چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

اعلام آمار مدارس ، مجتمع‌های آموزشی و تعداد دانش‌آموزان سراسر کشور

28 danesheroz خرداد ۱۸, ۱۳۹۲ ۰
اعلام آمار مدارس ، مجتمع‌های آموزشی و تعداد دانش‌آموزان سراسر کشور

دانش روز : آمار مدارس و مجتمع‌های آموزشی کشور به همراه تعداد دانش‌آموزان محصل در تمامی پایه‌های تحصیلی مدارس منتشر شد

به گزارش دانش روز ، بر اساس آخرین آمارهای اعلام شده از سوی مرکز آمار و فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارت آموزش و پرورش، در  مجموع ۱۰۴ هزار  و  ۱۱۴  مدرسه و مجتمع آموزشی در سراسر کشور  وجود دارد که از این میان ۶۱ هزار و ۵۷۷ مجتمع  آموزشی و ۴۲ هزار و ۵۳۷ مدرسه مشغول به فعالیت هستند.

البته ذکر این نکته ضروری است که تعداد مجتمع های آموزشی با توجه به قرار گیری مدارس ابتدایی، راهنمایی و متوسطه در یک مکان و به تعداد هر واحد آموزشی لحاظ شده است.

مدارس ابتدایی

همواره مدارس ابتدایی از اهمیت خاصی در آموزش و پرورش برخوردار بوده است و توجه خاصی به دبستانی‌ها می‌شود.

از این رو، تعداد ۱۷ هزار و ۳۱۸ مدرسه در مقطع ابتدایی و همچنین ۴۱ هزار و ۶۱۳ مجتمع آموزشی ابتدایی در کشور وجود دارد که رقم این مقطع تحصیلی را ۵۸ هزار و ۹۳۱ مدرسه می‌رساند.

مدارس دوره متوسطه اول (راهنمایی)

از زمان اجرایی شده نظام آموزشی جدید در کشورمان و در سال نخست اجرای آن، پایه اول متوسطه اول (اول راهنمایی) در سال تحصیلی جاری خالی از دانش آموز بود و این رویه در سال های آتی برای پایه های تحصیلی بعدی تکرار خواهد شد تا در نهایت حذف پیش دانشگاهی را شاهد باشیم.

اما تمامی این موارد باعث نشده تا تعداد مدارس دوره متوسطه اول کاهش یابد.

بر این اساس، مجموع کلی مدارس دوره اول متوسطه اول (راهنمایی) ۲۳ هزار و ۳۸۷ مدرسه را نشان می دهد.

از این تعداد، ۹۷۱۷ مدرسه و ۱۳ هزار و ۶۷۰ مجتمع دوره متوسطه اول (راهنمایی) در کشور وجود دارد.

مدارس دوره متوسطه دوم (دبیرستان)

دبیرستان و یا دوره متوسطه دوم که در سالهای انتهایی تحصیل دانش‌آموزان قرار دارد از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

مجموعا در کشور ۱۴ هزار و ۸۱۳ مدرسه دوره متوسطه دوم (دبیرستان) در کشور وجود دارد.

از این تعداد ۹۵۰۶ دبیرستان و ۵۳۰۷ مجتمع آموزشی دبیرستانی در کشور وجود دارد.

هنرستان

اهمیت موضوع فنی و حرفه ای و کاردانش در کشورمان به حدی رسیده است که تا پایان امسال ۴۵ درصد دانش آموزان دبیرستانی در هنرستان ها تحصیل می کنند. البته این روند ادامه خواهد داشت و بر اساس اعلام وزیر آموزش و پرورش تا آغاز سال تحصیلی جدید تعداد دانش آموزان دبیرستانی حاضر در هنرستان ها به ۵۰ درصد خواهد رسید.

مطابق با اعلام مرکز آمار و فناوری اطلاعات و ارتباطات وزارت آموزش و پرورش مجموعا ۶۹۸۳ هنرستان در کشور فعالیت دارد.

بر این اساس، تعداد ۵۹۹۶ هنرستان و ۹۸۷ مجتمع هنرستانی به تفکیک در کشور فعالیت می کند.

حضور ۱۴۸ مدرسه ایرانی در ۸۳ کشور جهان

بررسی آمارها حکایت از حضور  ۱۴۸ مدرسه ایرانی در ۸۳ کشور در سطح جهان دارد که از این تعداد ۱۰ مدرسه، مدرسه از راه دور  و ۱۳۸ مدرسه دیگر، مدارس دولتی و غیردولتی هستند.

در حال حاضر نزدیک به ۱۷ هزار دانش آموز دختر و پسر در این مدارس به تحصیل مشغول هستند که در این میان برخی از مدارس در رقابت با مدارس خارجی موفق تر عمل می کنند که از آن جمله می توان به مدرسه توحید در امارات و مدرسه ایرانی در ابوظبی اشاره کرد.

بیش از ۶ میلیون دانش‌آموز ابتدایی/تحصیل حدود یک میلیون و ۳۰۰ دانش‌آموز اول دبستان

همچنین پس از تطبیق اطلاعات دانش‌آموزان با ثبت احوال، در مجموع ۱۲ میلیون و ۲۹۶ هزار و ۷۹۳ دانش‌آموز هم اکنون در کشور مشغول به تحصیل هستند که از میان  ۴۱۲ هزار و ۹۰۳ نوآموز، ۶ میلیون و ۸۵۴ هزار و ۹۷۲ دانش آموز در مقطع ابتدایی مشغول به تحصیل هستند که بر این اساس تعداد یک میلیون و ۲۹۲ هزار و ۱۹۷ دانش آموز در پایه اول دبستان و یک میلیون و ۶۲ هزار و ۱۵۸ دانش آموز در مقطع ششم دبستان تحصیل می کنند.

حضور بیش از ۲ میلیون دانش‌آموز در متوسطه اول (راهنمایی)/ ۳ میلیون دانش‌آموز در متوسطه دوم (دبیرستان)

آمارها نشان می دهد، تعداد دانش آموزان حاضر در مدارس راهنمایی ۲ میلیون و ۱۲۴ هزار و ۷۴ دانش آموز است و این در حالی است که در ۳ پایه مقطع متوسطه تعداد ۳ میلیون و ۲۵۳ هزار و ۵۵۴ دانش آموزان تحصیل می کنند.

در کنار تمامی این ها، دانش آموزان محصل در مدارس بزرگسالان شامل ۴۶۷ هزار و ۴۸۶ نفر است.

حضور بیش از  یک میلیون و ۳۰۰ هزار  دانش‌آموز در مدارس سمپاد، غیردولتی و نمونه دولتی

تازه ترین آمارها بیانگر این است که یک میلیون و ۳۷۱ هزار  و ۳۹۸ دانش آموز در مدارس سمپاد، نمونه دولتی و غیردولتی در سراسر کشور در حال تحصیل هستند که سهم دانش آموزان پسر ۷۹۰ هزار و ۶۸۵ نفر و سهم دانش آموزان دختر ۵۸۰ هزار و ۷۱۳ نفر است. تحصیل بالغ بر ۱۰۵ هزار دانش آموز در مدارس سمپاد

بررسی آمار تعداد دانش آموزان حاضر در مدارس سمپاد ، رقم  ۱۰۵ هزار و ۷۱۸ دانش آموز در مدارس تیزهوشان  را در سراسر کشور نشان می دهد  که از این میان ۵۴ هزار و  ۶۰۲ دانش آموز پسر و ۵۱ هزار و ۱۱۶ دانش آموزان دختر مشغول به تحصیل هستند.

فعالیت بالغ بر ۲۰۰ هزار دانش‌آموز در مدارس نمونه دولتی

در این میان، ۲۵۹ هزار و  ۹۶۲ دانش‌آموز در مدارس نمونه دولتی در کشور وجود دارد که از این تعداد ۱۲۹ هزار و ۸۶۴ دانش آموز پسر و ۱۳۰ هزار و ۹۸ دانش آموز دختر هستند.

آمار دانش‌آموزان محصل در مدارس استعدادهای درخشان

در مدارس استعدادهای درخشان پسرانه کشور، ۱۹ هزار و  ۱۰۶ دانش آموز در مدارس راهنمایی و ۳۴ هزار و ۹۲۶ دانش آموز در مدارس متوسطه تحصیل می کنند و این در حالی است که ۱۷ هزار و ۱۸۸ دانش آموز دختر در مدارس راهنمایی و ۳۳ هزار و ۹۲۸ دانش آموز دختر در مدارس متوسطه سمپاد مشغول به آموزش هستند.

آمار دانش‌آموزان محصل در مدارس غیردولتی و نمونه دولتی

علاوه بر این، یک میلیون و ۴۸ هزار و  ۸۷۹ دانش آموز در مدارس غیر دولتی تحصیل می کنند  که ۶۳۱ هزار و ۶۹۶ دانش آموز پسر و ۴۱۷ هزار و ۱۸۳ دانش آموز دختر را در خود جای داده اند.

همچنین در مدارس غیردولتی پسرانه در کشور، ۳۲۱ هزار و ۶۳۹ دانش آموز در مقطع ابتدایی، ۹۸ هزار و ۸۶۶ دانش آموز در مقطع راهنمایی، ۱۵۲ هزار و  ۷۱۲ دانش آموز در مقطع متوسطه و  ۳۳ هزار  و ۲ دانش آموز در هنرستان های غیردولتی در حال تحصیل هستند.

علاوه بر این در مدارس غیردولتی دخترانه در کشور،  ۲۱۹ هزار و ۲۳۰ دانش  آموز در مقطع ابتدایی،  ۵۲ هزار و  ۲۸۶ دانش آموز در مقطع راهنمایی، ۱۱۵ هزار و  ۳۲۶ دانش آموز  در مقطع متوسطه  و ۱۲ هزار و ۶۵۷ دانش آموز در هنرستان های غیردولتی به تحصیل اشتغال دارند.

تعداد دانش‌آموزان پسر در مدارس نمونه دولتی عدد ۳۲۱ دانش آموز در مقطع ابتدایی، ۴۷ هزار و ۹۷۶ نفر در مقطع راهنمایی،  ۷۴ هزار و  ۷۶ دانش آموز در مقطع متوسطه و ۷ هزار و ۴۹۱ نفر در هنرستان های نمونه دولتی را نشان می دهد و در همین حال ۳۱۱ دانش آموز دختر در مدارس ابتدایی نمونه دولتی،  ۴۶ هزار و  ۸۷۰ دانش آموز در مدارس راهنمایی، ۷۷ هزار و ۷۷ دانش آموز در مدارس متوسطه نمونه دولتی و  ۵ هزار و ۸۴۰ دانش آموز دختر در هنرستان های نمونه دولتی مشغول به تحصیل هستند.

تحصیل بیش از ۳۲۹ هزار دانش آموز اتباع خارجی در کشور

تعداد دانش آموزان اتباع خارجی محصل در مدارس ایرانی که دارای مجوز حضور در کشورمان هستند نیز بخش دیگری از آمارهای موجود را به خود اختصاص داده اند و  در حال حاضر ۳۲۹ هزار و ۱۳۹ دانش آموز اتباع در کشورمان مشغول به تحصیل هستند.

 

 

منبع : پانا

شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۱:۴۳
کد خبر : 24558
بازدیدها: 1,360

پاسخی بگذارید »