دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

افتتاح کاروانسرای شاه عباسی کرج ۶ خرداد

28 danesheroz خرداد ۴, ۱۳۹۲ ۰
افتتاح کاروانسرای شاه عباسی کرج ۶ خرداد

مدیرعامل صندوق حفظ و احیاء و بهره برداری از بناها و اماکن تاریخی گفت: روز دوشنبه، ۶ خرداد، کاروانسرای شاه عباسی کرج با حضور رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری افتتاح می‌شود

به گزارش دانش روز ، احسان ایروانی افزود: کاروانسرای شاه عباسی کرج یکی از بناهای صندوق احیاء در استان کرج، از ارزشمندترین آثار دوره صفویه بوده که در شاهراه ابریشم قرار داشته است.

وی تصریح کرد: فرآیند مرمت و احیاء این بنای تاریخی با سرمایه گذاری بخش خصوصی بالغ بر ۱۰ میلیارد ریال در تاریخ ۵ / ۱۱ / ۱۳۸۷ آغاز شد.

ایروانی ضمن تشریح عملیات مرمت این کاروانسرا اظهار کرد: طراحی مبلمان داخلی، نوپردازی مناسب و تکمیل تجهیزات آشپزخانه این مجموعه که از تکنولوژی خاصی برخوردار است، پایان یافته و تنها بخشی از ریزه کاری های داخلی هم اکنون در حال انجام است.

وی احیاء این کاروانسرا را در ساماندهی پهنه شهری منطقه موثر دانست و یادآور شد: با پایان عملیات مرمت و احیاء، این بنای تاریخی طی روزهای آینده به طور رسمی افتتاح می شود.

گفتنی است، کاروانسرای شاه عباسی در گذشته برای کاروان ها و مرکب هایشان به عنوان مکان استراحت در نظر گرفته می شده، مساحت مجموعه ۶۰۰۰ متر مربع بوده و دارای ۲۱ حجره جهت استراحت مسافرین و ۵ بار انداز بوده است.

این کاروانسرا از دیدگاه معماری به عنوان کاروانسرای چهار ایوانی شناخته می شود. در شاهراه ارتباطی شرق به غرب ایران در دوران گذشته یعنی خراسان به قزوین از مهم ترین بناهای عهد صفویان و در شاهراه ارتباطی ابریشم قرار داشته است.

این بنا در اوایل دوره قاجاریه تبدیل به پادگان یا قلعه نظامی شده و در اواخر دوران قاجاریه به عنوان مدرسه موسوم به فلاحت از آن استفاده می شده، در دوره¬های بعد به عنوان انبار و اداره¬های دولتی مورد استفاده قرار گرفته است.

منبع : جام جم

شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۲ - ۲۳:۱۰
کد خبر : 20601
بازدیدها: 200

پاسخی بگذارید »