چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

اعضای بدن یک طلبه مدرسه به دو بیمار حیات دوباره داد

danesheroz1 اسفند ۴, ۱۳۹۲ ۱
اعضای بدن یک طلبه مدرسه به دو بیمار حیات دوباره داد

دانش روز: اهدای اعضای بدن «مرحوم هادی بی باک» طلبه مدرسه علمیه امام صادق(ع) بجنورد به دو بیمار زندگی دوباره بخشید.

به گزارش دانش روز، مسئول نمایندگی حوزه علمیه استان خراسان شمالی گفت: اهدای اعضای بدن مرحوم هادی بی باک، طلبه مدرسه علمیه امام صادق(ع) بجنورد که در اثر تصادف دچار مرگ مغزی شده بود، به دو بیمار زندگی دوباره بخشید.

«حجت الاسلام حجت سالاری مکی» اظهار داشت: اعضای بدن هادی بی باک، طلبه حوزه علمیه امام صادق(ع) بجنورد به دو بیمار نیازمند اهدا شد.

وی با بیان این که این طلبه حوزه علمیه استان خراسان شمالی بر اثر تصادف در جاده گناباد به سمت بجستان دچار مرگ مغزی شده بود، افزود: با موافقت خانواده وی، دو کلیه و کبد این طلبه مرگ مغزی شده به دو بیمار نیازمند اهدا شد.

حجت الاسلام سالاری مکی اضافه کرد: مرحوم بی باک از طلاب نمونه پایه هفت و سطح دو حوزه علمیه امام صادق(ع) بجنورد بود که از ابتدای مهر ماه امسال تحصیل خود را در این مدرسه علمیه مرکز استان آغاز کرده بود.

به گفته مسؤول نمایندگی حوزه علمیه استان خراسان شمالی امسال در حوزه علمیه امام صادق(ع) بجنورد حدود ۱۲۰ طلبه مشغول تحصیل علوم دینی هستند.

گفتنی است، اهدای اعضای بدن این طلبه مرگ مغزی شده حوزه علمیه امام صادق(ع) بجنورد در حالی صورت گرفته که در سال های اخیر فرهنگ سازی در زمینه مرگ مغزی و اهدای عضو در خراسان شمالی آنچنان که باید و شاید جدی گرفته نشده است.

در این زمینه بنا بر اعلام مهری فرشاد، مسؤول واحد فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان خراسان شمالی از ابتدای امسال تاکنون از هفت مورد مرگ مغزی که در استان روی داده تنها اعضای بدن سه نفر از این تعداد پس از رضایت خانواده ها، اهدا شده است.
به گفته وی تصمیم خانواده ها برای اهدای عضو بسیار مهم است و اگر خانواده ها واقعا تصمیم به اهدای عضو بیمار خود دارند باید بدانند زمان طلایی برای اهدای اعضا حداکثر تا ۲۴ ساعت است.

فرشاد در خصوص اطلاعات خانواده‌های بیماران مرگ مغزی و فرهنگ اهدای عضو در خانواده‌های بیماران نیز گفته است: متأسفانه خانواده‌های بیماران مرگ مغزی اطلاعات کمتری نسبت به مرگ مغزی و سطح هوشیاری بیمار دارند و تصور می‌کنند مرگ مغزی همان «کما» است.

وی با بیان این که بیشتر مردم تفاوت کما با مرگ مغزی را نمی‌دانند، افزوده است: کما در واقع یک نوع اختلال کارکرد مغز است و شخص دچار کاهش شدید سطح هوشیاری شده و به هیچ نوع تحریکات پیرامونش پاسخ نمی دهد اما با این وجود در کما شانس بهبودی برای برخی بیماران وجود دارد، در صورتی که در مرگ مغزی، مرگ حتمی و غیرقابل برگشت است.

فرشاد علل شایع مرگ مغزی را تصادفات رانندگی، وارد شدن ضربه به سر، سقوط از ارتفاع، غرق شدن در آب، مسمومیت و سکته‌های مغزی عنوان کرده است.

این مسؤول اضافه کرده است: از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از هزار و ۶۰۰ کارت اهدای عضو در استان برای شهروندان متقاضی صادر شده است.

لازم به ذکر است، بر اساس قوانین جمهوری اسلامی ایران و بیشتر کشورهای جهان، برای اهدای عضو رضایت اولیای دم ضروری است و حتی با وجود داشتن کارت اهدای عضو، در صورت عدم رضایت اولیای دم اهدا صورت نمی گیرد.

منبع: ابنا

یکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۲ - ۲۳:۲۹
کد خبر : 95018
بازدیدها: 174

یک دیدگاه »

  1. هاشم مرادیان اسفند ۱۲, ۱۳۹۲ در ۱۱:۵۶ ق٫ظ - Reply

    هاشم جان یادت همیشه در خاطر ما می ماند

پاسخی بگذارید »