چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

گفتگوی اختصاصی دانش روز با کوروش رجلی

البرز قطب تکواندوی ایران است

28 danesheroz تیر ۶, ۱۳۹۲ ۰
البرز قطب تکواندوی ایران است

دانش روز : قهرمان تکواندوی جهان گفت : حضور بازیکنان متعدد کرجی در تیم ملی سبب شده استان البرز قطب ورزش تکواندو ایران باشد

کوروش رجلی قهرمان تکواندوی آسیا و جهان در خصوص شرایط کنونی تکواندوی ایران ، عناوینی که کسب کرده و سابقه ی حضور خود در تیم ملی ، با خبرنگار دانش روز به گفتگو نشست که خواندن آن خالی از لطف نیست .

 

آقای رجلی لطفا خودتان را معرفی کرده و بفرمایید تکواندو را از کجا شروع کردید ؟
کوروش رجلی هستم متولد ۱۳۶۳ در تهران و ساکن کرج ، از سال ۷۰ تکواندو را در باشگاه هفت تیر کرج زیر نظر استاد حسین علی لک شروع کردم و از سال ۷۶ به صورت حرفه ای وارد این رشته شدم و سال ۷۹ برای نخستین بار به اردوی تیم ملی دعوت شدم .

درباره مسابقات و تورنمنت هایی که شرکت کرده اید و مقامهایی که به دست آوریده اید ، بفرمایید ؟
اولین مقام حرفه ای ام را در سال ۷۹ و در رقابتهای نوجوانان آسیا که در چین تایپه برگزار شد به دست آوردم و موفق به کسب مدال نقره آسیا شدم  و عناوینی که از آن سال به بعد کسب کردم به ترتیب:

مدال طلا مسابقات قهرمانی آسیا بانکوک تایلند در سال ۲۰۰۶

مدال طلا تورنمنت بین المللی هلند در سال ۲۰۰۷

مدال طلا مسابقات قهرمانی آسیا ژنگ ژو چین در سال ۲۰۰۸

مدال نقره مسابقات جام جهانی باکو آذربایجان در سال ۲۰۰۹

مدال طلا مسابقات غرب آسیا در جده عربستان درسال ۲۰۱۰

مدال طلا مسابقات جام جهانی ارومچی چین در سال ۲۰۱۰

مدال برنز تورنمنت بین المللی انگلیس در سال ۲۰۱۰

مدال نقره تورنمنت بین المللی انگلیس در سال ۲۰۱۱

مدال برنز تورنومت جام جهانی کره جنوبی در سال  ۲۰۱۱ ( در این دوره تیم ملی ایران بعد ۴۰ سال موفق به کسب عنوان قهرمانی جهان شد )

و در مسابقات غرب آسیا مقام اول و عنوان ” فنی ترین بازیکن” رو هم کسب کردم .

634896999148124589

 

در خصوص مربیان خود ، باشگاهی و تیم ملی که با آنها کار کردید  توضیح دهید ؟
اولین مربیان بنده در رقابتهای لیگ آقای زمانی و آقای ملکی بودند که تیم سایپا رو هدایت می کردند ، تیم دوم من پاس بود به مربیگری آقای مرتضی کریمی که در حال حاضر سرمربی تیم ملی هستند ، اولین مدال رسمی خود را هم به مربیگری آقای بیژن مقانلو گرفتم ، مربیانی که باعث معرفی من به دوران حرفه ای تکواندو شدند ، آقایان ذوالقدر و کریمی بودند ، در واقع تمام دوران حرفه ای ورزشی ام رو زیر نظر مربیان ایرانی گذراندم و از این بابت رضایت کامل دارم .

آقای رجلی از نظر شما طلایی ترین دوران تکواندوی ایران کدام دوره بود ؟
دوره ای از تکواندوی ایران که به نحوی در تاریخ ثبت شد دوره ای بود که تیم ملی توسط آقایان رضا مهماندوست ، مجید افلاکی و بیژن مقانلو هدایت می شد .

در حال حاضر برای شرکت در مسابقه خاصی تمرین می کنید ؟
تیم ملی در حال آماده سازی برای مسابقات جهانی مکزیک است که من به دلیل مصدومیتی که از ناحیه رباط داخلی پا در آخرین اردوی تیم ملی (جهت شرکت در مسابقات آفزیقای جنوبی ) گریبان گیرم شد از حضور در این رقابت ها بازماندم .

پس از آن هم بعد از برپایی اردو برای مسابقات قهرمانی جهان ، حتی بعد از پشت سر گذاشتن دوران نقاهت به تصمیم هادی ساعی و دیگر مسئولان فنی تیم ملی از همراهی اردو منع شدم ، اما در حال حاضر سخت تمرین میکنم تا برای مسابقات آسیایی کره و پس از آن مسابقات المپیک آماده شوم.

فصل بعد با کدام تیم در مسابقات لیگ شرکت می کنید ؟
هنوز تصمیم قطعی در این باره نگرفتم ، با توجه به تسویه نکردن تیم سابقم و بی نظمی هایی که گاه و بیگاه در مسابقات لیگ تکواندو اتفاق می افتد فعلا تصمیم خاصی در این زمینه ندارم ، در ضمن بنده از سازمان لیگ هم بدلیل این بی برنامگی ها و رسیدگی نکردن به مدیریت تیم های لیگ به شدت گله مندم .

فکر می کنید دلیل این بی نظمی ها و پایبند نبودن به تعهدات از سوی تیم ها چیست ؟
رشته تکواندو مثل رشته های توپی قراردادهایی چند صد میلیونی ندارد و سقف قرارداد هایی که در هیئت تکواندوی استان ها ثبت می شود ۵۰ میلیون است که این مبلغ را هم شاید در کل کشور فقط تعداد کمی از بازیکنان دریافت کنند ، اما عدم پرداخت به موقع همین رقم های کم ، باعث بی انگیزگی تکواندو کاران برای شرکت در رقابت های لیگ شده است.

امروز جایگاه تکواندوی ایران در جهان را چطور می بینید ؟
با توجه به برنامه ریزی دقیق فدراسیون در چند سال اخیر ، تکواندوی ایران نسل به نسل بهتر شد ، شرکت تمام رده های سنی در مسابقات مختلف برون مرزی سبب شده سطح تکواندوی ایران بسیار بالا برود و در همین راستا بود که تیم ملی چندین و چند سال پیاپی نایب قهرمان جهان بود و در سال ۲۰۱۱ بعد از چهل سال موفق به کسب مقام قهرمانی هم شد ، در المپیک هم با یک مدال نقره ارزشمند کارنامه قابل قبولی داشتیم .

امروزه در سطوح جهانی حتی تکواندوکاران کره ای که به غرور در این رشته شهرت دارند ایرانیان را حریف دست و پا بسته ای نمی بینند ، از طرفی بسیاری از مربیان ایرانی در کشورهای دیگر فعالیت می کنند و تمامی این اتفاقات از سطح بالای تکواندوی ما در جهان ناشی می شود .

کوروش رجلی4

 

شما در حال حاضر به مربیگری تکواندو هم مشغول هستید ؟
خیر ، به نظر من عرصه مربیگری تا حد زیادی سبب دور شدن از شرایط قهرمانی می شود ، من حدود ۱۳ سال است که در خدمت تیم ملی هستم و تا سه چهار سال آینده هم کماکان قصد حضور در سطح قهرمانی را دارم .

تکواندوی استان البرز را چطور ارزیابی می کنید ؟
استان البرز بی شک قطب تکواندوی ایران است ، حضور تکواندو کاران متعدد در رده های مختلف سنی از استان البرز در تیم ملی گواه این موضوع است ، باشگاههای متعددی هم در طول این چند سال در کرج تاسیس شده و به آموزش رشته تکواندو مشغولند و در خیلی از نقاط این استان مدارس تکواندو مشغول به کار هستند .

البته همین ازدیاد باشگاها سبب شده نظارت لازم در حرفه ی مربیگری تکواندواستان البرز کمتر باشد ، با وجود اینکه بسیاری از این مربیان صلاحیت مربیگری ندارند اما همچنان به فعالیت خود ادامه می دهند و من به عنوان عضو کوچکی از خانواده بزرگ تکواندو از مسئولین خواستار نظارت دقیق تری هستم .

جناب آقای رجلی از وقتی که در اختیار دانش روز گذاشتید تشکرمی کنیم و آرزومندیم که هر چه سریع تر با روحیه عالی و آمادگی کامل در میادین حضور پیدا کرده و پرچم دار ملت غیور ایران باشید.

ممنون و متشکر ، من هم برای شما آرزوی موفقیت می کنم .

 

 

گزارش : پرتو جغتایی

 

پنجشنبه ۶ تیر ۱۳۹۲ - ۱۶:۰۶
کد خبر : 32477
بازدیدها: 950

پاسخی بگذارید »