شنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

اعلام قیمت کتابهای درسی ابتدایی

danesheroz خرداد ۱۱, ۱۳۹۲ ۰
اعلام قیمت کتابهای درسی ابتدایی

دانش روز : درخواست کارشناسان تعلیم و تربیت از رئیس جمهور آینده برای ساماندهی دغدغه معلمان و وضعیت آموزشی، وجود ۷ هزار طرح نیمه تمام آموزشی، تغییر نامگذاری پایه‌های تحصیلی مدارس، تصویب اعتباری ویژه برای تجهیز بخاریهای مدارس برای نخستین بار، اعلام قیمت کتابهای درسی مقطع ابتدایی و… از مهمترین اخبار حوزه آموزش و پرورش در این هفته است

هر روز که به انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری نزدیک می شویم، قشرهای مختلف در پی بیان دغدغه ها و مشکلات خود بوده و همواره درخواستشان از رئیس جمهور آینده این است که برنامه های خود را در حوزه های مختلف بیان کنند. قشر فرهنگیان نیز از این امرمستثنی نبوده و آنها نیز همواره در صدد بیان مشکلات خود و همچنین مشکلات آموزشی هستند تا در دولت بعدی این قشر با مشکلات کمتری دست و پنجه نرم کنند.

 

به همین دلیل محمود فرشیدی وزیر سابق آموزش و پرورش در نامه ای خطاب به رئیس سازمان صدا و سیما خواسته است تا سوالات مربوط به فرهنگیان در برنامه های تبلیغاتی که هر شب اختصاص به یک کاندیدا دارد، مطرح شود و نامزدهای ریاست جمهوری برنامه های خود را در حوزه تعلیم و تربیت اعلام کنند.

 

برخی از سوالات مطرح شده از سوی وزیر سابق شامل برنامه های نامزدها برای عملی شدن برنامه تحول بنیادین است. یا سوال دیگر مربوط به اهمیت دادن به آموزش و پرورش از منظر تأثیر گذاری نسبت به سایر دستگاه‌ها است و یا آنکه رئیس جمهور آینده چه برنامه ای برای تأمین معیشت، ارتقای جایگاه و توانمند‌سازی معلمان دارد؟

 

ضرورت احیای پیش دبستانی در دولت یازدهم

 

همچنین کارشناس دیگری به موضوع ضرورت احیای پیش دبستانی اشاره می کند و می گوید:« یکی از دغدغه های رئیس جمهور آینده در نظام تعلیم و تربیت باید احیای پیش دبستانی ها به عنوان یکی از گام های تحول در سیستم آموزشی کشور باشد  که در حال حاضر با اجرای نظام جدید آموزشی، آموزش پیش دبستانی در مدارس متوقف شده است.

 

به گفته علی اصغر کاکوجویباری اجرای نظام جدید آموزشی در سال تحصیلی ۹۲-۹۱ که منجر به حذف پیش دبستانی از مدارس شد، لطمات جبران ناپذیری را به سیستم آموزشی کشور وارد کرد.پیش دبستانی مقطع بسیار حساسی در بحث آموزشی و تعلیم و تربیت کودک است و حمایت های دولت در بحث پیش دبستانی لزوماً نباید در بحث مباحث مالی باشد، می توان با مشارکت بخش خصوصی و یا والدین هزینه های لازم را از والدین دریافت کرد و آموزش و پرورش تنها نیروی انسانی و فضای مورد نیاز را تامین کند.این کارشناس آموزشی از رئیس جمهور آینده انتظار دارد  که در دولت بعدی نظام پیش دبستانی  دوباره احیا شود.

 

مدارس غیردولتی حق افزایش شهریه را ندارند

 

همه سال با آغاز فصل ثبت نام دانش آموزان گلایه های بسیار زیادی مبنی بر افزایش بی رویه شهریه های مدارس غیرانتفاعی از سوی والدین می شود. اگر چه آموزش و پرورش در اطلاعیه هایی همواره اعلام کرده تا ابلاغ مصوبه های جدید مدارس حق افزایش شهریه را ندارند،اما گویا گوش مدیران این دسته از مدارس به این حرف ها بدهکار نیست و آنها همواره درصدد افزایش شهریه ها در هر سال تحصیلی هستند. افزایش بی رویه شهریه های مدارس غیردولتی دیگر صدای نمایندگان مجلس را درآورده است. به گونه ای که رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، با تاکید بر اینکه مدارس غیردولتی حق افزایش شهریه بدون مجوز قانونی را ندارند، گفت: در صورت بروز چنین تخلفاتی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با جدیت آن را پیگیری می‌کند.

 

محمدمهدی زاهدی گفته است: مدارس غیردولتی زیر نظر وزارت آموزش وپرورش هستند و اگر قرار باشد افزایش شهریه‌ای صورت گیرد بدیهی است که باید با ابلاغیه این وزارتخانه انجام شود. بنابراین هیچ مدرسه‌ای حق ندارد افزایش شهریه را بدون مجوز قانونی انجام دهد، و اگر مصوبه‌ای در قالب قانون انجام نگیرد به طور حتم باید با آن برخورد شود.

 

تغییر نامگذاری پایه‌های تحصیلی مدارس

 

پس از تغییر تحولات انجام شده در نظام آموزشی و ایجاد پایه ششم ابتدایی، امسال نوبت به تغییر نامگذاری پایه های تحصیلی مدارس است که مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش را نیز گرفته است.در هشتصد و هشتاد و یکمین جلسه شورای عالی آموزش و پرورش مصوب شد که از این به بعد تابلوهای مدارس با نامگذاری جدید نصب می شود و بر اساس مصوبه این شورا درج عنوان دبستان و دبیرستان در تابلوهای مدارس به ترتیب دوره های تحصیلی الزامی است.

 

به گفته مهدی نوید ادهم دبیر شورای عالی آموزش و پرورش تابلوهای تمامی مقاطع ابتدایی با نام دبستان درج می شود که اگر دوره سه ساله اول ابتدایی باشد روی تابلو درج دوره اول ابتدایی ضروری است.همچنین دوره متوسطه که اکنون به دو دوره متوسط اول و متوسطه دوم تقسیم شده است به نام دبیرستان تغییر نام داده و تابلوهای مدارس با این عنوان نصب خواهند شد و همچنین فنی و حرفه ای و کار و دانش با نام هنرستان نام گذاری خواهد شد.

 

اعلام قیمت کتابهای درسی مقطع ابتدایی

 

دبیر ستاد ثبت نام و مدیرکل ارزیابی و پاسخگویی اعلام کرده است که والدین دانش آموزان ابتدایی تنها مجاز به پرداخت پول کتاب و بیمه دانش آموزی به مدارس دولتی هستند.

 

به گفته قاسم مستقیم، روند ثبت نام دانش آموزان از ۵ خرداد ماه آغاز شده است و والدین تنها مجاز به پرداخت پول کتاب و بیمه دانش آموزی هستند.حق بیمه دانش آموزی ۳ هزار تومان است برای همه دانش اموزان است.

 

 

 

جدول قیمت کتاب های ابتدایی در سال تحصیلی ۹۳-۹۲
برآورد بهای یک دوره کتاب های سال اول ابتدایی ۶۰۰۰۰ ریال
برآورد بهای یک دوره کتاب های سال دوم ابتدایی ۶۵۰۰۰ ریال
برآورد بهای یک دوره کتاب های سال سوم ابتدایی ۹۵۰۰۰ ریال
برآورد بهای یک دوره کتاب های سال چهارم ابتدایی ۷۵۰۰۰ ریال
برآورد بهای یک دوره کتاب های سال پنجم ابتدایی ۸۰۰۰۰ ریال
برآورد بهای یک دوره کتاب های سال ششم ابتدایی ۱۰۰۰۰۰ ریال

 

دبیرستاد ثبت نام  همچنین توصیه کرد که برای جلوگیری از ازدحام والدین به تدریج در روزهای باقی مانده به پایگاه های سنجش سلامت و یا مدارس برای ثبت نام مراجعه کنند و  ثبت نام را به روزهای پایانی موکول نکنند.

 

تصویب ۲۰۰ میلیارد برای تجهیز بخاریهای مدارس

 

مجلس شورای اسلامی برای نخستین بار در بودجه ریزی کشور اعتباری را برای تجهیز و ساماندهی سیستم گرمایشی مدارس مصوب کرده است که این رقم معادل ۲۰۰ میلیارد تومان است.

 

مرتضی رئیسی اعلام کرده است: اعتبارات عمرانی آموزش و پرورش در سال جدید ۱۸ درصد افزایش یافته است که این اعتبار رقمی معادل ۱۳۴۰ میلیارد تومان است. مهمترین بخش اعتبارات مربوط به تخریب، نوسازی و مقاوم سازی مدارس است که اعتبار این بخش ۸۷۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان است.همچنین  با تصویب مجلس قرار شده به ازای واردات هر نخ سیگار خارجی ۲۰ ریال عوارض گرفته شود که ۵۰ درصد این عوارض صرف ساخت، تکمیل و تجهیز سالنهای ورزشی مدارس خواهد شد. ۵۲ میلیارد تومان اعتبار برای تامین و تجهیز مدارس خارج از کشور نیز مصوب شده است.

 

۷ هزار طرح نیمه تمام آموزشی در کشور

 

معاون پشتیبانی سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور از وجود هفت هزار طرح نیمه تمام فضاهای آموزشی در کشور خبر داده و گفته است: با توجه به عدم تخصیص اعتبارات عمرانی، بسیاری از طرح های آموزشی کشور به سرانجام نرسید.

 

به گفته باقر مسلمی تخصیص های عمرانی در سال گذشته برای تکمیل فضاهای آموزشی تنها ۲۰ درصد بوده و با توجه به عدم تخصیص اعتبارات، بسیاری از طرح های ارائه شده نیمه تمام باقی مانده است. البته برای افزایش نقش مشارکت خیرین تغییراتی در شیوه مشارکت برای سال جاری داده شده است که این تغییرات در کمیسیون آموزش به تصویب رسیده است و این تغییرات شامل اتمام طرحهای نیمه تمام از سوی خیرین است و در نهایت پروژه به نام خیرین نامگذاری می شود.

منبع: مهر

شنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۲ - ۲۱:۳۹
کد خبر : 23138
بازدیدها: 324

پاسخی بگذارید »