دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

اگر ایبوپروفن و دیکلوفناک مصرف می‌کنید، بخوانید

28 danesheroz خرداد ۱۸, ۱۳۹۲ ۰
اگر ایبوپروفن و دیکلوفناک مصرف می‌کنید، بخوانید

دانش روز : از آنجاکه استفاده زیاد و درازمدت ایبوپروفن و دیکلوفناک خطر بیماری‌های قلبی را اندکی افزایش می‌دهد پزشکان می‌گویند بیماران باید با آگاهی تصمیم به مصرف طولانی‌مدت این دو مسکن بگیرند

به گزارش دانش روز ،این تحقیق که نتایج‌ آن در نشریه لنست منتشر شده نشان می‌دهد این خطر در افراد سیگاری و افراد چاق بیشتر است.

در هر هزار نفری که این مسکن‌ها را مصرف می‌کنند خطر مشکل قلبی نسبت به جمعیت عادی فقط در سه نفر افزایش پیدا می‌کند. بنابراین نمی‌توان این داروها را پرخطر دانست. با این حال پزشکان می‌گویند بیماران باید با آگاهی از این موضوع تصمیم به مصرف این دو مسکن بگیرند.

مبتلایان به بیماری‌های مزمن مفصلی معمولا برای کاهش درد و التهاب این دو مسکن را در دُزهای بالا و مدت طولانی مصرف می‌کنند چراکه برای انجام فعالیت‌های روزمره به آنها نیاز دارند.

با اینکه این خطر از پیش شناخته شده بود پژوهشگران دانشگاه آکسفورد برای اینکه به بیماران امکان تصمیم‌گیری از روی آگاهی بدهند بررسی بی‌سابقه‌ای را دراین مورد انجام دادند.

آنها پرونده پزشکی ۳۵۳ هزار بیمار را که در ۶۳۹ مطالعه آزمایشی شرکت کرده بودند بررسی کردند تا تاثیر مسکن‌های موسوم به “داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی” را به دقت ارزیابی کنند.

در این بررسی بیمارانی که مجبور به مصرف دُز بالای این داروها بودند (روزانه ۱۵۰ میلی‌گرم ذیکلوفناک یا ۴۰۰ میلی گرم بروفن دو بار در روز) مدنظر قرار گرفتند نه کسانی که بدون نسخه این داروها را از داروخانه می‌خرند.

این مطالعه نشان داد در هر هزار نفری که این داروها را مداوم و زیاد مصرف می‌کنند سه مورد سکته قلبی، چهار مورد نارسایی قلبی و یک مورد مرگ بیشتر از کسانی که این داروها را مصرف نمی‌کنند دیده می‌شود. به علاوه موارد خونریزی گوارشی هم در این افراد بیشتر بوده است. به این ترتیب سکته قلبی که به‌طور متوسط در هر هزار نفر در هشت نفر دیده می‌شود با مصرف مداوم و زیاد این مسکن‌ها به یازده مورد در هر هزار نفر می‌رسد.

پروفسور کالین بیجنت، محقق ارشد این تحقیق، می‌گوید: سه مورد در هزار نفر خطر اندکی است اما تصمیم باید برعهده خود بیمار باشد.

بیجنت تاکید می‌کند: این موضوع نباید باعث نگرانی کسانی شود که این داروها را گه‌گاه با دز کم استفاده می‌کنند. با این حال باید در نظر داشت کسانی که سابقه بیماری قلبی، فشار خون و کلسترول بالا دارند یا سیگار می‌کشند باید بیشتر به این موضوع توجه کنند.

بیجنت می‌گوید: هرچه خطر بیماری‌های قلبی در شما بیشتر باشد خطر مصرف این مسکن‌ها هم بیشتر می‌شود.

این مسکن‌ها در زندگی کسانی که بیماری‌های مزمن مفصلی دارند تغییر قابل ملاحظه‌ای ایجاد می‌کنند اما متخصصان معتقدند با توجه به این عوارض باید بدنبال داروهای جایگزین برای این بیماری‌ها بود.

 

 

منبع : ایسنا

شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۲:۳۱
کد خبر : 24588
بازدیدها: 231

پاسخی بگذارید »