دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

انفجار بزرگ کیهان در آزمایشگاه بازسازی شد

danesheroz1 شهریور ۱۲, ۱۳۹۲ ۰
انفجار بزرگ کیهان در آزمایشگاه بازسازی شد

دانش روز: دانشمندان موفق شدند با شبیه سازی تشعشع ایجاد شده توسط انفجار بزرگ ظرف ۱۰ میلی ثانیه در یک آزمایشگاه چگونگی ایجاد ساختار انفجار بزرگ در بدون کیهان را بهتر درک کنند

به گزارش دانش روز، فیزیکدانهای دانشگاه شیکاگو الگویی شبیه به تابش زمینه کیهانی با استفاده از اتمهای سزیم فوق سرد در یک اتاق خلاء تولید کردند.

جنگ چین استاد فیزیک این دانشگاه گفت: این نخستین باری است که تجربه ای مثل این تکامل ساختار بد و کیهان را شبیه سازی کرده است.

اندازه های گسترده تابش زمینه کیهانی –-بازتاب انفجار- تصویری از ظاهر تقریبی کیهان در زمان پس از انفجار بزرگ فراهم کردند.

چن لونگ هانگ نویسنده اصلی این مقاله در موسسه فناوری کالیفرنیا مشخص شده است که تحت شرایط خاص، ابری از اتمهایی که در دمای یک میلیاردم درجه بالای صفر مطلق در یک اتاق خلا پدیده ای شبیه به وضعیت کیهان پس از انفجار بزرگ را فراهم می کند.

وی گفت: مشخص شده است که در دمای فوق سرد اتمها به طور جمعی تحریک می شوند و طوری رفتاری می کنند که گویی امواج صدا در هوا هستند. بسته تراکم ماده و تشعشع در روزهای نخستین کیهان شبیه انفجار امواج صدا بوده است.

کیهان ساخته شده در آزمایشگاه چین بزرگتر از ۷۰ میکرون در قطر نبود، اندازه ای تقریبا نزدیک به یک تار موی انسان است.

جنگ چین اظهار داشت: ۳۸۰ هزار سال برای کیهان طول کشید که طیف تابش زمینه کیهانی که امروز نگاه می کنیم را شکل بدهد، اما فیزیکدانها توانستند همان الگو را ظرف ۱۰ میلی ثانیه در آزمایش خود تولید کنند.

تابش زمینه کیهانی تابشی الکترومغناطیسی است که سراسر کیهان را پوشانده ‌است. کیهان‌شناسان تابش زمینه کیهانی را بهترین شاهد برای نظریه انفجار بزرگ می ‌دانند.

این تحقیقات در مجله ساینس اکسپرس منتشر شده است.

منبع:مهر

سه شنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۲ - ۰۹:۲۹
کد خبر : 56689
بازدیدها: 181

پاسخی بگذارید »