سه شنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

انعکاس عشق به شکلات در چشمها

danesheroz1 تیر ۵, ۱۳۹۲ ۰
انعکاس عشق به شکلات در چشمها

دانش روز: براساس باورهای قدیمی عشق واقعی را می توان از چشمها دریافت، برهمین اساس تحقیقات جدید نشان می دهد که هیچ عشقی واقعی تر از عشق به شکلات نیست، چرا که بازتاب عینی آن را می توان در گشاد شدن مردمک مشاهده کرد

 

به گزارش دانش روز، دانشمندانی که پاسخ لذت مغز را به مزه غذاها بررسی کرده به این نتیجه رسیدند که این پاسخ را می توان از طریق چشمها کشف کرد.

آزاد شدن ماده شیمیایی دوپامین در سیستم چشمی دارای تأثیر گشاد شدن مردمک است، نشانه ای که به طور معمول به احساس عشق و لذت نسبت داده می شود. در شبکیه، دوپامین وقتی آزاد می شود که عصبهای بینایی در اثر قرارگیری در معرض نور فعال می شوند.

دکتر جنیفر ناصر استادیار علوم تغذیه در دانشگاه دریکسل به عنوان رئیس این گروه تحقیقاتی با استفاده از برق نگار شبکیه ای به ثبت پاسخهای الکتریکی به نور توسط شبکیه پرداخت.

وی و همکارانش به این نتیجه رسیدند که وقتی که یک تکه کوچک شکلات در دهان داوطلبان قرار گرفت، سیگنالهای الکتریکی در شبکیه تغییر ولتاژ ناگهانی دارند.

افزایش دوپامین در این آزمایش به همان میزانی زیاد بود که داروی تحریک متیفنیدیت برای درمان بیماران مبتلا به اختلال کم توجهی استفاده می شود.

دکتر جنیفر ناصر گفت: آنچه این تحقیقات را جذاب جلوه می دهد این است که دوپامین در سیستم چشم با دوپامین در سیستم مغز جداگانه و متفاوت بود. اکثر کارشناسان اظهار می دارند که مزه غذا سیستم دوپامین مغز را تحریک می کنند و این امر تأثیری بر سیستم دوپامین چشم ندارد.

 

 

منبع:مهر

چهارشنبه ۵ تیر ۱۳۹۲ - ۱۴:۲۶
کد خبر : 32130
بازدیدها: 299

پاسخی بگذارید »