دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

ایران نهمین کشور صادر کننده ید در دنیا

danesheroz1 شهریور ۱۱, ۱۳۹۲ ۰
ایران نهمین کشور صادر کننده ید در دنیا

دانش روز: ایران با قرار گرفتن در میان ۱۰ کشور دارنده مواد معدنی توانسته با استفاده از فناوری‌ها و روش‌های نوین جزء ۹ کشور صادر کننده ید قرار گیرد.

به گزارش دانش روز، پدیده اشتقاق قاره‌ها و نزدیک و دور شدن قاره‌ها محل مناسبى براى تشکیل مواد معدنى فلزى است و ایران نیز در کمربند آلپ- هیمالیا در ناحیه فلززایى آهن، سرب، روى و مس قرار دارد که بیش از ۱۲.۵ درصد این کمربند از خاک ایران عبور مى‌کند از این رو ایران در میان ۱۰ کشور معدنى با تنوع بسیار گسترده قرار دارد.

علاوه بر این به دلیل برخورد صفحه ایران با صفحه‌هاى اطراف خود از جمله صفحه عربى، هند و هیلمند موجب وجود آمدن ارتقاعات البرز، زاگرس، بشاگرد و لوت شده و ایران را در چهار راه فلززایى جهان قرار داده به نحوى که در حال حاضر ۷۰ نوع ماده معدنى با بیش از ۷ هزار معدن و بیش از ۵ هزار معدن فعال در ایران وجود دارد.

بر اساس شاخصه‌هاى موجود در ایران ۱۲ معدن بزرگ و در کلاس جهانى به فعالیت مشغول است. دلیل آن این است که در گذشته اکتشافات در کشور به صورت سنتى انجام مى‌شد ولی در حال حاضر سازمان زمین‌شناسى و اکتشافات‌معدنى کشور  با استفاده از روش‌هاى نوین اکتشافى و تکمیل زیرساخت‌هاى لازم مواد معدنى بى‌شمارى را در پهنه ایران زمین کشف کرده است.

همچنین کشور در بخش اکتشاف مواد معدنى استراتژیک چون خاک‌هاى نادر، لیتیم و ید عملکرد مناسبى داشته و همین امر ایران را جزء ۹ کشور صادرکننده ید در دنیا قرار داده است.

منبع:مهر

دوشنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۲ - ۱۲:۳۷
کد خبر : 56341
بازدیدها: 249

پاسخی بگذارید »