شنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

اعلام قیمت‌های میوه شب عید

danesheroz دی ۲۳, ۱۳۹۱ ۰

رییس اتحادیه باغداران از تولید، ذخیره‌سازی و عرضه مناسب میوه برای ایام نوروز خبرداد و پیش‌بینی کرد هر کیلوگرم پرتقال درجه یک ۱۳۵۰ تومان، هر کیلوگرم کیوی درجه یک ۱۳۰۰ تومان و سیب درجه نیز کیلویی ۱۸۰۰ تومان برای ایام نوروز در بازار مصرف فروخته شود

مجتبی شادلو عضو مجمع ملی خبرگان کشاورزی اظهار کرد: با توجه به شرایط اقلیمی مناسب امسال برای تولید میوه، حتی اگر تعطیلات ایام عید چند برابر هم شود به میزان کافی سیب و مرکبات در انبار‌ها وجود دارد.

وی افزود: با توجه به میزان مناسب برداشت انواع میوه و مرکبات، در صورت برطرف شدن مشکل توزیع این محصولات برای شب عید هیچ مشکلی به وجود نخواهد آمد و می‌توان میوه شب عید را با بهترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت در بازار عرضه کرد.

تا خرداد سال دیگر هم مرکبات داریم

رییس اتحادیه باغداران درباره وضعیت تولید و ذخیره سازی مرکبات برای شب عید گفت: امسال بیش از هفت میلیون تن انواع مرکبات از باغات برداشت می‌شود و براساس آخرین آمار استان‌ها، تاکنون حدود ۶۰ درصد از مرکبات برداشت شده و ۴۰ درصد آن باقی مانده است.

شادلو با بیان اینکه باقی‌ماندن ۴۰ درصد مرکبات روی درختان نشان‌دهنده تولید بسیار بالاست، عنوان کرد: کیفیت مرکبات ایرانی از تمامی نمونه‌های وارداتی اعم از مصری، ترکی و پاکستانی بسیار بالاتر است و اگر باغداران مانند سال‌های گذشته نگران برخی سیاست‌گذاری‌های نادرست و دخالت‌های غیر کارشناسی نباشند، مشکلی برای ذخیره‌سازی به وجود نخواهد آمد.

وی گفت: شرایط ذخیره‌سازی مرکبات با میوه‌هایی مانند سیب متفاوت است و باید برای متساعد‌ شدن گاز‌های آن به مدت دو ماه در انبارهای معمولی ذخیره شود تا بتوان این محصول را در اواسط اسفند ‌ماه در سردخانه، ذخیره‌ کرد.

رییس اتحادیه باغداران افزود: با توجه به شرایط تولید، حدود سه میلیون تن از مرکبات تا پایان فصل برداشت ذخیره می‌شود. همچنین برخی از مرکبات شهرهای بم، جیرفت، کهنوج و دزفول تا بهار سال آینده روی درخت باقی می‌ماند لذا میزان ذخیره انبارها برای مصرف تا پایان خرداد‌ماه نیز کفایت می‌کند.

به گفته شادلو میزان مصرف شب عید مرکبات تا ۲۰ فروردین‌ماه حدود ۸۰۰ هزار تن است و برای ایجاد تعادل در بازارهای داخلی و خارجی می‌توان بیش از ۵۰۰ هزار تن انواع مرکبات را صادر کرد.

پرتقال درجه یک شب عید کیلویی ۱۳۵۰ تومان

وی با بیان اینکه ۴۰۰ تا ۶۰۰ تومان بابت هزینه جمع‌آوری، بسته‌بندی، حمل و نقل و سردخانه به قیمت تمام شده هر کیلوگرم مرکبات اضافه می‌شود، گفت: قیمت تمام‌شده هر کیلوگرم پرتقال روی درخت ۶۰۰ تا ۷۰۰ تومان است که هرکیلوگرم پرتقال درجه یک و درجه دو به صورت میانگین تا حدود ۱۱۰۰ تومان افزایش می‌یابد.

رییس اتحادیه باغداران پیش‌بینی کرد: پرتقال درجه یک شب عید ۱۳۵۰ تومان و پرتقال درجه دو شب عید کیلویی ۷۰۰ تومان به دست مصرف کننده می‌رسد و میانگین آن ۱۱۰۰ تومان خواهد بود.

تنها ۱۵ درصد از ذخایر سیب مصرف شده است

شادلو درباره وضعیت تولید و ذخیره‌سازی سیب برای ایام عید به ایسنا گفت: حدود سه میلیون و ۷۰۰ هزار تن سیب برداشت شد و تاکنون حدود ۱۵ درصد از ذخائر سیب کشور مصرف شده است.

وی افزود: براساس آخرین گزارش‌های رسیده حدود دو میلیون و ۳۰۰ هزار تن سیب در انبار‌ها برای شب عید ذخیره شده و از آنجا که مصرف این میوه در بین همه مردم نهادینه نشده تا ۲۰ فروردین‌ماه حدود یک میلیون تن از سیب ذخیره‌سازی شده ، مصرف خواهد شد.

سیب درجه یک شب عید کیلویی ۱۸۰۰ تومان

عضو مجمع ملی خبرگان کشاورزی تاکید کرد: برای ایجاد تعادل در بازار سیب و با توجه به فرا رسیدن فصل گرما باید یک و نیم میلیون تن سیب تولیدی کشور تا پایان فروردین ماه سال آینده صادر شود. در غیر این صورت شاهد فاجعه‌ای خواهیم بود که چالش‌های متعددی را پیش‌ روی تولید این محصول در سال آینده خواهد گذاشت.

شادلو با اشاره به اینکه هر کیلوگرم سیب روی درخت ۷۰۰ تا ۹۰۰ تومان است گفت: هر کیلوگرم سیب درجه یک حدود ۱۵۰۰ تومان است که پیش‌بینی می‌شود شب عید سیب درجه یک کیلویی ۱۸۰۰ تومان و سیب درجه دو ۱۱۰۰ تومان در بازار عرضه شود و میانگین قیمت آن ۱۵۰۰ تومان خواهد رسید.

تولید ۲۷۰ هزار تن کیوی و ذخیره‌سازی ۹۰ درصدی آن برای شب عید

وی همچنین با بیان اینکه اگر امسال فرصت صادرات کیوی فراهم شود، دغدغه‌ای برای تأمین نیاز شب عید وجود ندارد اظهارکرد: امسال ۲۵۰ تا ۲۷۰ هزار تن کیوی تولید شده که تاکنون ۹۰ درصد آن برای شب عید ذخیره‌سازی شده است.

رییس اتحادیه باغداران افزود: با توجه به عمومیت نداشتن مصرف کیوی، کمتر از ۲۰۰ هزار تن از این میوه در شب عید مصرف می‌شود و باید برای ایجاد تعادل در بازار حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار تن از این محصول صادر شود.

کیوی درجه یک شب عید کیلویی ۱۳۰۰ تومان

شادلو درباره هزینه تمام شده و قیمت شب عید کیوی گفت: هر کیلوگرم کیوی حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ تومان برای باغدار تمام می‌شود که با افزودن ۴۰۰ تا ۶۰۰ تومان پس از برداشت بابت هزینه جمع‌آوری، بسته‌بندی، حمل و نقل و سردخانه، قیمت این میوه حدود ۱۱۰۰ تومان برای شب عید می‌رسد.

وی پیش‌بینی کرد: هرکیلوگرم کیوی درجه یک حدود ۱۳۰۰ و کیوی درجه دو حدود ۸۰۰ تومان در ایام عید باشد.

منبع: ایسنا
شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۱ - ۰۹:۲۵
کد خبر : 3636
بازدیدها: 334

پاسخی بگذارید »