شنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

اعلام میزان ذخایر طلای ایران

28 danesheroz خرداد ۲, ۱۳۹۲ ۰

بهروز برنا : تاکنون ۳۴۰ تن ذخایر طلای قابل استحصال را در کشور شناسایی کرده ایم

به گزارش دانش روز : معاون اکتشاف سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور گفت: تاکنون ۳۴۰ تن ذخایر طلای قابل استحصال را در کشور شناسایی کرده ایم.
بهروز برنا افزود: درباره اکتشاف و بهره برداری از معادن طلا تلاش های زیادی شده است که امیدواریم با اضافه شدن معادن زرشوران و ساری گونی به چرخه طلا ، تولید کشور در آینده نزدیک به ۱۰ تن در سال برسد. وی گفت : اکتشاف معادن استراتژیکی که کانی های آن در فناوریهای برتر مورد استفاده قرار می گیرد ، در اولویت کار سازمان زمین شناسی قرار دارد.
معاون سازمان زمین شناسی افزود: عناصر همراه شونده همچون وانادیوم، سلنیوم، لیتیوم، گروه لانتانیت ها و بریلیوم از جمله این معادن راهبردی است. وی گفت: همچنین خاک های نادر که در صنایع موبایل و ریزتراشه های رایانه ای کاربرد فراگیر و ارزش افزوده بالایی دارد و به همین خاطر دستیابی به فناوری اکتشاف و به خصوص فرآوری آنها بسیار اهمیت دارد.
برنا تصریح کرد : معدن و معدن کاوی در ایران با وضع منحصر بفرد زمین شناسی، تنوع موادمعدنی و قرارگیری در بخش میانی یک کمربند متالوژنی شناخته شده جهانی به نام آلپ هیمالیا و نیز وجود کمربندهای طلا و مس، سرب و روی، تبخیری ها، کرومیت و غیره بسیار اهمیت دارد. وی افزود: کشور ما بیش از ۵ هزار معدن فعال دارد که ۸۸ درصد دردست بخش خصوصی، ۱۰ درصد در اختیار تعاونی ها و ۲ درصد هم در دست بخش دولتی است اما ۳۵ درصد ارزش مجموع تولیدات معدنی کشور در ۲ درصد دولتی نهفته است.
معاون سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی با اشاره به اینکه در کشور حدود ۷۰ نوع ماده معدنی داریم که هم اکنون درحال بهره برداری از معادن آنها هستیم ، گفت: تا سال ۹۱ بهره برداری ما ۳۹۱ میلیون تن بوده است. برنا افزود: این درحالی است که ذخایر معدنی ما بیش از ۶۰ میلیارد تن است و بهره برداری ما باید به سالانه ۶۰۰ میلیون تن برسد. وی گفت: سازمان زمین شناسی در مطالعات خود، کل کشور را به ۲۰ منطقه اکتشافی تقسیم کرده که حدود ۴۰۰ هزار کیلومترمربع است.
معاون سازمان زمین شناسی افزود: البته ۲۰ منطقه اکتشافی دوم را هم در کشور معرفی کرده ایم که این طرح لایه های اطلاعاتی زیرساخت اکتشاف کشور را تکمیل کرده است.
وی گفت: براساس این مطالعات در کشور ۱۵ هزار محدوده امیدبخش معدنی داریم که ۵ هزار معدن ، فلزی است و نقطه قوتی برای کشور محسوب می شود تا روی آن کار کنند. برنا افزود: باید در کشور حداقل سالانه یک میلیون متر مکعب حفاری اکتشاف معدنی داشته باشیم تا این محدوده های بدست آمده را از لحاظ عمقی هم بررسی و اعتبارسنجی کنیم.
وی گفت: هم اکنون سازمان زمین شناسی در ۷ لایحه اطلاعاتی که مربوط به اکتشاف است تلاش می کند این مناطق معدنی را به طور دقیق تر معرفی کند تا ریسک سرمایه گذاری بخش خصوصی کمتر باشد.
منبع : واحد مرکزی خبر
پنجشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۲ - ۲۳:۱۰
کد خبر : 19868
بازدیدها: 200

پاسخی بگذارید »