پنجشنبه ۰۳ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

اوباما سکوت خود را شکست

danesheroz1 تیر ۳۰, ۱۳۹۲ ۰
اوباما سکوت خود را شکست

دانش روز: رئیس جمهور آمریکا سرانجام سکوت خود را درباره پرونده نوجوان هفده ساله شکست و از رنج هایی که سیاه پوستان در این کشور متحمل می شوند انتقاد کرد.

به گزارش دانش روز، “باراک اوباما” در اظهاراتی ضمن بیان رنج هایی که سیاه پوستان در آمریکا متحمل می شوند اعلام کرد : من هم می توانستم ۳۵ سال قبل تبدیل به یک تریون مارتین شوم.

مارتین نوجوان هفده ساله ای سیاه پوستی بود که در سال گذشته میلادی به دست یک نیروی امنیتی محلی به نام “جرج زیمرمن”، کشته شد و در سال جاری میلادی، دادگاه رای به بیگناه بودن این مامور داد. این رای موجی از اعتراضات را در شهرهای مختلف آمریکا به راه انداخت، اما با این وجود اوباما که خود یک سیاه پوست است تا دیروز در این رابطه سکوت کرده بود.

اوباما در ادامه افزود : کمتر کسی از آمریکایی-آفریقایی های حاضر در آمریکا را می توان یافت که با بدرفتاری پلیس و یا تعقیب شدن از سوی آنها روبرو نشده باشد و من خودم یکی از افرادی هستم که این موضوع را تجربه کرده است.

تریون مارتین

رئیس جمهور آمریکا در ادامه از سیستم قضایی کشورش انتقاد کرد و گفت : اگر در این پرونده یک سفید پوست حضور داشت و یا آنکه یک سفید پوست کشته می شد قطعا نتیجه رای دادگاه کاملا متفاوت از آن چیزی می شد که هفته گذشته صادر شد.

این سخنان اوباما در نشست مطبوعاتی کوتاه وی در محل کاخ سفید بیان شد. پس از اعلام حکم تبرئه زیمرمن، بحث های زیادی درباره مسئله نژاد پرستی مطرح شد. بسیاری از سیاه پوستان بر این باورند که علت انتخاب مارتین به عنوان گناهکار، سیاه پوست بودن وی بوده و موضوع دفاع از خود توسط زیمرمن را رد می کنند.

اوباما در سخنان خود ضمن ابراز همدردی با خانواده مقتول، رفتار مناسب آنها را در ارتباط با این شرایط ستود. وی با اشاره به اینکه قوانین مربوط به دفاع از خود، در بیش از ۳۰ ایالت کشورش پذیرفته شده گفت مردم آمریکا باید درک کنند جامعه سیاهان سالهاست از تبعیض نژادی رنج می برند.

اوباما در سال گذشته میلادی و در همدردی با خانواده مارتین گفته بود : اگر پسری داشتم همانند تریون می بود.

منبع:مهر

یکشنبه ۳۰ تیر ۱۳۹۲ - ۱۱:۰۵
کد خبر : 40559
بازدیدها: 246

پاسخی بگذارید »