یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

ایران ‌رئیس‌ مجمع عمومی شبکه نانو فناوری جهان اسلام شد

28 danesheroz اردیبهشت ۲۳, ۱۳۹۲ ۰
ایران ‌رئیس‌ مجمع عمومی شبکه نانو فناوری جهان اسلام شد

عضو مجمع عمومی شبکه نانوفناوری کشورهای جهان اسلام با تشکیل جلسه‌ای در استان البرز، ایران را به ریاست این مجمع انتخاب کردند

به گزارش دانش روز ، نخستین مجمع عمومی شبکه نانو فناوری کشورهای جهان اسلام بعد از ظهر امروز با حضور نمایندگان کشورهای عضو  در پژوهشگاه مواد و انرژی استان البرز برگزار شد که در این جلسه ضمن تصویب اساسنامه مجمع، اعضای حاضر ایران را به ریاست این مجمع انتخاب کردند.

کشورهای حاضر در این نشست تخصصی عبارت بودند از افغانستان، بنگلادش، پاکستان، ترکیه، تونس، سومالی، فلسطین، مالزی، کومور، قرقیزستان و ایران.

نشست‌های تخصصی این مجمع همزمان با همایش ملی کابردهای نانوفناوری در صنعت به میزبانی ایران و طی سه روز برگزار می‌شود.

در این نشست ۱۲۰ مقاله تخصصی از میان ۲۰۰ مقاله ارسالی به دبیرخانه نخستین همایش ملی کاربردهای نانو قرائت خواهد شد.

در مراسم افتتاحیه مجمع، معاون پژوهشی وزارت علوم طی سخنانی اظهار داشت: بر اساس تعالیم دین مبین اسلام پیشرفت و توسعه باید همراه با عدالت و در خدمت انسان باشد و جمهوری اسلامی ایران طی سال‌های اخیر تلاش‌های گسترده‌ای را در راه تحقق این مهم انجام داده است.

محمد مهدی‌نژاد با بیان اینکه دین اسلام تاکید ویژه‌ای بر آموختن دانش از سوی مسلمانان دارد، گفت: به همین دلیل است که علما در کشورهای اسلامی دارای جایگاه والا و با ارزش هستند.

وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران نیز با همین رویکرد به دنبال دست‌یابی به دانش‌های نوین بوده و در سال‌های گذشته شاهد توسعه علمی ایران در حوزه‌های مختلف بودیم.

* دانش کشورهای اسلامی باید در خدمت توسعه جهان اسلام باشد

معاون پژوهشی وزارت علوم افزود: همه کشورهای و دولت‌های اسلامی باید تلاش کنند که ظرفیت‌ها و توانمندی‌های علمی خود را به دیگر کشورهای مسلمان با هدف توسعه و پیشرفت و رسیدن به تعالی جهان اسلام منتقل کنند.

مهدی‌نژاد ادامه داد: به عنوان نمونه امروز در ایران اسلامی ظرفیت تربیت بیش از پنج میلیون دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی از کاردانی تا دکتری وجود دارد و کشورهای اسلامی می‌توانند از این ظرفیت برای فراگیری دانش‌های نوین استفاده کنند.

وی متذکر شد: از سوی دیگر کشورهایی که عضو مجمع نانوفناوری جهان اسلام هستند، باید تعامل، همکاری و روابط علمی خود را توسعه داده و در این چارچوب است که می‌توانیم گام‌های موثری را برای توسعه کشورهای اسلامی و عزت جهان اسلام برداریم.

* ایران جزو کشورهای برتر در حوزه نانو است

معاون وزیر علوم کشورمان با اشاره به توانمندی‌های علمی جمهوری اسلامی ایران گفت: امروز ایران جزو چند کشور برتر دارای دانش نانو است و آمادگی داریم در یک چارچوب مشخص این دانش را به کشورهای اسلامی منتقل کنیم.

مهدی‌نژاد تاکید کرد: در شرایطی که کشورهای غربی نمی‌خواهند مسلمانان به توسعه و پیشرفت دست یابند، ما باید خودمان با اتکا به توانمندی‌های داخلی در مسیر توسعه گام برداریم و جمهوری اسلامی ایران در این راه پیشگام و پیش‌قدم است.

دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۱۹:۴۱
کد خبر : 17145
بازدیدها: 188

پاسخی بگذارید »