دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

افزایش حجم معاملات پس از عرضه خلیج فارس

sheida92 اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۲ ۰
افزایش حجم معاملات پس از عرضه خلیج فارس

تهران- امروز حجم معاملات با بیش از ۸۲ درصد افزایش نسبت به روز گذشته به بیش از ۳۸۴ میلیون سهم رسید که ارزشی نزدیک به ۲۶۰ میلیارد تومان را رقم زد

به نقل ازایرنا، معاملات امروز بورس تهران با رونق بیشتری نسبت به روز گذشته همراه بود. عرضه صف خرید هلدینگ خلیج فارس در همان ابتدای معاملات از نکات قابل توجه بازار امروز بود. صف فروش نمادهای پالایشگاهی نیز همچنان پابرجا بود و نسبت به روز گذشته اندکی افزایش نیز نشان می داد. وجود صفهای فروش در این نمادها و عدم تمایل خریداران به خرید سهام این شرکتها حتی در کف قیمتی سبب شد تا این نمادها شاهد معاملات چندانی نباشند. اما در دقایق پایانی بازار از صف فروش پالایشگاه بندعباس به اندازه حجم مبنا خرید شد که در نتیجه سهام این شرکت ۴% افت قیمت را تجربه کرد. معامله به اندازه حجم مبنا در دقایق پایانی روی این نماد نشان داد که در حال حاضر بازیگران این سهم به دنبال کاهش قیمت سهم هستند. به نظر می رسد با این حرکت، برخی سهامداران سایر نمادهای پالایشگاهی نیز که روند قیمتی سهام خود را به تغییرات قیمتی پالایشگاه بندرعباس گره زده اند از صف فروش این نمادها خارج شوند.

در هر حال برخی فعالان نیز بازی شرکتهای حقوقی برای تصاحب برخی بلوک های در حال واگذاری در این گروه را دلیل ایجاد صفهای فروش ذکر می کنند. در هر حال بازگشت تعادل به بازار و خروج از شرایط صف آرایی خریداران و فروشندگان در ابتدای هفته آینده دور از انتظار نیست. امروز حجم معاملات با بیش از ۸۲ درصد افزایش نسبت به روز گذشته به بیش از ۳۸۴ میلیون سهم رسید که ارزشی نزدیک به ۲۶۰ میلیارد تومان را رقم زد. شاخص کل نیز پس از فراز و نشیبهای ناشی از عرضه صف خرید هلدینگ خلیج فارس و بازگشایی نماد صنایع شیمیایی ایران در اواسط بازار و همچنین پر شدن حجم مبنای پالایشگاه نفت بندرعباس با بیش از ۲۳ واحد کاهش در رقم ۴۴ هزار و ۶۸۳ واحد قرار گرفت.

در گروه پالایشگاهی حجم معاملات بسیار پایین بود. اکثر نمادهای این گروه با صف فروش مواجه بودند. در این گروه تنها سرمایه گذاری صنعت نفت با رشد قیمت همراه بود. پالایشگاه بندرعباس با معامله بیش از ۴.۵ میلیون سهم بیشترین حجم معاملات این گروه را به خود اختصاص داد. امروز همچنین اعداد و ارقامی در رابطه با میزان تقسیم سود در مجمع و افزایش سرمایه برخی نمادهای پالایشگاهی از جمله اصفهان و تهران شنیده می شد.

در گروه محصولات پتروشیمی نمادهای صنایع شیمیایی ایران و پلی اکریل بازگشایی شدند که به ترتیب با بیش از ۴۱ و ۶۷ درصد افزایش قیمت مواجه شدند. نمادهای مطرح این گروه از جمله نفت و گاز پارسیان و پتروشیمی های پردیس، شیراز و کرمانشاه کاهش قیمت را تجربه کردند. اما در این گروه نماد شرکت سرمایه گذاری پتروشیمی با صف فروش مواجه شد. نگاهی به وضعیت معاملاتی نمادهای این گروه نشان می دهد که علیرغم کاهش قیمت سهام در اکثر نمادهای این گروه و تحت تاثیر جو بازار، معاملات روان و با حجم نسبی خوبی جریان داشت. بیشترین حجم معاملات در این گروه به هلدینگ خلیج فارس تعلق داشت که شاهد داد و ستد بیش از ۱۸۶ میلیون سهم بود. در این گروه نماد پتروشیمی خراسان نیز در فرابورس شاهد عرضه اولیه این سهم از طرف سهامداران عمده بود. عرضه این سهم در قیمت ۷۲۰۰ ریال انجام شد اما با توجه به قیمت سایر شرکتهای پتروشیمی در بازار و کندی این روزهای اینترنت و مشکلات خرید آنلاین، اغلب سهامداران جزء رضایت چندانی نداشتند.

در گروه فلزات اساسی روند کاهش قیمت نسبت به روز گذشته کمی تعدیل شده بود اما همچنان اکثر نمادهای این گروه با کاهش قیمت مواجه هستند. نمادهای فولادی و در راس آنها فولاد مبارکه همچنان کاهش قیمت و افزایش تقاضا برای فروش را شاهد هستند. در این گروه فرآوری مواد معدنی نیز به دلیل انتشار اطلاعیه ای مبنی بر عدم تغییر پیش بینی سود این شرکت در سایت کدال با کاهش قیمت و صف فروش مواجه شد. فولاد مبارکه با معامله بیش از ۱۰ میلیون سهم در این گروه بیشترین حجم معاملات را داشت.

در گروه کانی های فلزی روند افزایش قیمت در بیشتر نمادها مشهود بود. توسعه معادن و فلزات، گل گهر و چادرملو نمادهای مطرح این گروه هستند که همگی افزایش قیمت را تجربه کردند. به نظر می رسد جذابیت این گروه برای خرید همچنان بالاست و در صورت ضعیف شدن جو منفی حاکم بر بازار، شرکتهای این گروه گزینه مناسبی برای خریداران روزهای آتی بورس تهران باشند.

در گروه خدمات فنی و مهندسی نیز تکین کو مجددا با صف خرید روبرو شده است. مپنا دیگر نماد این گروه نیز از میانه بازار با توجه بازار مواجه شد و در ساعات پایانی با افزایش تقاضا برای خرید در سقف قیمتی روز شنبه روبرو شد. در گروه سیمانی علیرغم تداوم صف خرید در برخی نمادها بیشتر نمادها با کاهش قیمت روبرو شدند. در این گروه امروز نماد سیمتان بهبهان بازگشایی شد که با بیش از ۵۳% افزایش قیمت و صف خرید مواجه شد. در گروه قند و شکر نیز تقریبا تمام نمادها شاهد کاهش قیمت بودند. خریدهای کم حجم و قیمتهای منفی در این گروه، احتمال تغییر شرایط این گروه را تا حد زیادی کاهش داده است.

چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۱۸:۴۹
کد خبر : 15928
بازدیدها: 189

پاسخی بگذارید »