شنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

افزایش ۷۰۰درصدی هزینه های حج در ۷سال!

danesheroz اردیبهشت ۱۲, ۱۳۹۲ ۰
افزایش ۷۰۰درصدی هزینه های حج در ۷سال!

امسال دولت به دنبال حذف مرجع ، نام سازمان متولی سفر مقدس حج را از دریافت این ارز خط زد و متقاضیان این سفر باید برای راهی شدن به مکه با خود ارز مبادله ای ببرند ؛ موضوعی که باعث شد تا سفر برای آنها در مقایسه با مسافران سال پیش چندبرابر بیشتر آب بخورد !

کعبه ، مکعب مقدسی که آرزوی تمام مسلمانان است تا روزی آن را ببینند و در برابر خانه خدای خود سجده کنند. سفر به خانه خدا، یکی از مهمترین فروع دین اسلام است که بر هر مسلمان دارای عقل، آزادی و استطاعت واجب است. این روزها در هر خیابان و کوچه ای که قدم بگذاریم تابلوهایی را می بینیم که بر روی آن، بازگشت مسافر خود رااز خانه خدا تبریک گفته اند.
بعد از انقلاب با تاسیس سازمان حج و زیارت دولت متولی اعزام کسانی که قصد زیارت خانه خدا را داشتند و دارند، شد. تعدا افراد متقاضی برای این سفر مقدس به قدری زیاد بود که منجر به این شد تا هر سال خیلی از این متقاضیان در فهرست انتظار بمانند تا روزی قرعه سفر حج به نام آنها بیفتد و به آرزویشان برسند. نام برخی ها حتی به امید وصال برای رسیدن به خانه کعبه تا ۱۲سال و بیشتر در این فهرست خاک خورد.

اما امسال اوضاع کمی فرق کرده است. امسال دولت به دنبال حذف مرجع، نام سازمان متولی سفر مقدس حج را از دریافت این ارز خط زد و متقاضیان این سفر باید برای راهی شدن به مکه با خود ارز مبادله ای ببرند؛ موضوعی که باعث شد تا سفر برای آنها در مقایسه با مسافران سال پیش چندبرابر بیشتر آب بخورد!

در کمتر از ۷ سال سفر به حج، ۷برابر گران تر شده است. تنها در یک سال این هزینه افزایش ۱۰۰درصدی را تجربه می کند، به طوریکه در سال گذشته هزینه سفر حج حداقل ۶میلیون تومان هزینه داشت که این هزینه برای سال جاری به ۱۲میلیون تومان رسیده است. همین افزایش ۷۰۰درصدی در ۷سال و افزایش ۱۰۰درصدی در یکسال باعث شده است تا بسیاری از کسانی که طی این سال ها خود را مستطیع حضور در حج بدانند از این سفر انصراف داده و جای خود را به کسانی که توانایی مالی زیادی دارند بدهند.

با گذشت یک هفته از ثبت نام ها، حدود نیمی از کاروان ها خالیست.

احمد موسوی رییس سازمان حج و زیارت، در گفتگو با حج نیوز تقصیر را گردن دلار می اندازد و می گوید: “حذف مرجع باعث افزایش قیمت تمام شده حج تمتع سال جاری شده و سازمان حج و زیارت در این زمینه هیچ نقشی ندارد.”

پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۰۹:۰۴
کد خبر : 14007
بازدیدها: 189

پاسخی بگذارید »