جمعه ۰۴ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

ایران و امارات در رقابت برای ثبت جهانی بادگیرهای ایرانی!

danesheroz1 فروردین ۱, ۱۳۹۳ ۰
ایران و امارات در رقابت برای ثبت جهانی بادگیرهای ایرانی!

دانش روز: در سالی که گذشت موضوع فنآوری ساخت بادگیر های ایران که نمونه بارز آن را در یزد و اردکان می توان دید سر زبان ها افتاد و بالاخره متولیان میراث فرهنگی یادشان افتاد که اماراتیها در حال تلاش برای ثبت جهانی بادگیرها به نام خودشان هستند

به گزارش دانش روز،  سال ۹۱ خبرگزاری مهر در گزارشی اعلام کرد که مسئولان اماراتی از یک بادگیر رونمایی کردند و از فنآوری ساخت آن نیز در برخی از مناطق گردشگری دوبی بهره برده اند از سوی دیگر آنها می خواهند تا فنآوری بادگیرها را در فهرست میراث جهانی و ناملموس به نام خودشان ثبت کنند. تا اینکه امسال رئیس سازمان میراث فرهنگی در حاشیه سفر به هرمزگان اعلام کرد کارشناسان سازمان میراث فرهنگی درحال تهیه پرونده ثبت جهانی فناوری بادگیرهای ایران هستند.

اماراتی ها در تلاش برای ثبت بادگیر ایرانی

سلطانی فر گفته که به زودی این پرونده برای یونسکو ارسال می شود. اما منظور سلطانی فر این نبود که پرونده بادگیرهای ایرانی در سال ۲۰۱۴ ثبت جهانی شود چرا که پرونده آیین باران خواهی پیش از این برای ثبت جهانی به یونسکو اعلام شده است.

بادگیرها جاذبه گردشگری دوبی شده اند

از سوی دیگر دفتر ثبت جهانی میراث فرهنگی، طبیعی و ناملموس نیز درحال بررسی پرونده های دارای اولویت های ثبت جهانی در سال ۲۰۱۵ بوده و به همین منظور پرونده کمانچه را به عنوان یکی از آثار میراث پیشنهادی ناملموس در نظر داشت. اما گویا با سخنرانی رئیس سازمان میراث فرهنگی ، باید پرونده بادگیرها در اولویت دفتر ثبت آثار قرار بگیرد. با این حال این دفتر از مدتی پیش درباره بادگیرها و کمانچه با فعالان مرتبط با این پرونده مذاکراتی انجام داده است.

بادگیر باغ دولت آباد در یزد

یش از این در پرونده ثبت جهانی باغ های ایرانی، بلندترین بادگیر جهان که در باغ دولت آباد قرار دارد، به ثبت رسیده بود.

جمعه ۱ فروردین ۱۳۹۳ - ۱۴:۱۵
کد خبر : 99780
بازدیدها: 234

پاسخی بگذارید »