پنجشنبه ۰۳ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

اهدای جایزه قلم پینتر ۲۰۱۳ به تام استوپارد

danesheroz1 مرداد ۱۰, ۱۳۹۲ ۰
اهدای جایزه قلم پینتر ۲۰۱۳ به تام استوپارد

دانش روز: تام استوپارد نمایشنامه‌ نویس بریتانیایی جایزه امسال قلم پینتر را دریافت می‌کند.

به گزارش دانش روز،  به نقل از پلی‌بیل، این جایزه که از سال ۲۰۰۹ تاسیس شده، به یاد هارولد پینتر به نویسندگان بریتانیایی برای مشارکتشان در آزادی تعلق می‌گیرد.

این جایزه سالانه برای دستاوردهای شایان ادبی و آنچه به گفته پینتر تعریف حقیقت واقعی زندگی و جامعه اطلاق شده، به نویسنده‌ای که چنین دستاوردهایی داشته باشد، اهدا می‌شود.

استوپارد این جایزه را در کتابخانه بریتیش در تاریخ ۷ اکتبر و در یک اجلاس عمومی دریافت می کند. در این رویداد شمار معدودی از کاتالوک‌هایی که معرف تلاش های استوپارد است، از سوی انتشارات فابر اند فابر توزیع می‌شود.

این نمایشنامه‌نویس مشهور در یک بیانیه گفت: هارولد یکی از دلایلی بود که من خواستم نمایشنامه نویس بشوم. آثار او تاثیری عمیق بر دورنمای تفکرات من درباره تئاتر به جای گذاشتند و در سال‌های پیش از سال ۱۹۶۰ که من شروع به نوشتن کردم آثار او سازنده این دورنما بود. من تلاشی برای خلق نمایش پینتری نداشتم، اما در پاسخ به این تاثیرات به خلق اثر پرداختم و او نه تنها برای من که به مدلی برای نوع بی‌باکانه ای از امانت و مسئولیت اجتماعی تبدیل شد.

جایزه استوپارد به مبلغ دو هزار پوند هر سال بین یک نویسنده بریتانیایی و یک نویسنده بین‌المللی که مشوق آزادی قلم باشد، تقسیم می‌شود. اسم برنده دیگر در مراسم اهدای این جایزه در تاریخ ۷ اکتبر اعلام می‌شود.

هارولد پینتر از مهمترین نمایشنامه نویسان قرن بیستم در سال ۲۰۰۵ جایزه نوبل ادبیات را دریافت کرد. او که خالق آثاری متعددی بود، در هنگام دریافت این جایزه به بیماری سرطان مبتلا بود و سه سال بعد نیز درگذشت. از سال پس از درگذشت او آنتونیا فراسر تاریخ نگار و بیوه وی با همکاری انجمن قلم بریتانیا اقدام به راه اندازی جایزه پینتر کرد.

منبع:مهر

پنجشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۲ - ۱۱:۳۸
کد خبر : 45107
بازدیدها: 194

پاسخی بگذارید »