جمعه ۰۴ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

عضو هیات مدیره انجمن مددکاری ایران:

افزایش سطح تحصیلات عامل اصلی مهاجرت به کلان‌ شهرها

danesheroz1 مرداد ۲۸, ۱۳۹۲ ۰
افزایش سطح تحصیلات عامل اصلی مهاجرت به کلان‌ شهرها

دانش روز: عضو هیات مدیره انجمن مددکاری ایران گفت: بخش قابل توجهی از روستائیان دارای سطوح بالای تحصیلی برای بازگشت به موطن و روستای محل تولد خود رغبتی ندارند

 به گزارش دانش روز، محمد زاهدی اصل عضو هیات مدیره انجمن مددکاری ایران، در مورد مهاجرت از شهرها و روستاهای کوچک به کلان‌شهرها اظهار کرد: در یک قابل کلی می‌توان علت این پدیده را در جاذبه‌های شهرهای بزرگ و دافعه‌های موجود در در شهرهای کوچک و روستاها دانست.

 وی افزود: شهرهای بزرگ در عرصه‌ها مختلفی همچون اشتغال، عرصه‌های اجتماعی و اقتصادی، خدمات پزشکی و…امکانات زیادی دارند در حالیکه که روستاها و برخی از شهرهای کوچک فاقد چنین امکاناتی هستند.

 زاهدی تصریح کرد: در بسیاری موارد ساکنان مناطق روستایی و شهرهای کوچک برای برخورداری از امکانات شهرهای بزرگ دست به مهاجرت می‌زنند، اما پس از مهاجرت در می‌یابند که نه تنها به این امکانات دسترسی ندارند بلکه با مشکلات دیگری نیز مواجه شده‌اند.

 وی ادامه داد: چنین افرادی به دلیل آنکه روی بازگشت به زادگاه خود را ندارند در حاشیه شهرها تحت شرایط بسیار نامطلوب به زندگی خود ادامه می‌دهند که پدیده حاشیه نشینی نیز مشکلاتی دیگری را در پی دارد.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه بعد از انقلاب در رابطه با عمران و آبادانی روستاها تلاش خوبی صورت گرفت، گفت: امروزه روستاهای ما از امکاناتی همچون برق، راه‌های ارتباطی، آب آشامیدنی سالم و درمانگاه برخوردار هستند. اما همین امکانات روند مهاجرت به کلان‌شهرها را سرعت بخشیده است چرا که وجود این امکانات موجب بالارفتن سطح آگاهی و توقع روستائیان شده است.

زاهدی در ادامه با اشاره به اینکه امروزه کمبود امکانات از نظر اشتغال، اوقات فراغت، خدمات درمانی و…برای ساکنان روستاها قابل قبول نیست، اظهار کرد: روستائیان و ساکنان شهرهای کوچک به امید یافتن شغل، برخورداری از امنیت بیشتر و در یک کلام برخورداری از امکانات شهرهای بزرگ اقدام به مهاجرت می‌کنند.

رئیس اسبق انجمن مددکاری ایران با تاکید براینکه رابطه مستقیمی میان بالارفتن سطح تحصیلات و مهاجرت وجود دارد، گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد بخش قابل توجهی از روستائیان دارای سطوح بالای تحصیلی رغبتی برای بازگشت به موطن خود ندارند و این امر دلیلی برای سکونت این گروه از دانش‌آموختگان در شهرهای محل تحصیل خود می‌شود.

وی در پایان خاطرنشان ساخت: مهاجرت گسترده به کلان‌شهرها می‌تواند به عنوان یک مساله اجتماعی مطرح شود. مهاجرت، بافت جمعیتی را به‌هم ریخته و در زمینه‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی تغییراتی را در افراد به‌وجود می‌آورد و نهایتا بستر مناسبی را جهت برخی انحرافات اجتماعی فراهم می‌کند به عنوان مثال پدیده حاشیه نشینی که از نتایج مهاجرت است پدیده‌ای مشکل‌ساز است که در ایران و سایر نقاط جهان به عنوان یکی از مراکز انواع انحرافات و آسیب‌های اجتماعی شناخته شده است.

 

 

 

منبع:پانا

دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۲ - ۱۱:۰۱
کد خبر : 51918
بازدیدها: 212

پاسخی بگذارید »