یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

اولین روز کاری وزیر آموزش و پرورش

danesheroz1 آبان ۷, ۱۳۹۲ ۰
اولین روز کاری وزیر آموزش و پرورش

دانش روز: دیروز اولین روزی بود که دکتر علی اصغر فانی بر مسند وزارت آموزش و پرورش تکیه زد

 به گزارش دانش روز، به همین مناسبت  از دقایق آغازین  صبح دیروز دوشنبه  ۶ آبان ماه دکتر فانی با ورود به  ساختمان آموزش وپرورش با استقبال  آزاده جانبازی روبرو شد وپس از استقرار در محل کار نیز خیل عظیم فرهنگیان  از درون و بیرون  ستاد برای عرض تبریک  و آرزوی توفیق برای ایشان  رهسپار  دفتر وزیر آموزش وپرورش شدند .

 دکتر علی اصغر فانی با اخذ  ۱۸۵ رای موفق به اخذ رای اعتماد از نمایندگان ملت  شد ، شصت و پنجمین وزیر آموزش وپرورش از سال ۱۳۰۰ و دوازدهمین  وزیر پس از پیروزی انقلاب  شکوهمند اسلامی است که بر مسند  عظیم ترین  دستگاه اجرایی کشور تکیه  می زند.

 وی که در کارنامه  کاری خود  دومرحله سرپرستی وزارت آموزش وپرورش را برعهده دارد، طرح های شفا بخشی برای فرهنگیان در برنامه کاری خود دارد .

 او متولد ۱۳۳۳ شهر تهران است و با درجه دکترای مدیریت  منابع انسانی  عضو هیئت  علمی دانشگاه تربیت مدرس می باشد .

 ساماندهی و بهسازی نیروی انسانی  آموزش وپرورش ، توسعه مشارکت در این وزارتخانه ، مدیریت بر منابع  وارتقای کیفیت  آموزشگاهی از جمله سیاست ها و برنامه های اولویت  دار شصت و پنجمین وزیر آموزش و پرورش است .

 در برنامه کاری دکتر علی اصغر فانی ، آموزش و پرورش  به عنوان مهم ترین  نهاد تربیت نیروی انسانی  و مولد سرمایه اجتماعی یک امر حاکمیتی است که  باید ضمن مشارکت  پذیری و توسعه همکاری های بین دستگاهی و کاهش تصدی گری های غیر ضروری در بعد اجرا زمینه  تربیت پذیری نسل جوان مبتنی بر فلسفه  تعلیم و تربیت اسلامی  را فراهم آورد .

 در این برنامه معلم عنصر تعلیم و تربیت  وعامل اساسی  تحول بنیادین تلقی شده است . براین مبنا اعتلای  منزلت  اجتماعی و بهبود وضعیت  معیشتی معلمان ،ارتقای انگیزه  آنان برای خدمت، ارتقای  کیفیت  نظام تربیت  معلم و توسعه مستمر شایستگی ها و توانمندی های علمی، حرفه ای  و تربیتی فرهنگیان در اولویت  برنامه های کاری وزیر  جدید آموزش وپرورش است که  قصد دارد از مشارکت حداکثری  آنان در فرایند های تصمیم سازی و تصمیم گیری بهره برداری کند.

 وزیر آموزش وپرورش ، اقتصاد  این وزارتخانه را یک چالش اصلی فراروی مدیریت این نهاد مولد  سرمایه انسانی و اجتماعی می داند و براین اعتقاداست که مدیریت بهینه منابع و مصارف ، افزایش  بهره وری  ، استفاده  حداکثری از مشارکت های مردمی  و افزایش سهم آموزش وپرورش از تولید ناخالص داخلی (GDP) در طراز  کشورهای منطقه  نیازمند همراهی و مساعدت مراجع  سیاستگذار فرادستی وشناسایی  منابع مالی جدید و متنوع است .

 شاید به کرات راهبرد اصلی او در سیستم آموزشی کشور یعنی ارتقای کیفیت آموزش وپرورش در تمامی مولفه ها  و ارکان این نظام که دوره دوم سرپرستی این وزارتخانه را پشت سر گذاشت، شنیده باشیم.

 سند تحول بنیادین آموزش وپرورش ، برنامه کلان و بلند مدت نظام آموزش و پرورش است که در برنامه دکتر فانی با هدف همگرایی ،انسجام و هماهنگی در اجرای بنیان های نظری این نظام جایگاه ویژه ای  را به خود اختصاص داده است .

 از سیاست های اجرایی وزیر جدید آموزش وپرورش می توان به ایجاد  مفاهیم مشترک و عزم ملی برای تحقق اهداف تحول بنیادین آموزش وپرورش، تدوین نقشه راه مدون ، منسجم و جامع برنامه های لازم برای تحقق زیر نظام های سند تحول با تاکید بر بهره گیری حداکثری از ظرفیت قوانین و اسناد بالادستی ، توانمند سازی نیروی انسانی ،ظرفیت  سازی نهادها در سطوح مختلف و اجرای تدریجی و هوشمندانه  برنامه ها، توجه جدی به اقتصاد آموزش وپرورش و نظارت ، ارزیابی و پایش مستمر برنامه ها، فعالیت ها  و نتایج آن ها می توان اشاره کرد .

 شایان ذکر است؛ امروز دکتر فانی در اولین روز کاری  خود در جمع فرهنگیان  حوزه ستادی در بین الصلاتین  ظهر و عصر حضور یافت  و از نزدیک با آنان گفت و گو کرد .

سکانداری  دکتر فانی و توفیق ایشان را در اجرای سیاست ها  و برنامه ها ی کاری آرزومندیم.

سه شنبه ۷ آبان ۱۳۹۲ - ۱۰:۱۶
کد خبر : 70304
بازدیدها: 289

پاسخی بگذارید »