پنجشنبه ۰۳ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

این قدر وقتت را تلف نکن

danesheroz1 دی ۲۸, ۱۳۹۲ ۰
این قدر وقتت را تلف نکن

دانش روز: حتما تو هم مثل بقیه مردم بیشتر اوقات خود را صرف کارهای غیر ضروری می کنی و در عوض از انجام کارهای مهم، به بهانه های مختلف طفره می روی، به این دلیل بعد هم دچار عذاب وجدان می شوی

 به گزارش دانش روز، تازه وقتی هم می خواهی کاری را شروع کنی، بدون انگیزه و ذوق و شوق سراغ آن می روی.

 به هر حال باید توجه کنی که چگونگی استفاده از زمان و عدم اتلاف وقت امری مهم است . مدیریت زمان نقش اساسی در رسیدن به خواسته هایت دارد. صرفا با تمرین است که می توانی تجربه لازم در آن را کسب کنی.

 با استفاده از روش های زیر زمان و اوقات خود را مدیریت می کنی و در نتیجه به خواسته هایت می رسی.

  کارهایت را اولویت بندی کن

 اول روی کارهایی که مهم هستند فکر کن ، بخش سخت آن این است که چون این کارها خیلی اضطراری نیستند ، تو از انجام فوری آنها به هر بهانه ای طفره می روی . ولی باید توجه کنی که همین موارد پیش پا افتاده می تواند تحولی عظیم در زندگی ات ایجاد کند.

 حتما تو هم اوقات زیادی را به تماشای تلویزیون می گذرانی و معتاد شده ای که تمام سریال ها را از اول تا آخر ببینی و بعد سراغ کارهایت بروی معلوم است دیگر ! دو سه ساعت ، وقت پر بار خود را صرف آن کرده ای و بعد هم که می خواهی سراغ کارها بروی ، دچار دلشوره می شوی و نمی دانی از کجا شروع کنی !!

 متاسفانه امروز تلویزیون و اینترنت مواردی هستند که زندگی بیشتر افراد را تسخیر کرده اند و مانع رسیدن به خواسته هایشان می شوند به خودت قول بده که از همین امروز با برنامه ریزی درست ، استفاده از تلویزیون و اینترنت را به حداقل برسانی و کاری که برایت مهم تر است انجام دهی مانند دیدار خویشاوندان ، سپری کردن اوقاتی بیشتر با فرزندان و سنگ صبور آنها شدن و خواندن کتابی که معلومات بیفزاید.

 خودت هم حتما متوجه شده ای که موارد اجرایی مهم ، آن قدر ها خوشایند نیستند . تو را به هیجان نمی آورند و اصلا رغبت انجامشان را نداری ولی کارهایی هستند که باید پیگیری شوند وگرنه باید در دراز مدت بابتشان بهایی گزاف بپردازی . به عنوان مثال شاید خیلی از امور باشد که دوست نداری در سرِ کار بکنی ، ولی به خاطر حقوق آخر ماه ، به انجام آن تن می دهی ، همین مورد را هم در زندگی ات پیاده کن.

 برنامه کاری روزانه برای خودت درست کن

 به محض اینکه از خواب بیدار شدی ، لیستی از کارهایی را که مجبور هستی در روز انجام دهی تهیه و سپس آنها را اولویت بندی کن و طبق آن پیش برو .وقتی باید کاری را در موعدی مقرر به اتمام برسانی ، هر روز بخشی از آن را سر فرصت انجام بده و سعی نکن آن را برای آخرین لحظه بگذاری .

 داشتن لیستی از کارهای روزمره به تو انگیزه می دهد و در ضمن به تو فشار می آورد که در صورت انجام ندادن هر کدام از آنها دچار خود خوری و عذاب وجدان شوی . تو باید دور هر فعالیت خارج از لیست را خط بکشی . اگر در هنگام انجام امور دوستت زنگ زد ، خیلی سریع از او عذرخواهی کن و به کارهایت برس ، اگر مثل سابق بخواهی یک ساعت با او حرف بزنی ، در واقع وقت خودت را هدر داده ای.

 در صورت امکان چند کار را با هم انجام بده

 می توانی کارهایت را که به تمرکز احتیاج ندارد ، با هم انجام دهی تا در وقت تو صرفه جویی شود . مثلا هنگامی که منتظر پخته شدن غذا هستی می توانی کتاب بخوانی ؛ یا به سی دی آموزشی گوش دهی و یا گرد گیری کنی .

 تو باید هر کاری را با انگیزه شروع کنی و ادامه آن برایت عادت شود . از همین رو سعی کن که کارهای مهم را در اولویت قرار دهی . تمام کردن هر کاری یک قدم تو را به رویاهایت نزدیک تر می کند.

  توصیه مهم : هرگز عمرت را به بطالت نگذران

 این قدر این دست و آن دست نکن تا عمرت بیهوده سپری شود. هم اکنون وقت آن است که برای رسیدن به خواسته هایت اقدام کنی. فقط با اتکا به مدیریت زمان امکان پذیر است. صبر نکن تا ده سال دیگر فرصت بیشتری پیدا کنی . خودت خوب می دانی که فرصت ایده آل هرگز از راه نمی رسد . همین حالا حواس خود را روی هر آن چه می خواهی در زندگی خلق کنی ، متمرکز کن و از همه مهم تر این که دوست داری وقتی از این دنیا می روی چه چیزی از خود بر جای بگذاری ؟ تو هم جزو افرادی نباش که وقتی به پایان خط زندگی رسیدی ، از روی حسرت آهی بکشی و بفهمی که فقط اواخر عمرت را صرف کاری کردی که باید از همان اول می کردی ؟ تو باید یادبودی خوب از خودت بر جا بگذاری؟

 

نویسنده:نفیسه معتکف (روان شناس)/مفاآنلاین

 

شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۲ - ۱۵:۵۷
کد خبر : 88299
بازدیدها: 341

پاسخی بگذارید »