چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

اولین پرده حساس به نور در جهان ساخته شد

danesheroz1 بهمن ۴, ۱۳۹۲ ۰
اولین پرده حساس به نور در جهان ساخته شد

دانش روز: محققان دانشگاه برکلی در کالیفرنیا آمریکا موفق به ساخت اولین پرده حساس به نور شدند

به گزارش دانش روز، محققان برکلی با استفاده از نانوتیوب های کربن، فناوری جدیدی را ساختند کردند که با استفاده از آن می توان انواع پرده ها و موادی را تولید کرد که با دریافت نور به حرکت در می آیند.

محققان به واسطه قرار دادن نانوتیوب های کربن چندلایه روی یک لایه پلاستیکی پلی کربنات، ماده ای را تولید کردند که در اثر برخورد نور به سرعت حرکت می کند. در این ماده جدید، نانوتیوب های کربن ظرف کسری از ثانیه پرتوهای نور را جذب کرده و آن را به گرما تبدیل می کنند؛ سپس این گرما به سطح لایه پلاسیکی منتقل می شود. لایه پلاستیکی نیز در عکس العمل به گرما، وسعت بیشتری می یابد، در حالی که لایه نانوتیوب ها بدون تغییر باقی می ماند. در اثر این رخداد، ماده دولایه خم می شود.

مزیت این ماده جدید حساس به نور، سادگی تولید آن است. این ماده دربرابر پرتوهای نور کم شدت نیز حساسیت بالایی دارد. به گونه ای که نور حاصل از یک چراغ دستی موجب حرکت ماده می شود.

محققان به سادگی می توانند اندازه و جهت تا شدن سطح ماده را کنترل کنند و انتظار می رود به زودی پرده های حساس به نور با استفاده از این ماده ساخته شوند.

این ماده کاربردهای بالقوه دیگری از جمله ساخت موتورهای نوری و روبوت های حساس به نور را دارند.

این پرده هوشمند، بدون نیاز به باتری و برق کار می کند و مبتنی بر یکی سیستم عامل است. محققان بر این باورند که در آینده ای نزدیک می توان از این پرده هوشمند برای تامین انرژی در ادارات و ساختمان های بزرگ استفاده کرد و هزینه انرژی را به نصف کاهش داد.

گزارش کامل این تحقیقات در شماره اخیر نشریه Nature Communications به چاپ رسیده است.

منبع: ایرنا

جمعه ۴ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۷:۰۵
کد خبر : 89615
بازدیدها: 240

پاسخی بگذارید »