پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

انتشار نخستین تصویر از مرموزترین بخش خورشید

danesheroz1 مرداد ۵, ۱۳۹۲ ۰
انتشار نخستین تصویر از مرموزترین بخش خورشید

دانش روز: نخستین تصاویر از مرموزترین بخش اتمسفر خورشید با جزئیات زیاد منتشر شد

 به گزارش دانش روز، در تصویری که توسط فضاپیمای IRIS ناسا گرفته شده، پایین ترین لایه های اتمسفر خورشید با جزئیات غیرمنتظره ای نشان داده می شود.
این تصاویر حاکی از ساختار مغناطیسی پویا و جریان های مواد در اتسمفر خورشید است و به مقادیر فوق العاده زیاد انرژی اشاره دارد که از طریق این منطقه که شناخت ما از آن بسیار اندک است، انتقال داده می شود.
“آدریان داو” دانشمند پروژه IRIS در مرکز پرتاب فضایی گادارد ناسا در گرین بلت می گوید: این تصاویر زیبا از IRIS به ما کمک می کند تا دریابیم چگونه اتمسفر پایینی خورشید می تواند منشا رویدادهای اطراف خورشید باشد.

تصویر سمت راست نشان دهنده جزییات بیشتری از این بخش از خوشید است

وی افزود: هر بار که به تصویری با جزئیات بیشتر از تصاویر پیشین نگاه می کنید درهای بیشتر و جدیدتری از شناخت به روی شما باز می شود.  همیشه چیزی وجود دارد که تعجب و شگفتی می آفریند.

تلسکوپ IRIS این تصاویر را ۱۷ جولای و پس از آنکه برای نخستین بار چشم خود را باز کرد، شکار کرده است.

این تصاویر نشان دهنده ساختارهای فراوان رشته مانند نازکی است که هرگز پیش از این دیده نشده بودند، این تصاویر حاکی از تضاد عظیمی در چگالی و دما است که در سراسر این منطقه حتی بین حلقه های همسایه که تنها چندصد مایل از هم فاصله دارند روی می دهد.

تجهیزات IRIS ترکیبی است از تلسکوپ فرابنفش و یک طیف نگار که اطلاعاتی را در باره طول موج های بسیار از نور در آن واحد تهیه می کند.

“آلن تایتل” پژوهشگر ارشد IRIS در آزمایشگاه خورشید و اختر فیزیک مرکز فناوری پیشرفته لاک هید مارتین در کالیفرنیا گفت: کیفیت این تصاویری که از IRIS گرفتیم شگفت آور است. این دقیقا چیزی است که امیدوار بودیم دریافت کنیم. اکنون می توانیم بر اساس مشاهدات جدید با کیفیت خود  به شناخت بیشتری از خورشید و ساختارهای آن دست یابیم.

منبع:مهر

شنبه ۵ مرداد ۱۳۹۲ - ۰۹:۲۹
کد خبر : 42978
بازدیدها: 296

پاسخی بگذارید »