شنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

ایجاد اتاق فکر در آموزش و پرورش

danesheroz1 آذر ۳۰, ۱۳۹۲ ۰
ایجاد اتاق فکر در آموزش و پرورش

دانش روز: وزیر آموزش و پرورش مدرسه محوری را یکی از مهمترین سیاست های این وزارتخانه دانست و افزود: مهمترین کار ما پرداختن به معلم است. چون معلم می تواند بسیاری از کمبودها را جبران کند.

به گزارش دانش روز، علی اصغر فانی روز جمعه در سومین مجمع عمومی کانون تربیت اسلامی در مسجد نور گفت: یکی از سیاست های جدی ما مدرسه محوری است. چون تعلیم و تربیت در مدرسه شکل می گیرد نه در وزارتخانه و اداره کل آموزش و پرورش و لذا همه تلاش های ما باید تقویت مدرسه باشد.

وزیر آموزش و پرورش اضافه کرد: مدیر مدرسه نقش آفرین است و به همین دلیل تقویت مدیریت آموزشگاهی یکی از چهار اولویت آموزش و پروش است و به تبع این کار دفتر بهبود مدیریت در وزارت آموزش و پرورش به زودی راه اندازی می شود.

 وی با بیان این که در مدیریت آموزشگاهی غفلت کردیم، به مقایسه مدارس دولتی با مدارس غیردولتی پرداخت و گفت: مدارس دولتی نسبت به مدارس غیردولتی استانداردتر است. چون مدارس غیردولتی معمولا یک ساختمان مسکونی را تبدیل به مدرسه می کنند و از طرف دیگر تجهیزات مدارس دولتی نیز قویتر از مدارس غیردولتی است ولی علت موفقیت مدارس غیردولتی مدیریت آنهاست.

 فانی علت موفقیت مدیریت مدارس غیردولتی را توانمند بودن مدیران و میزان اختیارات آنها دانست و گفت: زمانی که معاون متوسطه بودم طرح مدارس لازم التوجه را اجرا کردیم که در این مدارس فقط مدیر مدرسه و اختیارات وی تغییر می کرد و سایر عوامل مانند دانش آموز، معلم، فضا و تجهیزات ثابت بود و نتیجه آن را در فرایند تعلیم و تربیت دیدیم.

 * مبنای کار وزارت آموزش و پرورش

وی در ادامه از سند تحول نظام آموزش و پرورش به عنوان مبنای کار خود یاد کرد و گفت: همانگونه که رهبر معظم انقلاب تاکید داشتند سند تحول نیازمند یک نقشه راه است تا ببینیم برای اجرای این سند چه پیش نیازهایی لازم است و تلاش وزارت برای تدوین نقشه راه است تا بتوانیم مقدمات لازم را آماده و مقدم بودن بعضی فعالیت ها را مشخص کنیم و برای ورود به اجرای واقعی سند آماده شویم.

 فانی از مدیریت، معلم، محتوا و برنامه ها، مقررات آموزشی، بودجه، فضا و تجهیزات به عنوان ارکان آموزش و پرورش در ایران یاد و تاکید کرد تقویت مدیریت یکی از اولویت های ماست.

 * ضرورت بهسازی نیروی انسانی

وزیر آموزش و پرورش از بهسازی نیروی انسانی به عنوان اولویت دوم خود یاد کرد و گفت: معلمی که شایستگی حرفه ای نداشته باشد، در فرایند تعلیم و تربیت موفق عمل نخواهد کرد و ما معتقدیم نقش معلم یک نقش کلیدی است و اگر مهارت لازم یا انگیزه نداشته باشد، هیچ اتفاقی نخواهد افتاد.

 فانی گفت: مهمترین کار ما پرداختن به معلم است. چون معلم می تواند بسیاری از کمبودها را جبران کند. به عنوان نمونه در سال های گذشته که کتاب های درسی با یکی دو ماه تاخیر به دست دانش آموزان می رسید، معلمان این کمبود را جبران می کردند در حالی که اگر کتاب به دست دانش آموز برسد ولی معلم نداشته باشیم، کسی نمی تواند این کمبود را جبران کند.

 وی با استناد به سخنان رهبر معظم انقلاب برضرورت تربیت، انگیزه، معیشت و منزلت معلم تاکید کرد و از برگزاری دوره های آموزش ضمن خدمت، رتبه بندی معلمان، ایجاد مرکز ارزیابی راه اندازی حرفه ای معلم و سایر تلاش ها برای تثبیت جایگاه معلم یاد کرد.

 * کتاب های درسی به روز نیست

فانی در ادامه گفت: کتاب های درسی ما منطبق با نیازسنجی امروز ما نیست و باید تلاش کنیم تا کتاب های درسی متناسب با نیازهای دانش آموزان تدوین شود.

 وی با تاکید بر جاذب بودن کتاب های درسی گفت: کتاب های دانش آموزان باید پاسخگوی نیازهای امروز جامعه، انقلاب و زندگی باشد.

 * توسعه مشارکت یکی از سیاست های سال ۹۳

وزیر آموزش و پرورش به موضوع اقتصاد آموزش و پرورش پرداخت و گفت: تولید منابع جدید یکی از نکات مهم این وزارتخانه است و باید تلاش کنیم علاوه بر بودجه دولت از طریق توسعه مشارکت ها به عنوان یکی از سیاست های سال ۹۳ به این مهم بپردازیم.

 وی آمار دانش آموزان مدارس غیردولتی را هشت و نیم درصد دانست و گفت: بسیاری از صندلی های مدارس غیردولتی خالی است و ما درصدد هستیم تا این صندلی های خالی را بخریم وبه جای تاسیس مدارس جدید از فضاهای خالی مدارس غیردولتی استفاده کنیم.

 فانی افزود: توسعه مشارکت در ابعاد مختلف آن مانند توسعه مشارکت دانش آموزان در اداره مدارس، توسعه مشارکت معلمان در اداره مدارس، توسعه مشارکت تشکل ها در اداره مدرسه، توسعه مشارکت بخش خصوصی توسعه مشارکت اولیای دانش آموزان باید مدنظر قرار گیرد.

 * ایجاد اتاق فکر در آموزش و پرورش

وی از ضرورت راه اندازی یک ساختار غیررسمی سخن گفت و افزود: در کنار ساختار رسمی آموزش و پرروش باید یک ساختار غیررسمی شکل گیرد که گام اول، ایجاد اتاق های فکر است و چند روز پیش برای مشاور وزیر در اتاق های فکر، حکمی صادر کردم تا در این اتاق ها پیشنهادهای مختلف بر اساس موضوع ترکیبی، تلفیقی و تخصصی بررسی و پیشنهادهای مفید به سازمان آموزش و پرورش ارائه شود.

 وی با بیان این که تمام وزرای آموزش و پرورش با این مشکل مواجه هستند که خروجی های ما خوب نیست، افزود: رهبر انقلاب فرمودند آموزش و پرورش حافظه پرور باید به آموزش و پرورش تفکر محور و خلاق محور تبدیل شود و مسائلی از این دست به یک معاونت مربوط نمی شود و جای بررسی آن در اتاق های فکر است.

 فانی اضافه کرد: مشاور بنده در گروه اتاق های فکر مصاحبه های اکتشافی با وزرای سابق آموزش و پرورش دارد تا از منظر وزیران، مسوولان سابق و صاحبنظران بتوانیم اتاق های فکر را فعال کنیم و مساله ها را به راه حل تبدیل کرده و این راه حل ها را به بخش های رسمی آموزش و پروش ابلاغ کنیم.

 وی در پایان گفت: بنده خودم را مکلف می دانم که دیدگاه های رهبر انقلاب، رییس جمهوری و سند تحول نظام آموزش و پرورش را در گستره این وزارتخانه تعمیم دهم تا خروجی های آموزش و پرورش در طراز نظام جمهوری اسلامی ایران باشد

شنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۲ - ۱۰:۴۳
کد خبر : 81594
بازدیدها: 579

پاسخی بگذارید »