دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

بررسی نقش نمایندگان مردم البرز در مجلس شورای اسلامی

البرز رتبه ی سوم آمار بیکاری کشور

danesheroz آذر ۲۶, ۱۳۹۱ ۰

استان البرز با وجود همه پتانسیل های اقتصادی و فرهنگی و نیروی انسانی در رده محروم­ ترین استان ها قرار گرفته است.   به گزارش گروه استانی «تیتر یک»، یکی از راههای ­ تحقق مردم­ سالاری دینی در ایران استقرار نهاد مجلس­ شورای اسلامی و انتخاب نمایندگان قانون گذار از جانب مردم است؛ اگر از [&hellip

استان البرز با وجود همه پتانسیل های اقتصادی و فرهنگی و نیروی انسانی در رده محروم­ ترین استان ها قرار گرفته است.

مجلس شورای اسلامی

 

به گزارش گروه استانی «تیتر یک»، یکی از راههای ­ تحقق مردم­ سالاری دینی در ایران استقرار نهاد مجلس­ شورای اسلامی و انتخاب نمایندگان قانون گذار از جانب مردم است؛ اگر از منظر قانون اساسی به رسالت نمایندگان مجلس نظری افکنده شود و آن را از بعد تفکیک قوا مورد توجه قراردهیم، دو مسئولیت عمده برعهده نمایندگان منتخب مردم واگذار شده است.

در همه ادوار گذشته، با شروع زمان تبلیغات انتخاباتی، شاهد حجم وسیعی از وعده های نامزدها بوده ایم که در حیطه وظایف تعریف شده نمایندگان نمی­ گنجد. وعده های ریز و درشت اجرایی که در اغلب انتخابات های مجلس از سوی کاندیداها­ی استان به مردم داده می شود، متاسفانه یک روند انحرافی را طی می کند و موجب اغتشاش ذهنی مردم شده و انتظارات مردم را به صورت مصنوعی و غیر واقعی افزایش داده و از سوی دیگر نمایندگان را با حجم وسیعی از وعده­ های داده شده و غیر عملیاتی مواجه می سازد. وعده هایی که با عدم تحقق هرکدام، اعتماد بخشی از مردم نسبت به کارایی نظام سلب می شود.
یکی از ساز و کارهای جلب و جذب سرمایه گذاری های اقتصادی و آموزشی و… منوط به تخصص و تعهد نمایندگان و عملکرد صحیح آنان است. اما آنچه مشاهده می شود این است که در اغلب موارد نمایندگان استان این فرصت را ابزاری برای دخالت در امور اجرایی و عزل و نصب تبدیل کرده ­اند. به عبارتی تلاش نمایندگان برای دخالت مصداقی در انتصابات، بیش از آن که نشان دهنده مسئولیت پذیری باشد، مخل در وظایف نهادهای اجرایی و ناقض اصل تفکیک قوا است.
درکنار رسالت اصلی نمایندگان که تدوین مسیر حرکت نهادها و قوه های دیگر است؛ یکی از وظایف نمایندگان هر منطقه، تلاش برای ارتقای منطقه مورد نظر در سطوح سیاسی ،فرهنگی، اجتماعی واقتصادی است؛ لازمه این­کار، لابی زنی های موثر نمایندگان با جریان های مختلف، با هدف ارتقای خدمت ­رسانی است.

در همین راستا در یک ارزیابی همه­ جانبه از کارایی و توانمندی نمایندگان استان در مجلس متوجه می­ شویم که متاسفانه در اغلب موارد نمایندگان از ایفای مسئولیت ملی و بومی خود ناتوان هستند و بیشتر از آن که دوران مسئولیت را دوره خدمت و به حداکثر رساندن ظرفیت های تعالی و توسعه استان تلقی کنند، فرصت حضور در مجلس را به عنوان سکوی پرتاب به دوره ای دیگر و یا مسئولیت­های بالاتر تلقی می کنند.
مسئولیت نمایندگان در استان طبق اصول قانون اساسی نظارت و ارزیابی صحت امور و پیگیری امر شایسته سالاری است. گرچه وجه رایج دخالت آنان در امور استان بیشتر منجر به بی ثباتی مدیریت ها و موجب کندشدن روند توسعه استان بوده است.
با این اوصاف طبیعی است که استان البرز با وجود همه پتانسیل های اقتصادی و فرهنگی و نیروی انسانی در رده محروم­ ترین استان ها قرار گرفته است و موج فرار سرمایه مالی و نیروی نخبه انسانی روبه افزایش است. در این خصوص بطور مثال می توان به جایگاه استان و رتبه ی سوم کشوری در آمار بیکاری اشاره کرد.

زمانی که نمایندگان استان مسئولیت کلان خود را که ایجاد بسترهای توسعه استان، فرصت سازی فرا استانی برای رشد منطقه، چانه­ زنی­ های قانونی برای جلب نظر مقامات و مسئولین کشوری به توان و ظرفیت های استانی است، به پای منازعه برسر جابه جایی این مدیر و آن مدیر صرف می کنند، طبیعتا وضع استان به همین منوال پیش خواهد رفت. البته هیچ کس منکر اظهار نظر کارشناسی و قانونی نمایندگان در حوزه مسائل اجرایی استان نیست و مدیران و مسئولان اجرایی طبق قانون باید در همراهی منطقی با نمایندگان اقدام کنند.
اما انتظار مردم از نمایندگان این است که همت خویش را صرف ارتقای جایگاه استان و تقویت ابعاد فرهنگی و معنوی مردم سازند و راه رسیدن به این هدف همدلی و همراهی توأم با قاطعیت در نظارت است.
درکنار رسالت اصلی نمایندگان که تدوین مسیر حرکت نهادها و قوه های دیگر است؛ یکی از وظایف نمایندگان هر منطقه، تلاش برای ارتقای منطقه مورد نظر در سطوح سیاسی ،فرهنگی، اجتماعی واقتصادی است؛ لازمه این­کار، لابی زنی های موثر نمایندگان با جریان های مختلف، با هدف ارتقای خدمت ­رسانی است.
البته لازمه اینکه این مطالبات مردمی تحقق یابد این است که نمایندگان مردم در چهارچوب قوانین و وظایف قانونی عمل نمایند و سعی کنند از وارد کردن حب و بغض­ های شخصی و سیاسی و جناحی خودداری نمایند و در انجام مسئولیت اصلی خویش که نمایندگی کل آحاد مردم ایران است با صداقت و تمام توان بکوشند.
البته لازم به تذکر است که در جمع نمایندگان البرز در ادوار گذشته انسانهای صدیق و دلسوز و مردمی بوده ­اند که هدف خویش را خدمت رسانی و ایفای وظایف نمایندگی قرار داده­اند و این طیف از اشخاص همواره در ذهن مردم البرز گرامی و محترم اند.
لیکن به نظر می رسد موقعیت فرهنگی و سیاسی و اجتماعی البرز آن چیزی نیست که در شان البرز نشینان باشد و رسیدن به نقطه ایده آل نیازمند یک بازبینی و تجدید نظر کلی در رویکرد کسانی است که مسئولیت های کلانی را عهده دار هستند.


طبق اصول مندرج در قانون اساسی، همه نمایندگان منتخب از استان های متعدد کشور در وهله­ اول، نمایندگان کل ملت ایران هستند و به عنوان یکی از ارکان اعمال حاکمیت ملی عهده­ دار وظایف و مسئولیت­ های ملی بوده و می ­بایست پاسخگوی اعمال و رفتار خود در مقابل ملت ایران باشند. حیطه مسئولیت نمایندگان در حفظ و حراست از منافع ملی کشور و گستره وظایف آنان برای دفاع از حقوق اساسی ملت، نظارت و کنترل نهادهای اجرایی و تدوین قوانین مورد نیاز کشور است و همین امر ، اهمیت نهاد مجلس شورای اسلامی را دو چندان می کند.
 به قلم: بردیا گودرزی
منبع : کرج رسا
منبع: کرج رسا
یکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۱ - ۰۸:۲۹
کد خبر : 1097
بازدیدها: 296

پاسخی بگذارید »