پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

افزایش ابتلا به سرطان ریه با مصرف بی‌رویه قلیان

28 danesheroz خرداد ۱۷, ۱۳۹۲ ۰
افزایش ابتلا به سرطان ریه با مصرف بی‌رویه قلیان

دانش روز : مسئول دبیرخانه کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی از افزایش ابتلا به سرطان ریه با مصرف بی‌رویه قلیان خبر داد و یادآور شد: کشیدن قلیان، حجم تنفسی بدن را کاهش داده و مواد سمی ناشی از نوع توتون و تنباکوی قلیان، سلامت افراد را با خطر روبه رو می کند.

به گزارش دانش روز ، خدیجه محصلی گفت: قلیان، به علت حرارت زیاد، موادی را وارد بدن می کند که عوارض ناگواری برای انسان به دنبال دارند. شخص مبتلا به بیماری های مختلف ریه اگر به استعمال دخانیات و کشیدن قلیان ادامه بدهد بدون شک مبتلا به سرطان ریه و دستگاه تنفسی خواهد شد.

وی با بیان اینکه مکش های عمیق و رطوبت حاصل از آب ناشی از قلیان باعث بروز بیماریهای ریوی، سرطان های مختلف از جمله سرطان ریه و معده می شود، افزود: هر وعده قلیان برابر مصرف یک پاکت سیگار بوده و قلیان در هر بار مصرف دود بسیار زیادتری را در مقایسه با کشیدن یک نخ سیگار ایجاد می کند . مقدار نیکوتین موجود در یک وعده کشیدن قلیان با مقدار نیکوتین در بسته کامل سیگار برابری می کند .

محصلی ادامه داد : میزان و عمق در حرکت دادن آب قلیان بسیار مهم است و قلیان با وجود اینکه کمتر مصرف می شود اما حجم دودی که از طریق آن وارد بدن می شود ، ۱۰ تا ۲۰ برابر دود ناشی از مصرف سیگار است.

وی یاد آور شد: منوکسید موجود در دود قلیان در مقایسه با سیگار به مراتب بیشتر و اثرات آن نیز چه برای مصرف کننده و چه برای افراد در معرض دود تجملی فراتر است زیرا دود از طریق مخاط دهان و حنجره جذب بدن می شود و آثار سوء خود را حتی در هوایی که دود قلیان آزاد می شود، بر جای می گذارد.

کارشناس مرکز سلامت محیط و کار ادامه داد: دم های عمیقی که فرد برای جذب دود می زند، تخریب های جدی به حبابچه های ریه وارد می کند و تحقیقات نشان داده است که مواد داخل لوله قلیان حاوی صدها نوع قارچ و میکروب بوده و این قارچها و میکروب ها به راحتی توسط دود، وارد سیستم تنفسی شده و ایجاد عفونت می کند و منجر به سرطان ریه می شود.

 

منبع : پانا

جمعه ۱۷ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۱:۳۸
کد خبر : 24379
بازدیدها: 299

پاسخی بگذارید »