پنجشنبه ۰۳ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

ایجاد پایه «اول راهنمایی» نظام جدید آموزشی در سال تحصیلی آینده

danesheroz دی ۱۰, ۱۳۹۱ ۰

در سال تحصیلی جاری نظام جدید آموزشی که به آن «۳ـ۳ـ۶» گفته می‌شود، به طور رسمی فعالیت خود را آغاز کرد و دانش‌آموزان کلاس پنجمی به جای رفتن به پایه اول راهنمایی به پایه ششم ابتدایی وارد شدند.   ورود کلاس پنجمی‌ها به پایه ششم موجب شد تا پایه اول راهنمایی خالی بماند و البته [&hellip

در سال تحصیلی جاری نظام جدید آموزشی که به آن «۳ـ۳ـ۶» گفته می‌شود، به طور رسمی فعالیت خود را آغاز کرد و دانش‌آموزان کلاس پنجمی به جای رفتن به پایه اول راهنمایی به پایه ششم ابتدایی وارد شدند.

 

ورود کلاس پنجمی‌ها به پایه ششم موجب شد تا پایه اول راهنمایی خالی بماند و البته مقطع ابتدایی پرحجم تر و مقطع راهنمایی کم دانش‌آموز شد که این اتفاق، مشکلات و دردسرهایی را نیز برای آموزش و پرورش به همراه داشت؛ به عنوان مثال ایجاد کلاس ششم در دبستان های پنج کلاسه، تأمین معلم پایه ششم، تولید کتاب‌های درسی و مازاد شدن معلمان اول راهنمایی از جمله مشکلات ایجاد پایه ششم ابتدایی بود.

 

با تمام دردسرها، حرف و حدیث‌ها و مشکلاتی که ایجاد پایه ششم ابتدایی به همراه داشت، این پایه در سال تحصیلی جاری استقرار یافت و هم اکنون هم دانش‌آموزان در حال تحصیل هستند.

 

* حذف موقت پایه اول راهنمایی

 

حذف پایه اول راهنمایی در سال تحصیلی جاری موجب شد تا برای برخی افراد این پرسش پیش آید که آیا اول راهنمایی برای همیشه حذف شده است و آیا در نظام جدید آموزشی دوره راهنمایی داریم یا خیر؟

 

ابراهیم سحرخیز، معاون آموزش متوسطه وزیر آموزش و پرورش در این خصوص به خبرنگار فارس می‌گوید: دانش‌آموزان پایه ششم ابتدایی در سال تحصیلی آینده به پایه اول راهنمایی نظام جدید آموزشی می‌روند.

 

وی توضیح می‌دهد: در نظام جدید آموزشی، پایه اول راهنمایی دارای کتاب‌های جدید است و سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش در حال تهیه این کتاب‌هاست.

 

سحرخیز درباره حذف پایه اول راهنمایی در سال تحصیلی جاری بیان می‌کند: با توجه به اینکه امسال دانش‌آموزان پایه پنجم به پایه ششم ابتدایی می‌رفتند، موقتاً اول راهنمایی حذف شد اما از سال تحصیلی آینده، پایه اول راهنمایی داریم که البته متناسب با نظام جدید آموزشی است.

 

* اول راهنمایی یا اول «متوسطه اول»؟

 

در سند تحول بنیادین آموزش و پرورش از «۳ـ۳ـ۳ـ۳» نام برده شده است که به معنای سه سال «ابتدایی اول»، سه سال «ابتدایی دوم»، سه سال «متوسطه اول» و سه سال «متوسطه دوم» است.

 

در نظام جدید آموزشی که امسال اجرا شد، با توجه به فراهم نبودن تمام شرایط، دوره ابتدایی به دو بخش تقسیم نشد و در نهایت «۳ـ۳ـ۶» استقرار یافت که به معنای ۶ سال ابتدایی، سه سال «متوسطه اول» و سه سال «متوسطه دوم» است؛ بر این اساس دانش‌آموزان اول راهنمایی، اول «متوسطه اول» نامیده می‌شوند.

 

با توجه به اینکه استفاده از عناوینی چون اول «متوسطه اول» به جای اول راهنمایی نیاز به فرهنگ‌سازی و نهادینه کردن آن دارد، مسئولان آموزش و پرورش فعلاً درباره به کارگیری کلمه «متوسطه اول» به جای راهنمایی، حساسیتی نشان نمی‌دهند.

یکشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۱ - ۰۵:۵۴
کد خبر : 2186
بازدیدها: 220

پاسخی بگذارید »