چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

اعلام اسامی ۳۰۰ نفر بدهکار بانکی ممکن نیست!

danesheroz دی ۷, ۱۳۹۱ ۰

نامه دادستان کل کشور در حالی روز گذشته منتشر شد که رئیس جمهور این موضوع را یکی از علل مشکلات اقتصادی کشور دانسته.  تیتر بیشتر روزنامه های امروز مربوط است به موضوع درخواست دادستان کل کشور از رئیس جمهور برای اعلام اسامی آن ۳۰۰ نفری که ۶۰ درصد از پولهای کشو، دستگیری ۱۰۰ شرور خطرناک [&hellip

نامه دادستان کل کشور در حالی روز گذشته منتشر شد که رئیس جمهور این موضوع را یکی از علل مشکلات اقتصادی کشور دانسته.
 تیتر بیشتر روزنامه های امروز مربوط است به موضوع درخواست دادستان کل کشور از رئیس جمهور برای اعلام اسامی آن ۳۰۰ نفری که ۶۰ درصد از پولهای کشو، دستگیری ۱۰۰ شرور خطرناک از سوی پلیس تهران و درگیریهای مجلس و دولت برای اجراشدن یا اجرانشدن فاز دوم هدفمندی یارانه ها که در این مطلب به نقد و بررسی موافقین و مخالفین پرداخته شده است.

اعلام اسامی ۳۰۰ نفر ممکن نیست!

روز گذشته محسن اژه ای دادستان کل کشور طی نامه ای رسمی از رئیس جمهور درخواست کرد تا با توجه به بخشی از مصاحبه تلویزیونی دوم دی ماه ۱۳۹۱ ایشان در خصوص مطالبات و وجود ۳۰۰ تن در کشور که ۶۰ درصد دارائیهای کشور را بلوکه کرده و پس نمی دهند، نسبت به ارائه اسامی این افراد و مطالبات غیر جاری آنها به بانکها جهت پیگیری قانونی از سوی قوه قضائیه و دادستانی کل کشور اقدام بفرمایند.

نامه دادستان کل کشور در حالی روز گذشته منتشر شد که رئیس جمهور این موضوع را یکی از علل مشکلات اقتصادی کشور دانسته و در این رابطه گفته است: وقتی این افراد پولها را پس نمی دهند، بانکها نمی توانند از تولید حمایت کنند.

اتفاقات اخیر تا به آنجا دارای اهمیت است که در طی روزهای گذشته و امروز موضوع ۳۰۰ نفر بدهکار بزرگ بانکی در تیتر صفحه اول بیشتر روزنامه های کشور به چشم می خورد و امروز هم مانند همیشه به جز روزنامه های ایران، خورشید و گسترش صنعت قریب به اتفاق روزنامه های دیگر کشور تیتر اصلی صفحه اول خود را به این موضوع مهم کشور اختصاص دادند و با تیتر بزرگ نوشتند: ” درخواست دادستان از رئیس جمهور؛ اسامی ۳۰۰ نفر را اعلام کنید ” .

حال باید منتظر بمانیم و ببینیم که آیا اسامی ۳۰۰ نفر که از سوی احمدی نژاد اعلام شده مانند دیگر اسامی که قبل از این از سوی ایشان مطرح شد ولی هرگز مشخص نشد که این افراد چه کسانی هستند تنها ابزاری است برای انحراف افکار عمومی از عملکرد اقتصادی دولت در بخش کنترل قیمتها و دیگر مشکلات ساختاری که اقتصاد و تولید کشور را در بر گرفته است. یا واقعا احمدی نژاد اینبار اسامی را روی میز دادستان کل کشور قرار خواهد داد تا توانایی ورود رئیس جمهور در مسائل مهم کشور را به رخ موافقین و مخالفین خود بکشد.

نکته مهم اینکه بانک مرکزی و وزارت اقتصاد از زیر مجموعه های قوه مجریه هستند و از این رو دیگر نیازی به کسب اجازه از سوی قوای مقننه و قضائیه برای ورود کردن رئیس جمهور به آنها نیست و به قول معروف مثل آب خوردن بازرسهای ایشان می توانند لیستها را بیرون بکشند.

اما به هر صورت هم مردم و هم احمدی نژاد می دانند که فساد اداری در کشور غوغا می کند و نظام بانکی هم به خاطر نداشتن سازمانهای ناظر مستقل و کارامد از این امر مستثنا نیست. پس با توجه به اینکه قرار است لیستی از افرادی منتشر شود که ۶۰ درصد دارئیهای کشور را بلوکه کرده اند به نظر نمی رسد این امر هرگز ممکن شود. در واقع باید قبول کنیم این ۳۰۰ نفر به اندازه همان ۳۰۰ نفر فیلم هالیودی ۳۰۰ قدرت دارند و شاید لشکریان ایران زمین را به زانو در بیاورند!.

دستگیری ۱۰۰ شرور خطرناک از سوی پلیس تهران

عملیات زمین گیر کردن و دستگیری ۱۰۰ شرور و زورگیر خطرناک از سوی پلیس تهران از دیگر خبرهایی بود که امروز در صدر اخبار روزنامه های کشور قرار گرفت. نکته مهمی که در دستگیری هرچند یکباره اوباش و زورگیره مطرح است دستگیری مقطعی این افراد در در زمانی است که جرم جنایات آنها از حد می گذرد و جامعه در برابر آنها واکنشهای شدید نشان می دهد. البته تجربه نشان داده که پلیس اگر بخواهد می تواند با اقتدار کامل و در تمام ۳۶۵ روز سال از جولان دادن این افراد مخل امنیت جامعه جلوگیری کند.

اما تحلیل که در برخی روزنامه های امروز مطرح شد کوتاه مدت بودن بازداشتها و آزادی این افراد بعد از دوره کوتاهی هواخوری در زندانها است. در این حالت پلیس تهران باید از امور روزمره دیگر خود چشم پوشی کرده و و تمام زمان خود را برای دنبال کردن زورگیرها و اشراری اختصاص دهد که شغلی غیر از مزاحمت برای نوامیس مردم ندارند و بعد از یک دوره کوتاه آزاد و در عملیات بعدی پلیس احتمالا دستگیر می شوند.

مخالفت مجدد مجلس با اجرای فاز دوم هدفمندی

موضوع مهم دیگری که بیشتر روزنامه های امروز صبح در صفحه اول خود به آن پرداختند ماجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها است که مجلس معتقد است شرایط اقتصادی کشور به گونه ای نیست که بتوان فاز دوم را اجرا کرد و دولت در فاز اول نتوانسته قیمتها را کنترل کرده و از تولید حمایتهای لازم را به عمل آورد. مخالفت مجلس با اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها و البته افزایش قیمت بنزین در حدی است که روزنامه سیاست روز و برخی دیگر از روزنامه ها از زبان مجلس اخباری از احتمال نان سنگک ۱۵ هزار تومانی در صورت اقدام دولت به اجرای فاز دوم داند!.

در آنسوی میدان هم دولتیها قرار دارند که معتقدند هدفمندی یارانه ها تاثیر چندانی در افزایش قیمتها و تورم نداشته بلکه افزایش نرخ ارز است که عامل اصلی گرانیها بوده است و باید برای شکوفاتر شدن بیشتر از این اقتصاد کشور و قد کشیدن جوانه هدفمندی یارانه ها فیتیله آن را کمی بیشتر بالا کشید.

در این رابطه روزنامه ایران تیتر اول امروز خود را به حمایت از اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها اختصاص داد و تیتر زد:” پروژه هدفمند هراسی”. روزنامه ایران در مقدمه گزارش خود نوشت: “مجلس روز گذشته به بهانه روند بررسی کلیات و جزئیات لایحه بودجه سال ۹۲ جلسه غیر علنی برگزار کرد اما در واقع راه های جدید توقف اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه ها را مورد بررسی قرار داد. مصری سخنگوی هیات رئیسه بعد از این جلسه به میان خبرنگاران آمد و در سخنانی عجیب گفت: «مردم نگران بنزین پنج هزار تومانی نباشند!» این در حالی است که هیچ مرجع رسمی و دولتی تا به حال صحت آمارهایی از این دست را تایید نکرده و القا و پمپاژ دائم این اخبار به افکار عمومی نشان از برنامه ریزی خاصی دارد که می توان آن را «پروژه هدفمندی هراسی» نامید.

احمد توکلی که از پیشگامان ترویج این پروژه است نیز روز گذشته در جلسه غیر علنی دو پیشنهاد برای جلوگیری از افزایش یارانه نقدی مردم مطرح کرد: اولاً آن که پنج نفر از نمایندگان نزد رئیس جمهور بروند و به او بگویند که اگر بخواهد یارانه نقدی را افزایش دهد مجلس مقابل آن می ایستد! و ثانیاً نمایندگان نامه ای خطاب به رهبر انقلاب تنظیم و امضا کنند تا معظم له جلوی اجرای فاز دوم هدفمندی را بگیرد! این در حالی است که فاطمه آلیا نماینده مردم تهران در مجلس روز گذشته به شبکه گفت: «اجرای هدفمندی یارانه ها از جمله مصادیق بیانات رهبر انقلاب به شمار می آید» که نباید در این زمینه دولت را محدود کرد.

مجموعه این تحرکات مسبوق به سابقه از سوی نمایندگان مجلس، ظاهراً در واکنش به سخنان شنبه شب دکتر احمدی نژاد است که گفته بود: «اگر مدیریت یکپارچه اقتصادی وجود داشته باشد می توانیم یارانه نقدی مردم را تا ۵ برابر افزایش دهیم.»”

منبع: بولتن نیوز
پنجشنبه ۷ دی ۱۳۹۱ - ۰۸:۱۴
کد خبر : 2010
بازدیدها: 465

پاسخی بگذارید »