یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

ایندیپندنت: افزایش غلظت دی اکسد کربن در جو بسیار سریعتر از انتظارات است

atena92 اردیبهشت ۲۱, ۱۳۹۲ ۰

ایندیپندنت نوشت دانشمندان می گویند افزایش غلظت دی اکسید کربن در جو زمین سریعتر از پیش بینی های گذشته است

پایگاه اینترنتی این روزنامه انگلیسی در گزارشی علمی به قلم تام بودن نوشت: برای نخستین بار در پنج میلیون سال، غلظت دی اکسید کربن در جو زمین به بالاترین سطح یعنی چهارصد ذره در میلیون رسید.
در هفده هفته نخست سال ۲۰۱۳ میزان افزایش غلظت دی اکسید کربن در جو روزانه به طور میانگین تا دو و هفتاد و چهار صدم ذره در میلیون بوده است. این میزان در مقایسه با مدت مشابه در سال گذشته بسیار بالا است.
کارشناسان معتقدند افزایش تولید گازهای گلخانه ای در هند و چین که همچنان از زغال سنگ برای تولید انرژی استفاده می کنند، نقش بسیار زیادی در افزایش بی سابقه غلظت دی اکسید کربن در جو دارد. به گفته کارشناسان دیگر عوامل محیطی از جمله کاهش جذب دی اکسید کربن در جنگل ها و درختان در افزایش غلظت دی اکسید کربن نیز نقش دارند.
انتشار دی اکسید کربن در جو که بسیاری آن را مسئول افزایش دمای هوا از زمان انقلاب صنعتی می دانند، بسیار سریعتر از پیش بینی های گذشته است. بدون تردید افزایش غلظت دی اکسید کربن فجایع و عواقب جبران ناپذیری در سراسر دنیا خواهد داشت.
دانشمندان می گویند انتشار چنین گزارش ها و خبرهایی فقط جنبه سمبولیک ندارند بلکه نشان دهنده تاثیرات منفی فعالیت های انسان بر روی کره زمین است. کارشناسان معتقدند صدها سال طول می کشد تا انسان تاثیرات کامل افزایش غلظت دی اکسید کربن در جو را از جمله تغییر اکوسیستم از طریق آب شدن یخ های قطبی در گرینلند را درک کند.

شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۱۷:۱۰
کد خبر : 16512
بازدیدها: 199

پاسخی بگذارید »