شنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

آيت الله مكارم شيرازي:

امر به معروف و نهی از منکر یک وظیفه اجتماعی است

danesheroz1 آبان ۳۰, ۱۳۹۲ ۰
امر به معروف و نهی از منکر یک وظیفه اجتماعی است

دانش روز: یکی از مراجع تقلید شیعیان احساس وظیفه عمومی برای امر به معروف و نهی از منکر را ضروری عنوان کرد و گفت: امر به معروف و نهی از منکر قبل از اینکه یک وظیفه شرعی باشد یک وظیفه اجتماعی است

به گزارش دانش روز، آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی صبح پنج‌شنبه در دیدار سردار نقدی رئیس سازمان بسیج مستضعفین و حجت الاسلام تویسرکانی نماینده ولی فقیه در بسیج با وی که در آستانه هفته بسیج در دفتر این مرجع تقلید انجام شد، اجتماع عظیم فرماندهان بسیج در مصلی تهران را مایه امید ملت دانسته و اظهار داشت: اینکه بسیج از شکل یک مجموعه نظامی و دفاعی فراتر رفته و با کارایی بالا در عرصه‌های مختلف فعالیت می‌کند خبر بسیار خوبی است.

وی در تغییر دید مردم نسبت به بسیج تاکید نموده و خاطرنشان کرد: امروز ذهنیت مردم درباره بسیج، جوانان جان بر کف و آماده مبارزه با دشمن است که می‌طلبد با اطلاع رسانی مناسب پیرامون سایر فعالیت‌های بسیجیان در عرصه‌های تربیتی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی اقدام شود تا دید مردم با پیگیری و ارائه نمونه ها تغییر پیدا کند.

استاد برجسته حوزه با اشاره به فعالیت‌های بسیج در امر به معروف و نهی از منکر ادامه داد: در امر به معروف و نهی از منکر باید آموزش کامل داده شود تا افراد نادان و مغرض نتوانند امر به معروف و نهی از منکر را خشونت معرفی کنند چرا که امر به معروف و نهی از منکر در واقع هدایت محبت آمیز و مودبانه است و قرآن نیز تاکید نموده تا جایی که می‌گوید در مقابل خشونت‌ها نیز محبت کنید.

احساس وظیفه عمومی برای امر به معروف و نهی از منکر ضروری است

وی با اشاره به داستان امام حسن(علیه السلام) و مرد شامی که با برخورد محبت آمیز حضرت منقلب شده و ۱۸۰ درجه در یک جلسه تغییر کرد، بیان نمود: با امر به معروف و نهی از منکر دوستانه و با مقابله به ضد و بکارگیری محبت در مقابل خشونت می‌توان دستاوردهای بی نظیری را شاهد بود.

آیت الله مکارم شیرازی، احساس وظیفه عمومی برای امر به معروف و نهی از منکر را ضروری دانسته و تاکید کرد: امر به معروف و نهی از منکر قبل از اینکه یک وظیفه شرعی باشد یک وظیفه اجتماعی است همانطور که اگر مغازه‌ای در یک بازار آتش بگیرد همه باید آن را خاموش کنند تا سایر مغازه‌ها نابود نشود و مفاسد اجتماعی نیز همین طور هستند.

وی لزوم آموزش‌های نظامی و دفاعی در کنار سایر آموزش‌ها به صورت کلاسیک برای بسیجیان را یادآور شد و افزود: دشمنان می‌گویند همه گزینه‌ها روی میز است و ما هم در مقابل، گزینه‌های بسیج، سپاه و ارتش و … را روی میز داریم.

صدا و سیما باید خیلی بیشتر از این در مورد بسیج کار کند

این مفسر قران کریم به اهمیت آموزش‌های عقیدتی برای بسیجیان اشاره نموده و تاکید کرد: اعتقادات ما را از دشمنان جدا می‌کند، که بسیجیان با اعتقاد به معاد و شهادت، جان بر کف می‌شوند و این سلاح منحصر به جبهه اسلام است و سربازان آنها مبتلا به جنون شده، خودکشی یا فرار می‌کنند که در طول ۸ سال دفاع مقدس یک بسیجی هم این طور نشد و این سلاح فقط در زرادخانه های ما وجود دارد.

وی انتشار نشریات غنی و با کیفیت برای بسیج را ضروری دانسته و گفت: صدا و سیما باید خیلی بیشتر از این درباره بسیج سرمایه گذاری و کار کند.

علوم انسانی باید به صورت کامل اسلامی شود

آیت الله مکارم شیرازی با بیان اینکه علوم انسانی باید به صورت کامل اسلامی شود اظهار داشت: در کتاب جامعه شناسی طاغوت پهلوی یک صفحه درباره مذهب وجود داشت که با پیش فرض های خود، واقعیت مذهب را انکار و باعث آتش زدن به همه اعتقادات می شد.

وی اسلامی شدن کتب علوم انسانی در رشته های مختلف را مهم دانسته و تاکید کرد: بدون اسلامی شدن زیر ساخت ها، نظام اسلامی به وجود نمی آید چرا که نظام اسلامی روبنای آن زیر ساخت است.

مرجع تقلید شیعیان در ادامه افزود: مردم با شنیدن اخبار بسیج احساس آرامش کرده که دارای یک تکیه گاه محکم در سایه اسلام شدند.

فعالیت ۲۰۰ هزار حلقه تربیتی بسیجیان در کشور

در ابتدای این دیدار سردار نقدی رئیس سازمان بسیج مستضعفین به تشریح برخی فعالیت های بسیج در زمینه نظام تربیتی صالحین، امر و نهی، فعالیت های ویژه بسیج در اقتصاد مقاومتی و خلق حماسه اقتصادی، تلاش بسیجیان برای استحکام ساخت درونی نظام و اسلامی کردن علوم انسانی پرداخت.

سردار محمدرضا نقدی خاطر نشان کرد: هم اکنون ۲۰۰ هزار حلقه تربیتی بسیجیان در سراسر کشور تحت اشراف ۱۱ هزار مربی، ۱۰۰۰ سرمربی و اساتید سرمربیان که تحت اشراف نمایندگان ولی فقیه، ائمه جمعه و جماعات و روسای حوزه های علمیه در سراسر کشور فعالیت می‌کنند.

وی ورود امام جماعت مساجد را به فعالیت های بسیج ضروری دانسته و تاکید کرد: پایگاه بسیج ایده آل در مساجد، پایگاهی است که امام جماعت فرمانده پایگاه بوده و حلقات صالحین را تقویت کند و سازمان بسیج نیز در حال حرکت به این سمت است.

در پایان این دیدار رمان یوسف پیامبر شامل سریال یوسف پیامبر اثر فرج الله سلحشور که به قلم سیده فاطمه موسوی نگاشته شده است همراه با چفیه بسیجی توسط سردار نقدی به آیت الله العظمی مکارم شیرازی اهدا شد.

منبع:مهر

پنجشنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۲ - ۲۲:۰۳
کد خبر : 75180
بازدیدها: 1,344

پاسخی بگذارید »