پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

افتتاح اولین مدرسه سبز در استان تهران

danesheroz اردیبهشت ۸, ۱۳۹۲ ۰
افتتاح اولین مدرسه سبز در استان تهران

امروز طی مراسمی با حضور مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران، معاون فرماندار و رئیس سازمان آموزش و پرورش شهرستان شهریار اولین مدرسه سبز افتتاح شد

به نقل از باشگاه خبرنگاران؛در این مراسم رسول علی اشرفی‌پور ، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران در حضور دانش‌آموزان مدرسه پسرانه شاهد(اولین مدرسه سبز) اظهار داشت: مصرف انرژی، توجه به نظافت و ظاهر فیزیکی مدرسه، توجه به فضای سبز و درختان، افزایش آگاهی‌های زیست محیطی در کنار برنامه‌های فوق درسی، از جمله فاکتورهای یک مدرسه سبز است.
وی افزود: حفظ محیط زیست در حفظ سلامت مهم است که در این راستا باید به عناصر اصلی در حفظ سلامت توجه شود که مهمترین آنها شامل سه عنصر هوا ، آب و خاک می‌شود. همچنین عنصر صدا را هم باید با عنوان عامل مهم در حد استاندارد نگهداری کرد.
وی تأکید کرد: در حفظ همه این عناصر باید به بنیان‌های طبیعی مانند جنگل ، کوهستان، دشت، باغ، گیاهان و جانوران توجه شود و در واقع باید به حفظ اکوسیستم و یا زیست‌بوم‌ها دقت شود. اکوسیستم آبی، خاکی و اکوسیستم مرتبط با هوا، هرکدام زیست‌بوم‌های کلانی هستند مانند سواحل، کوهستان‌ها و یا به طور مثال دشت شهریار که اطراف آن دارای اکوسیستم‌های مختلف است.
اشرفی پور ادامه داد: در جهت این زیست‌بوم‌ها و حفظ محیط زیست، توجه به منابع انرژی نیز دارای اهمیت است چرا که هم در منابع انرژی محدودیت داریم و همانطور که این منابع انرژی از گذشته به ما رسیده باید نسل‌به نسل به آیندگان سپرده شود و در مصرف انرژی و مواهب الهی باید دقت ویژه‌ای داشته باشیم.
وی متذکر شد: هر قدر منابع انرژی را به درستی مصرف کنیم به همان اندازه معضلات زیست محیطی کمتری خواهیم داشت.
اشرفی‌پور در ادامه به معضلات زیست محیطی استان تهران نیز اشاره کرد و گفت: معضلات زیست محیطی این استان شامل آلودگی هوا و مبارزه با ریزگردها می‌شود که شهرستان شهریار نیز از این موضوع مستثنی نیست لذا حل معضلات زیست محیطی در قالب برنامه‌های تدوینی و مصوب نیاز به مشارکت همه آحاد جامعه از جمله مردم، دانش‌آموزان و سایر اقشار دارد.
وی با بیان اینکه مسئله اصلی که باعث پایداری محیط زیست می‌شود، توجه به تنوع زیستی است، اظهار داشت: در این راستا باید به سلامت اکو سیستمی و جانوری در طبیعت توجه شود.
اشرفی‌پور در ادامه به تشریح مناطق ۴ گانه محیط زیست برای دانش‌آموزان این مدرسه سبز پرداخت و بیان داشت: سازمان حافظت محیط زیست دارای ۴ منطقه است که شامل پارکهای ملی، پناهگاه‌های حیات‌وحش، اثرهای طبیعی و ملی و مناطق حفاظت شده می‌شود.
وی یادآور شد: در این مناطق حفظ اکوسیستم طبیعی بسیار حائز اهمیت است و باید از هرگونه تعرض و ساخت و ساز غیرمجاز، در این مناطق جلوگیری شود. همچنین توجه به حفاظت حریم رودخانه‌ها و همه بسترهای رودخانه‌ها دارای اهمیت ویژه‌ای است.
مدیرکل اداره محیط زیست استان تهران با بیان اینکه یک مدرسه سبز زیست‌محیطی دارای فاکتورهای مختلف است، اضافه کرد: این فاکتورها شامل بهینه سازی مصرف انرژی، توجه به نظافت و ظاهر فیزیکی مدرسه، توجه به هنرهایی که بتواند مولفه‌های زیست محیطی را نشان دهد، توجه به فضای سبز و درختان، افزایش آگاهی‌های زیست محیطی در کنار برنامه‌های فوق درسی می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: مهمترین رسالت سازمان حفاظت محیط زیست ارتقای فرهنگ زیست محیطی است که باید از دل مدارس و مجموعه‌های آموزش و پرورش بلند شود.
در ادامه ی این برنامه، طرح‌ها و اختراعات دانش آموزان مدرسه سبز ارائه شد که شامل آب‌گرم‌کن خورشیدی در دو طرح متفاوت، اجاق گاز خورشیدی، کاردستی از لوازم بازیافتی، دستگاه بازیافت زباله بود.
این مدرسه نیز از لامپ‌های کم‌مصرف، سوخت گاز استفاده می‌کند که احداث کتابخانه با کتب زیست محیطی و استفاده از سطل‌های زباله تولید ورمی کمپوست از جمله ویژگی‌های این مدرسه سبز است.

یکشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۱۶:۲۸
کد خبر : 13371
بازدیدها: 277

پاسخی بگذارید »