دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

اولین حضور بیمار لهستانی پیوند صورت در میان مردم

danesheroz1 مرداد ۹, ۱۳۹۲ ۰
اولین حضور بیمار لهستانی پیوند صورت در میان مردم

دانش روز: مرد لهستانی که براساس ادعای پزشکان اولین عمل پیوند صورت را برای نجات جانش روی صورت وی انجام شده برای نخستین بار دیروز سه شنبه ۸ مرداد در جمع عموم ظاهر و برای مرخصی از بیمارستان حاضر شد

به گزارش دانش روز، این مرد ۳۳ ساله که تنها با عنوان “گرزگورز” معرفی شده با عینک آفتابی تیره درحالی که به راحتی راه می رفت در جمع خبرنگاران در بیمارستانی در گلیوس در جنوب لهستان ظاهر شد.

این درحالی است که اظهارات وی برای خبرنگاران قابل فهم نبود.

این مرد کارگر یک کارگاه سنگ تراشی بوده که روز ۲۳ آوریل (۳ اردیبهشت) هنگام استفاده از یک دستگاه برای برش سنگ قسمت صورت خود را از دست داد.

پزشکان این پیوند صورت که با سرعت هرچه تمام تر انجام شد، به عنوان پیوندی یاد می شود که در صورت عدم انجام وی زنده نمی ماند. عمل پیوند صورت این کارگر سنگ تراشی روز ۱۵ می (۲۵ اردیبهشت) طی یک جراحی ماراتنی ۲۷ ساعته انجام شد و در حین عمل جراحی بیمار کاملا بیهوش بود.

طولانی شدن این عمل جراحی به این دلیل بود که این جراحی دربرگیرنده پیوند استخوان هم می شد و بیمار نیاز به بازسازی صورت، آرواره ها، سقف دهان و قسمت تحتانی کاسه چشم داشت.

دکتر آدام میسجووسکی رئیس تیم جراحان پیوند گفت: توانایی تکلم بیمار ظرف ۹ ماه به حالت عادی باز می گردد.

وی پیش از این گفته بود که معمولا پذیرنده های صورت باید بین یک تا هفت سال صبر کنند تا این جراحی انجام شود، اما به علل مشخصی مجبور بودیم این بیمار را سریعتر عمل کنیم چرا که زندگی وی در خطر بود.

باربارا خواهر “گرزگورز” گفت که وی می تواند ببیند، بخواند و مزه غذا را بچشد و به عنوان اولین غذای بازگشت به خانه درخواست مرغابی کباب شده کرده است.

پزشکان فرانسوی اولین عمل پیوند صورت موفقیت آمیز را در سال ۲۰۰۵ روی صورت ایزابل دینوار، زن ۳۸ ساله ای که صورتش توسط سگش تکه پاره شده بود انجام دادند. این درحالی است که جان این بیمار در خطر نبود.

از آن زمان تاکنون ۵۰ پیوند دیگر در جهان انجام شده که در آن میان می توان به عملهای پیوند صورت در بلژیک، اسپانیا، ترکیه و ایالات متحده آمریکا اشاره کرد.

منبع:مهر

چهارشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۲ - ۱۳:۵۳
کد خبر : 44749
بازدیدها: 200

پاسخی بگذارید »