جمعه ۱۱ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

اقتصاد مقاومتی و آنچه یک دانش آموز باید بداند

danesheroz1 اسفند ۱۲, ۱۳۹۲ ۰
اقتصاد مقاومتی و آنچه یک دانش آموز باید بداند

دانش روز: من به عنوان دانش آموز که در سنین نوجوانی به سر می برم و امیدهای زیادی برای رسیدن به آرزوهای بزرگم دارم لازم است که بدانم یکی از اهرم های قوت بخشیده شدن به اقتصاد کشورم در دستهای کوچک و پر توان خودم قرار دارد

1

 به گزارش دانش روز، در نوروز سال ۹۲ که همه منتظر بودیم مقام معظم رهبری به عنوان سکاندار کشتی انقلاب ، امسال را به چه نامی نامگذاری میکنند ؟ توجه به مسئله اقتصادی یکی از مواردی بود که همه حدس میزدند جزء گزینه های روی میز برای گزینش ایشان باشد .

 با نامگذاری امسال به سال” حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی” تیرها به هدف خورد تا تاکیدات و تذکرات رهبری برای پایبندی و اجرا و اصلاح برنامه های اقتصادی و رونق آن جزء اولویت های اصلی کشور باشد .
امری که با وجود تذکرات فراوان در سال های مختلف و دولت های متفاوت ، اما آنگونه که باید و شاید در عمل پیاده نشده است.

 از طرف رهبری سال ۸۷ سال نوآوری و شکوفایی، سال ۸۸ حرکت به سمت اصلاح الگوی مصرف و سال بعد از آن همت و کار مضاعف نامیده میشود؛ برخی معتقدند این نامگذاری ها تکه های پازلی بودند که مجموعه آن اساسنامه اقتصاد مقاوتی را تشکیل داد .

 رهبری

 تاکید رهبر معظم انقلاب به داشتن اقتصاد غیرنفتی برای چیست؟ مگر ایران اسلامی جزء سرمایه داران قدیمی در داشتن سوخت فسیلی نیست که حتی کشورهای زیادی در جهان خواهان و خریدار آن هستند؟

 چرا باید اقتصاد خودمان را وابسته به نفت و سرمایه اصلی خود نکنیم و مانند کشورهای عربی همچون عربستان که پول بشکه های نفت خود را میخورد چشم امیدمان به این منابع نباشد؟

 این مسئله از مواردی است که من به عنوان یک دانش آموز که از پایه گذاران نسل چهارم انقلاب که عصر پیشرفت و عدالت است باید به خوبی به آن توجه داشته باشم و برایم روشن باشد که معانی اقتصاد مقاومتی چیست؟ چه تفاوتی با اقتصاد ریاضتی در کشورهای دیگر جهان دارد؟ اقتصاد غیرنفتی به چه معناست؟

 اقتصاد مقاومتی به معنی اقتصادی است که با پایه های داخلی و زیر حمایت چتر مردمی کشور چنان مستحکم شده باشد که اگر روزی همه دنیا ما را تحریم کردند و حتی نفت ایران را نخریدند و یا سوخت های فسیلی کشور به اتمام رسید بتوانیم سرپا ایستاده و تمام چرخ های مملکت خود را با اقتدار و عزت بچرخانیم.

 این امر مستلزم این است که مدیریت لازم برای بالابردن کیفیت محصول داخلی، کم کردن واردات محصولات خارجی به کشور و رسیدن به جایی که حتی فقط صادرکننده در تمام زمینه ها باشیم، رفع ضعفهای ساختاری در صنایع مختلف، مبارزه با رانت خواری ها و فسادهای اقتصادی و از بین بردن این زمینه ها و خیلی موارد دیگر میتواند قابل توجه باشد.

 در حال حاضر کشورهای جهان هستی همه با معضلی به نام مشکلات اقتصادی در حال دست و پنچه نرم کردن هستند؛ همین چندماه پیش بود که دولت آمریکا که زمانی خود را قدرت برتر در زمینه اقتصادی در جهان قطب سابقه می باشد.اول دنیا می دانست به علت کمبود بودجه نزدیک یک هفته تعطیل شد که این مسئله در جهان
البته کشورهای اروپایی همچون یونان و بلژیک و فرانسه و انگلیس هم در همین وضعیت به سر میبرند.

 مقام معظم رهبری اولین بار در شهریورماه سال ۸۹ کلمه اقتصاد مقاوتی را مطرح کردند و خواستار توجه لازم مدیران کشور به این امر شدند که شاید قدم اول طرح تحول اقتصادی یا همان یارانه بندیها در زمینه های مختلف بود اما آنچه که انتظار میرفت در صحنه اقتصاد کشور و توجه به تولید داخلی صورت بگیرد انجام نشد.

 اق3

 امسال علاوه بر سال حماسه سیاسی، سال به نام حماسه اقتصادی هم نامگذاری شده بود مردم ایران اسلامی در زمینه های مختلف سیاسی حماسه آفریدند اما در زمینه اقتصادی همچنان برنامه ها بر زمین مانده است.

 البته اجرا شدن این امر یک اقدام دوسویه است که هم مردم و هم مسئولین در حوزه های مختلف کشور باید وارد میدان شوند تا حماسه اقتصادی تحقق پیدا کند.

 من به عنوان دانش آموز که در سنین نوجوانی به سر می برم و امیدهای زیادی برای رسیدن به آرزوهای بزرگم دارم لازم است که بدانم یکی از اهرم های قوت بخشیده شدن به اقتصاد کشورم در دستهای کوچک و پر توان خودم قرار دارد.

 توجه به ساخت و تولید داخلی و خرید اجناس ساخت هموطنان خودم و بیتوجهی به کالای خارجی که فقط ارز این مملکت را از کشور خارج میکند شاید کوچکترین و مهمترین اقدامی باشد که هم خودم میتوانم به آن پایبند باشم و هم خانواده ام را به این امر تشویق کنم؛

 چون با این اقدام از زحمت پدران خود حمایت کرده ایم اگر شرکتی خریداران کالایش افزایش یابند زمینه را برای بالابردن کیفیت ساخته های خود در راستای جذب مشتریهایش فراهم خواهد کرد.

 صرفه جویی در مصارف انرژی های مختلف اعم از آب، برق، گاز و حتی تلفن میتواند قدم بعدی برای حمایت از اقتصاد کشور باشد امری که شاید قضیه قطره قطره جمع گردد وانگهی دریا شود برای آن صدق پیدا کند؛ یعنی فرهنگی که باید بین همه ما شکل بگیرد.

 کالا

 در همین بین مدیران کشور نیز هم راستا با مردم سعی کنند به ابلاغاتی که در زمینه اقتصاد مقاومتی از سوی رهبری اعلام شده توجه کرده و آن را نه فقط در شعار و بنرها و همایشات خود به کار ببرند بلکه کشور را در عمل و در تمام حوزه ها مزین به اقتصادی برتر و قابل الگودهی به تمام جهان معرفی کنند.

 

منبع: همشاگردیها

دوشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۲ - ۰۷:۴۵
کد خبر : 96243
بازدیدها: 369

پاسخی بگذارید »