شنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

افزایش قیمت بی صدای “برق”

danesheroz2 شهریور ۲۴, ۱۳۹۲ ۰
افزایش قیمت بی صدای “برق”

دانش روز:وزیر نیرو شب گذشته در برنامه نگاه یک شبکه یک سیما از افزایش ۳۰ ریالی هر کیلو وات ساعت برق خبر داد و گفت: اجرای هدفقمندی یارانه ها تنها موجب افزایش مطالبات و کاهش می شود

به گزارش دانش روز، حمید چیت چیان وزیر نیرو شب گذشته در برنامه نگاه یک شبکه یک سیما حضور پیدا کرد و در حدود ۲ ساعت پاسخگو سوالات مجری این برنامه بود.

مجری برنامه نگاه یک در ابتدا از چگونگی ادامه راه شهیدان رجایی و باهنر پرسید و زیر نیرو در پاسخ به این سوال گفت: ایمان و پایداری به مبنای و اصول مذهب انقلاب و پیروی از راه امام خصوصیت عمده این دو شهید و این دو بزرگوار است.

چیت چیان تکیه بر عقلانیت و دانش را شرط سوم گام برداشتن در مسیر این دو شهید عنوان کرد و ادامه داد: پایمردی و استواری در راه و هدف از مشخصات بارزشان بوده است.

*گستردگی شبکه خدمات وزارت نیرو

حمید چیت چیان با بیان اینکه وزرات نیرو گسترده ترین خدمات را به جامعه ارائه می‌دهد گفت: شبکه برق تمام کشور را به هم پیوند داده به طوریکه شهرهای بزرگ و. روستاهای کوچک به صورت لحظه ای از خدمات آب و برق استفاده می کنند.

وزیر نیرو تصریح کرد: این وزارتخانه ۲۹ میلیون مشترک برق و ۳۰ میلیون مشترک آب دارد که این گستردگی شبکه خدمات را نشان میدهد.

وی ادامه داد: خدمات این وزارتخانه اگر برای لحظه ای قطع شود مردم به اهمیت و تاثیر این صنعت پی می برند.

*افزایش قیمت برق در قبوض ماههای اخیر

وزیر نیرو در پاسخ به سوال مجری برنامه مبنی بر اینکه علت افزایش آب و برق در قبوض ماههای اخیر ناشی از چیست گفت: در قانون بودجه سال ۹۲ نمایندگام مجلس با توجه به توسعه کاربرد انرژی های نو و توسعه شبکه برق در روستاها،‌ تصویب کردند که به ازای هر کیلووات ساعت ۳۰ ریال به قیمت برق افزوده شود. طبق مصوبه در قانون بودجه ۳۰ ریال به این میزان اضافه افزوده می شود.

وی ادامه داد: قرار است که کل منابع به دست آمده از این افزایش قیمت بر حمایت از انرژی های نو و برق دارد کردن روستاها صورت گیرد ولی با این وجود این افزایش قیمت در قبال کل هزینه های برق ناچیز است.

*عدم افزایش قیمت برق نتیجه ای جز خاموشی ندارد

چیت چیان با بیان اینکه همه روستاهای بالای ۲۰ خانوار کشور برق دار شده اند اظهار داشت: در حال حاضر روستاهای کم جمعیت و زیر ۲۰ خانوار از نعمت برق برخوردار نیستند.

وی تصریح کرد: طبق قانون هدفمندی یارانه ها و تصمیمات متعاقب آن بابت هر کیلووات ساعت از مصرف کننده ۴۳۰ ریال دریافت می شود که این رقم برای طبقات و مصارف مختلف فرق دارد.

وزیر نیرو همچنین از افزایش قیمت برق در بودجه سال ۹۲ که سخن گفت و ادامه داد: از تیرماه سال جاری این افزایش قیمت باید اعمال می شد اما متاسفانه در دولت گذشته اتفاق نیافتاد و در حال حاضر نیز تصمیمی بر چگونگی و زمان اجرای ان صورت نگرفته است.

چیت چیان قیمت تمام شده برق بدون هزینه سوخت نیروگاهها را ۶۸۰ ریال برای هر کیلووات ساعت عنوان کرد و ادامه داد: در حال حاضر از مردم بابت هر کیلووات ساعت ۴۳۰ ریال دریافت می شود که از این رقم ۱۶۶ ریال به سازمان هدفمندی تقدیم و فقط ۲۶۴ ریال به صنعت داده می شود.

وی با بیان اینکه مابه التفاوت قیمت تمام شده و هزینه دریافتی برق معنا دارد تصریح کرد: این امر کاهش درآمدها و در نتیجه کاهش کیفیت خدمات را به دنبال خواهد داشت.

وزیر نیرو با بیان اینکه عدم توازن فروش و هزینه موجب ضرر مردم می شود گفت: این امر همچنین سرمایه گذاری در صنعت آب و برق و سطح تعمیرات و نگهداری نیروگاهها را نیز کاهش می دهد و نتیجه ای جز خاموشی ندارد.

چیت چیان اظهار داشت: افزایش قیمت برق باید به صورت پلکانی و تبعیضی، به تدریج بر مبنای منطقی و قدرت خرید مردم صورت گیرد تا بهبود خدمات حاصل شود.

چیت چیان اظهار داشت: تغییر تعرفه ها و اجرای سیاست های قیمتی متفاوت از مصادیق اصلاح نظام قیمتهاست.

*هدفمندی کمکی به افزایش منابع نکرد

چیت چیان در پاسخ به این سوال که اصلاح قیمت ها در مرحله اول قانون هدقمندی یارانه ها در حل مشکلات منابع مالی به این وزارتخانه کمک کرده است گفت: متوسط قیمت برق از حدود ۱۷ تومان به ۴۳ تومان افزایش یافت که از این میزان ۱۶۶ ریال به سازمان هدفمندی یارانه ها اختصاص یافت و تنها ۲۶ ریال بابت هر کیلو وات ساعت به این صنعت پرداخت شده و در قبال افزایش دو برابری هز ینه ها نه تنها موجب بالا رفتن منابع مالی نشده بلکه در بعضی موارد نیز عدم وصول مطالبات را در پی داشته است.

وی افزود: اجرای مرجله دوم هدفمندی یارانه ها در حال خاضر مطرح نیست چرا که این امر نیازمند تصمیمات و برنامه ریزی های دقیق است.

وی در خصوص اولویت های این وزارتخانه نیز گفت: اولویت اول استحصال منابع آبی مشترک است چرا کشور از تمام ظرفیت این منابع آبی استفاده نمی کند.

چیت چیان آبرسانی به روستاها و توسعه شبکه آبی را اولویت دوم خواند و افزود: تکمیل پروژه های نیمه کاره که مکمل پروژه های قبلی هستند از اولویت های دیگر است زیرا عدم تکمیل پروژه به مفهوم عدم بهره دهی اقتصادی است.

چیت چیان ادامه داد: در بخش برق افزایش تولید، توزیع و انتقال باید صورت گیرد و اجرای طرحهایی که میزان هدررفت آب و برق را کاهش می‌دهند از دیگر اولویت های مهم این وزارتخانه است.

وی تاکید کرد: نحوه بهره برداری از تاسیسات و سرمایه گذاری در این خصوص نیز مورد توجه است.

وی همچنین در خصوص صنعت سدسازی و عمر محدود سدهای کشور گفت: عمر مفید سدها بین ۵۰ تا ۷۰ سال است که در صورت انجام آبخیزداری (موجب کاهش ورود رسوبات به سدها می شود) در بالا دست سد عمر آن را بین ۲۰ تا ۳۰ سال افزایش میدهد.

وزیر نیرو در پاسخ به اینکه میزان هدررفت آب از شبکه های فرسوده نشات می‌گیرد گفت: در تمام دنیا ۳ تا ۵ درصد هزینه سرمایه گذاری اولیه باید صرف نگهداری تاسیسات شود که کمبود منابع مالی این امر را کمی مشکل کرده است.

وی بیشترین میزان هدرفت آب را در خطوط توزیع عنوان کرد و افزود: کانال ها و لوله های اصلی انتقال در بخش آب از وضعیت نگهداری بهتری برخوردار هستند و میزان هدررفت آب بیشتر به شبکه های توزیع به شکل سنتی انجام شده اتفاق می افتد.

چیت چیان تاکید کرد: موضوع تحصیل آب باید به نحو احسن صورت گیرد ۱۵ تا ۲۰ درصد آب تا رسیدن به دست مصرف کننده هدر می رود.

*طرح های بدون اولویت متوقف می شود

وزیر نیرو در خصوص ا ولویت بندی طرحهای نیمه تمام گفت: بعضی از طرحهای ۸۰ تا ۹۰ درصد پیشرفت داشته و اختصاص منابع به آنها در اولویت است تا زودتر به چرخه بهره برداری برسند اما طرحهایی که با پیشرفت کمتری همراه بوده اند منابع محدودتری به خود  اختصاص خواهند داد.

وی تصریح کرد: علاوه بر میزان پیشرفت کار طرحهایی که توجیه پذیر اقتصادی زیست محیطی و … نداشته باشند از اولویت نیز برخوردار نیستتند.

وی ادامه داد: افزایش تعداد سدها، افزایش استحصال آب را به دنبال نخواهد داشت چرا که ظرفیت و میزان بارش رودخانه ها مشخص است.

چیت چیان با بیان اینکه در فرآیند اولویت بندی طرحها مجلس دولت و مسئولین باید اتفاق نظر داشته باشند افزود: طرحهای بدون اولویت را متوقف خواهیم کرد چرا که سرفه جویی هزینه های دولت را به دنبال خواهد داشت.

وی اظهار داشت: در این زمینه اقداماتی صورت گرفته و قصد داریم که آنها را در بالاترین مراجع به تصویب برسانیم.

وی با بیان اینکه در سال ۹۰ آغاز احداث ۱۳۰ سد جدید شروع شده گفت: مجموع طرحهای آبی در سراسر کشور ۸۲۸ مورد است که نیازمند ۱۰۰۰ میلیارد تومان منابع مالی است در حالیکه سالانه ۳۰۰۰ میلیارد تومان برای آن بودجه اختصاص پیدا می‌کند و این به معنای آن است که اجرای هر پروژه ۳۳ سال زمان بر است.

*تحریم ها بر صنعت آب و برق بی اثر بودند

در ادامه مجری برنامه در خصوص میزان اثر گذاری تحریم ها از فعالیت های این صنعت از وزیر نیرو پرسید که چیت چیان گفت: طی ۲۵ سال گذشته تلاش های مهمی صورت گرفته و این صنعت با تکیه بر توانمندی های ملی پاسخگوی نیاز های داخلی بوده است.

وی ادامه داد تعداد زیادی کارخانه در زمینه تامین تجهیزات مورد نیاز صنعت همچنین ظرفیت های مناسبی از مشاوره مهندسی و پیمانکاری در کشور ایجاد شده است.

وی ادامه داد: پیمانکاران داخلی در حال حاضر برای بسیاری از کشورهای آسیایی، آمریکای لاتین، کشورهای همسایه پروژه های عظیمی را در دست اجرا دارند.

منبع: باشگاه خبرنگاران

یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۲ - ۱۰:۵۷
کد خبر : 60235
بازدیدها: 198

پاسخی بگذارید »