پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

اختصاصی دانش روز: با ممنوعیت آواز خوانی زنان:

اولین همایش بانوان مهندس استان البرز برگزار شد

danesh خرداد ۲۰, ۱۳۹۴ ۰
اولین همایش بانوان مهندس استان البرز برگزار شد

دانش روز: اولین همایش بانوان مهندس استان البرز عصر دیروز با حاشیه هایی در سالن میلاد شهرداری کرج برگزار شد.

به گزارش دانش روز، اولین همایش بانوان مهندس استان البرز در سالن میلاد در حالی برگزار شد که به گروه موسیقی بانوان اجازه اجرای زنده در این برنامه داده نشد.

در این مراسم که مهندس مریم قهرمانی عضو شورای اسلامی شهر کرج، دکتر بی بی عصمت سرافرازی سرپرست اداره کل امور بانوان و خانواده استانداری البرز و جمعی از فعالان و بانوان مهندس استان البرز حضور داشتند پس از ایراد سخنرانی توسط دکتر سرافرازی و مهندس قهرمانی گروه موسیقی بانوان قصد اجرای برنامه موسیقی زنده در جمع بانوان داشتند که لحظاتی قبل از اجرا این مهم متوقف و مجوز اجرا برای این گروه صادر نشد و تلاش های انجمن بانوان مهندس استان البرز درباره این مهم بی نتیجه ماند.

سرپرست اداره کل امور بانوان و خانواده استانداری البرز در این همایش گفت: سال ۹۴ در سایه درایت و زمان سنجی رهبر معظم انقلاب در شرایطی که چالش های گوناگون جهان و منطقه را فرا گرفته این سال ” دولت و ملّت، همدلی و هم‌ زبانی” نام گرفت. دولت تدبیر و امید از ابتدای فعالیت خود به این نتیجه رسید که باید مبنای اجرای امور خرد ورزی باشد که می توان با آرامش در سیاست، آسایش در اقتصاد و امنیت در فرهنگ تعاملی نیکو با جهان برقرار کرد.

بی بی عصمت سرافرازی با اشاره به اینکه این دولت تدبیر و امید اخلاق حسنه را در جامعه نهادینه کرد افزود: در این دوره دولت به نجات اقتصادی مملکت اندیشید و برای نیل به آرمانها بر آست که از ظرفیت جامعه بهره ببرد که در این بین زنان را نمی توان انکار کرد. حضور زنان در عرصه اجتماع و تاریخ معاصر پیش از زمان قاجار و با همراهی آنها با سربازان در جنگ آغاز شد.

زمان قاجار و مشروطیت با حضور متفاوت زنان در عرصه سیاسی و اجتماعی همراهی بود، زمانیکه جنبش تحریم توتون و تنباکو و فتوای تاریخی میرزای شیرازی شکل گرفت زنان دربار ناصرالدین شاه به این فتوا لبیک گفته و قلیان ها در هم شکستند پادشاه به خواسته آنها تن در داده و قرارداد با کمپانی خارجی را لغو کرد و اینگونه زنان حضور خود را در عرصه اجتماعی به نمایش گذاشتند.

وی اظهار داشت: در مقاطعی حضور زنان خردمندانه تر بوده و تشکیل تشکل های غیر دولتی بعد از جنگ جهانی دوم قحطی و … اعم از انجمن زنان ارامنه و انجمن خیریه ائمه را تشکیل دادند تا گامی در راستای رفع مشکلات اجتماعی بردارند. تشکل سیاسی ” غیبی زنان ” و فعالیت آنها در نشریات نمونه دیگری از فعالیت های زنان در عرصه سیاسی بود.

امام (ره) درباره زنان فرمود: اگر زنان به درک درستی در فعالیت ها برسند انرژی مضاعف بدست می آورند. امام (ره) وقتی از نقش زنان در پیروزی انقلاب سخن به میان می آوردند فرمودند نقش زنان در پیروزی انقلاب نقش هدایتگری بود. در بخشی از افتخارات امام (ره) در وصیت نامه آمده است: ما مفتخریم که بانوان در صحنه های فرهنگی، اقتصادی و حتی نظامی همدوش مردان و حتی جلوتر از آنها حرکت کردند. امام (ره) با تاکید بر نقش زنان در تحیکم خانواده تاکید داشتند که زنان باید در مقدرات الت نمایند و مانعی وجود ندارد.

سرپرست اداره کل امور بانوان و خانواده استانداری البرز در خاتمه تصریح کرد: اندیشه امام (ره) نشات گرفته از اندیشه اسلامی و آیات قران کریم است، در سوره نمل خدواند دریچه ای به سوی سیاست برای زنان می گشاید. خداوند درباره بلقیس ملکه سبا می فرماید: او زنی فهیم است که با قوم خود مشورت می کند.

اندیشه امام (ره) برگرفته از اندیشه وحی الهی است چرا که برای ارسال پاسخ به گورباچوف خانم دباغ را به عنوان رئیس هیئت مشاوره برمی گزیند. زمانیکه برای مردان حضور زنان در انقلاب جای سوال بود و در صدد ایجاد یک دیوار در دانشگاه بودند امام خمینی (ره) بر این افکار خط بطلان کشید.

زنان باید احساس کنند در جامعه دارای ارزش هستند و بر تغییرات سیاسی و اجتماعی موثر هستند و اینگونه پیوند ناگسستنی بین زنان و توسعه برقرار می شود و دکتر حسن روحانی در مطلبی گفت: بگذارید زنان مشکلاتشان را خودشان حل کنند و فرصت برابر، مصونیت برابر و حقوق اجتماعی برابر با مردان برای آنها فراهم شود.

شایان ذکر است انجمن بانوان مهندس استان البرز در راستای تحقق اهدافی چون ارتقای سطح دانش و گسترش مهارت های بانوان مهندس در زمینه حرفه و ارتباط مستمر بین سازمان و نهادها تشکیل شده است.

چهارشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۴ - ۰۱:۲۹
کد خبر : 153511
بازدیدها: 1,081

پاسخی بگذارید »