جمعه ۰۴ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

رییس‌جمهور دیدار وزیر توسعه ترکیه:

ایران و ترکیه دارای منافع و دشمنان مشترکی هستند

danesheroz اردیبهشت ۷, ۱۳۹۲ ۰
ایران و ترکیه دارای منافع و دشمنان مشترکی هستند

رییس جمهور با بیان اینکه ایران و ترکیه دارای مصالح و دشمنان مشترکی هستند، گفت: دشمنان مشترک مخالف توسعه روابط دو کشور هستند چرا که وقتی حوزه همکاری هایمان هر چه بیشتر گسترش یابد آنها ضرر می کنند

محمود احمدی نژاد در دیدار وزیر توسعه ترکیه روابط دو کشور را مستحکم و پایدار دانست و گفت: ایران و ترکیه دو کشور بزرگ با استعدادهای فراوان هستند که توسعه روابط و سطح همکاری های دوجانبه، به نفع دو کشور و کل منطقه است.

رییس جمهور خاطر نشان کرد: همکاری های ایران و ترکیه براساس احترام، دوستی و عادلانه است و می توانیم بهترین شرکای هم باشیم و روابط مان به الگویی برای سایر ملت ها تبدیل شود.

احمدی نژاد با بیان اینکه طراحی های دشمنان و بدخواهان نمی تواند بین دو کشور فاصله ایجاد کند، گفت: اگر چه ممکن است سلایق‌مان در بعضی موضوعات با هم همخوانی نداشته باشد اما این نمی‌تواند موجب کاهش سرعت همکاری شود و باید با گفتگوهای بیشتر این موارد را هم به نقاط مشترک تبدیل کنیم.

رییس جمهور با تاکید بر اینکه ایران و ترکیه مسائل منطقه را هم باید با کمک هم حل و فصل کنند تصریح کرد: راه حل هایی که با کار مشترک ایران و ترکیه همراه باشد موفق و پایدار است.

وزیر توسعه ترکیه نیز در این دیدار با بیان اینکه ایران و ترکیه فرهنگ، ارزش‌ها و گذشته مشترک دارند، اظهار داشت: سرنوشت ایران و ترکیه در ارتباط با تمامی موضوعات منطقه‌ای و جهانی مشترک است اگر در بعضی موضوعات هم تفاوت دیدگاه داشته باشیم اما ترکیه واقف است که آینده و سرنوشت دو کشور به هم گره خورده است.

وی افزود: آنهایی که بیرون از منطقه هستند هر چه می خواهند در خصوص روابط دو کشور بیان کنند ،‌آنچه برای ترکیه مهم است همراهی و همبستگی با جمهوری اسلامی ایران است.

وی خطاب به دکتر احمدی نژاد خاطر نشان کرد: روابط ایران و ترکیه در دوره ریاست جمهوری شما تعمیق و گسترش بیشتری یافت و پایه ای که در دوره شما گذاشته شد، ادامه خواهد یافت و این موضوع در تاریخ ثبت خواهد شد.

وزیر توسعه ترکیه با بیان اینکه هیات اقتصادی عالی رتبه ای را همراه خود به ایران آورده است اظهار داشت: ترکیه به دنبال افزایش حجم روابط و همکاری های خود با ایران به ویژه در زمینه های تجاری و بازرگانی تا رقم بالای ۳۰ میلیارد دلار است.

شنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۱۴:۰۶
کد خبر : 13106
بازدیدها: 212

پاسخی بگذارید »