارشناس امور اجتماعی تصریح می کند: کسب درآمدهای آسان و معتقد نبودن به آموزه های دینی منجر به زیر پا گذاشتن شرافت و غیرت می شود بنابراین ابتدا باید بر روی فرهنگ افراد کار کرد تا از راه آسان به دنبال به دست آوردن پول حرام نباشند. تکدی گری به عنوان یک وصله ناجور سال ها است که در پایتخت معنوی وجود دارد و در این میان گاها تدابیری اندیشیده شده اما هیچ گاه این مسئله به صورت ریشه ای در دومین کلان شهر مذهبی جهان حل نشده است زیرا تاکنون موازی کاری های بسیاری در میان دستگاه های متولی صورت پذیرفته است.

گزارش: مرضیه صاحبی  منبع:مهر

دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۰:۳۵
کد خبر : 28443
بازدیدها: 277

پاسخی بگذارید »