شنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

الگوپذیری آمریکا از شبکه بهداشت ایران

danesheroz1 مرداد ۸, ۱۳۹۲ ۰
الگوپذیری آمریکا از شبکه بهداشت ایران

دانش روز: معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: کاش هزینه ساخت این همه بیمارستان غیرکاربردی در کشور، صرف احداث خانه های بهداشت می شد

 به گزارش دانش روز، دکتر فاطمه رخشانی در مراسم افتتاح خانه های بهداشت دکتر کامل شادپور و مرحوم دکتر سیروس پیله رودی، اظهار داشت: حقیقت این hست که هرچه خانه بهداشت در کشور ساخته ایم مفید بوده و دارای کاربریهای ارزشمند هستند و از آن طرف چه بسیار بیمارستانهایی که ساخته شده اند ولی انتظارات را برآورده نکرده اند.

معاون وزیر بهداشت افزود: کاش به جای این همه هزینه برای ساخت اینگونه بیمارستانها، خانه و مراکز بهداشت می ساختیم تا درد بیشتری از مشکلات بهداشت و درمان کشور به خصوص در مناطق دور افتاده حل می شد.

رخشانی با اعلام اینکه هم اکنون ۷۸۱ خانه بهداشت نساخته داریم، گفت: خانه های بهداشت استیجاری و فرسوده با بیش از ۳۰ سال عمر نیز مشکلات دیگر شبکه بهداشت کشور هستند که باید برای آن فکری کرد.

دغدغه امروز نظام سلامت

دکتر حسن ابوالقاسمی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز از بهره مندی ۲۵۰ هزار گردشگر هفتگی از خانه های بهداشت لواسانات خبر داد و گفت: بیماریهای واگیر را، خانه های بهداشت ریشه کن کرد.

وی اظهار داشت: حق این است که بگوییم بیماریهایی مثل وبا و طاعون که روزگاری در کشورمان هزاران هزار کشته برجای گذاشته و خانواده های ایرانی را داغدار می کرد با تاسیس مراکز و خانه های بهداشت و درمان که توسط جمعی از دلسوزان بهداشت همچون دکتر شادپور و مرحوم دکتر پیله رودی در شبکه ای گسترده و کشوری راه اندازی شدند ریشه شد.

ابوالقاسمی افزود: من خودم به عنوان فوق تخصص اطفال با مقایسه بیمارانی که در دهه ۶۰ ویزیت می کردم نسبت به بیمارانی که امروز می بینم این توفیق و پیشرفت را بیش از همه درک می کنم.

وی با اشاره به تحت پوشش قرار گرفتن ۱۳۵۰۰ نفر جمعیت ساکن و بومی در منطقه افجه و فشم لواسانات توسط ۹ خانه بهداشت و ۷۰ هزار نفر جمعیت شناور منطقه ابراز داشت: هفته ای ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار نفر گردشگر نیز در این منطقه تردد می کنند که از خدمات این خانه های بهداشت بهره مند می شوند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دغدغه امروز نظام سلامت را بیماریهای غیرواگیر دانست و گفت: امیدواریم روزی برسد که در زمینه علاج و ریشه کنی بیماری های غیرواگیر نیز به همین توفیقات دست یابیم.

آمریکا خواستار ایجاد شبکه بهداشت ایرانی

دکتر حسین ملک افضلی پیشکسوت و یکی از بنیانگذاران شبکه بهداشت کشور نیز از پیاده سازی طرح شبکه های بهداشت در ایالت می سی سی پی آمریکا به تاسی از ایران خبر داد و گفت: طرح ایجاد خانه های بهداشت و شبکه بهداشت و درمان در کشور از پرافتخارترین برنامه های نظام سلامت بود که با کوششهای بی دریغ مرحوم دکتر پیله رودی و دکتر شادپور و جمع دیگری از پیشکسوتان بهداشت کشور انجام شد.

وی افزود: دستاوردهای این طرح آنقدر مفید است که من به همراه دکتر شادپور به ایالت می سی سی پی آمریکا دعوت شدیم تا آن را برای سیاهپوستان این ایالت اجرا کنیم.

منبع:مهر

 

سه شنبه ۸ مرداد ۱۳۹۲ - ۱۰:۲۴
کد خبر : 44220
بازدیدها: 296

پاسخی بگذارید »