دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

اختصاصی دانش روز:

اقدامات آموزش و پرورش کل استان البرز در راستای تغذیه سالم در مدارس

danesheroz1 مهر ۲۰, ۱۳۹۲ ۰
اقدامات آموزش و پرورش کل استان البرز در راستای تغذیه سالم در مدارس

دانش روز: آموزش و پرورش کل استان البرز به تشریح برنامه های خود تحت عنوان پایگاه تغذیه سالم در مدارس طبق اولویت های اصلی وزارت بهداشت پرداخت.

به گزارش دانش روز، چندی پیش خبری در رابطه با خلا موجود در آموزش و پرورش در راستای تغذیه در مدارس تحت عنوان “خلا برخورد با بوفه های متخلف مدارس” در چند پایگاه اطلاع رسانی مطرح شده بود خبرنگار دانش روز به سراغ مسئولین  آموزش و پرورش کل استان البرزرفته و  در قالب جوابیه ای به تشریح اقدامات آموزش و پرورش البرز طبق اولویت های اصلی وزارت بهداشت در راستای محقق کردن این مهم با خبرنگار دانش روز پرداخت که به شرح ذیل بیان می شود.

جوابیه به خبر “خلا برخورد با بوفه های متخلف مدارس”:

۱- اجرای طرح مدارس مروج سلامت (HPS) در ۳۰۸ مدرسه استان که یکی از اجزای اصلی آن توجه به بحث سلامت غذا، تغذیه و میان وعده های غذای سالم و کنترل شرایط بهداشتی بوفه ها و پایگاههای تغذیه در مدارس می باشد.

۲- حضور ۲۸۰ نفر مراقب سلامت در مدارس و تحت پوشش قرار دادن بیش از ۲۱۰ هزار نفر از دانش آموزان (بیش از نیمی از دانش آموزان استان البرز) و حدود ۶۰۰ مدرسه با اولویت مدارس ابتدایی و بالاتر، که در این مدارس بوفه ها کنترل شده و آموزش های لازم را به دانش آموزان ارائه می دهند.

۳- حضور، همراهی و همکاری کارشناسان مراکز بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان البرز به منظور نظارت و کنترل شرایط بهداشتی مدارس و به ویژه بوفه ها

۴- اجرای برنامه جشنواره غذای سالم به مناسبت های مختلف و ترویج فرهنگ استفاده از غذاهای سالم

۵- اجرای طرح پروژه مهر و وجود فرم های نظارتی مربوطه که موضوع بهداشت بوفه ها از بندهای مهم و قابل توجه آن می باشد.

۶- ارسال هرساله دستور العمل پایگاه تغذیه سالم به مدارس و وجود برنامه نظارتی در همه مناطق تابعه از بوفه های مدارس

نحوه نظارت از پایگاه تغذیه سالم:

12

۱- نظارت بر بهداشت مواد خوراکی و بهداشت محیط مکان تهیه و توزیع مواد خوراکی در مدرسه در این دستورالعمل بر عهده دو وزارت آموزش و پرورش و بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و در استانها بر عهده زیر مجموعه مرتبط در دو وزارت می باشد.

۲- وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برابر با بازرسی های انجام شده حداقل ۲ بار بازدید از پایگاه تغذیه سالم، در صورت عدم رعایت نکات دستورالعمل پایگاه تغذیه سالم می تواند برابر با قانون اصلاح قانون مقررات قانونی سال جاری ماده  ۱۳ قانون مواد خوراکی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی اقدام نماید.

۳- آموزش و پرورش استان/ منطقه/شهرستان/ناحیه در صورت عدم انجام تعهد متصدی بوفه ( عمل نکردن به دستورالعمل ) می تواند از ادامه کار وی جلوگیری به عمل آورده و پایگاه  را تعطیل کند.

۴- نظارت و بازدید بر بهداشت مواد خوراکی و بهداشت محیط مکان تهیه و توزیع مواد خوراکی در مدرسه بر اساس فرم آئین نامه مقررات بهداشتی تغذیه سالم (پیوست) انجام می گردد.

لازم به ذکر است که برای موفقیت در همه حوزه ها به ویژه بحث فرهنگ سازی در دانش آموزان و خانواده ها نباید از تاثیر گذاری رسانه های مکتوب، صدا و سیما و شبکه هابی خبری و سایر نشریات غافل شد آموزش و پرورش استان البرز ضمن تشکر از خبرگزاری دانش روزدر راستای پیگیری و دقت نظراین اقدامات را جهت اطلاع رسانی به عموم در اختیار این پایگاه قرار داده و انتظار دارد موضوع توجه به امر آموزش و ایجاد فرهنگ استفاده از تغذیه سالم برای حصول نتایج بهتر در دستور کار قرار گیرد.

خبرنگار دانش روز: گلاویژاصحابی

 

 

شنبه ۲۰ مهر ۱۳۹۲ - ۰۸:۴۴
کد خبر : 66530
بازدیدها: 803

پاسخی بگذارید »