سه شنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

اعزام ۲ هزار دانش آموز به سرزمین وحی در ۱۳ فروردین ۹۲ /ارائه وام یک میلیون تومانی عمره

danesheroz فروردین ۱۲, ۱۳۹۲ ۰
اعزام ۲ هزار دانش آموز به سرزمین وحی در ۱۳ فروردین ۹۲ /ارائه وام یک میلیون تومانی عمره

تشرف به عمره شاید برای هر فردی یکی از آرزوهای درونی باشد که باید گفت با تلاش های فراوان سازمان دانش آموزی کشور، این امکان برای تعدادی از دانش آموزان مهیا شده و در ۱۳ فروردین ماه سال جاری، اعزام ۲ هزار دانش آموز به این سفر معنوی آغاز می شود

تعلیم و تربیت نوجوانان و جوانان این مرز و بوم با هدف پرورش و شکوفایی استعدادهای درونی و فطری آنها در جهت مثبت و دستیابی به سعادت و کمالات الهی از مهمترین وظایف حکومت اسلامی است که همکاری تمامی ارگان ها و دستگاه های کشور به ویژه آموزش و پرورش را در انجام این امر خطیر می طلبد.

 

در همین راستا، سازمان دانش آموزی هرساله، برنامه ریزی و اجرای فعالیت های مختلف و متنوع ویژه دانش آموزان را در دستور کار دارد.

 

عمره دانش آموزی یکی از ارزشمند ترین برنامه هایی است که سازمان دانش آموزی اجرای آن را از سال ۱۳۸۲ تاکنون بر عهده داشته است.

 

آمادگی و تقویت عطش معنوی و تأثیرگذاری دانش آموزان در همسالان و خانواده های خود، ایجاد اخلاص و توسل دانش آموزان به ائمه اطهار (ع) به منظور درک اسرار و معرفت این سفر معنوی، برجسته نمودن یک رویداد مهم از فروع دین و توجه عمومی به آن و آمادگی فردی برای عمره و فراهم نمودن زمینه رشد و شکوفایی استعدادهای دانش آموزان و تقویت ابعاد دینی اخلاقی، اعتقادی و اجتماعی آنها از اهداف حضور دانش آموزان در حج عمره است.

 

همچنین فضاسازی تربیتی و قرآنی برای دانش آموزان، برنامه ریزی به منظور افزایش اطلاعات دانش آموزان نسبت به احکام عملی اسلام به ویژه نماز، خمس، زکات، حج، جهاد، امر به معروف و نهی از منکر، تولی و تبری، اشاعه معنوی عمره دانش آموزی و تلاش برای حفظ و تقویت حالات معنوی ایجاد شده در سفر به سرزمین وحی (مکه و مدینه) از جمله دیگر اهداف مهم و برجسته ای است که در اجرای عمره دانش آموزی از سوی سازمان دانش آموزی کشور تعریف شده است.

 

حج عمره در طول چند سال اخیر بسیار مورد استقبال دانش آموزان قرار گرفته و این سفر معنوی اثرات مثبتی در جهت اعتلای اعتقادها، باورها و ارزش های دانش آموزان عمره گزار داشته است.

 

آمار اعزام دانش آموزان به این سفر معنوی از آغاز تاکنون بیانگر این موضوع است؛ بنا بر اعلام سازمان دانش آموزی در بازه زمانی سال های ۸۲ تا ۹۰-۸۹ حدود ۸۲ هزار و ۵۴۲ دانش آموز به عمره دانش آموزی اعزام شدند.

 

آسیب شناسی عمره دانش آموزی در سازمان دانش آموزی کشور

 

داوود روستایی قائم مقام معاون وزیر در سازمان دانش آموزی در گفت و گو با پانا و با اشاره به فعالیت های صورت گرفته در خصوص عمره دانش آموزی اظهار کرد:  جلسات آسیب شناسی عمره دانش آموزی با ارایه نقطه نظرات مدیر، معاون، روحانی، مربیان کاروانها و دانش آموزان، در تمام استانهای کشور تشکیل و نتایج حاصله نیز تدوین شده است.

 

وی افزود: مهم ترین محورهای آسیب شناسی بر مبنای اصول حاکم بر عمره دانش آموزی بود که شامل انتخاب و اعزام شایستگان شامل (دانش آموز، مربی و عوامل کاروان، روحانی،مسئول فرهنگی و عوامل ثابت هتل ها)، توسعه و تعمیق کمی و کیفی محتوا و آموزش، غنی سازی برنامه های فرهنگی قبل، حین و بعد از سفر، حفظ دست آوردها و نگهداشت معتمرین دانش آموز می شود.

 

رئیس ستاد عمره دانش آموزی، با بیان اینکه عمره دانش آموزی سال جاری نیز با لحاظ نکات مطروحه در جلسات آسیب شناسی با کیفیت و شکوه بیشتری برگزار می شود، خاطرنشان کرد: توجه به محتوای آموزشی، گزینش دقیق دانش آموزان معتمر، توجه به نقش و جایگاه مربیان همراه، انتخاب عوامل مرتبط و هم سنخ با روحیات دانش آموزی، اختصاص هتل های خاص کاروان های دانش آموزی، برگزاری دقیق تر و کیفی دوره های آموزشی ویژه مربیان و عوامل اجرایی، ارتقا بینش بصیرت دانش آموزان در خصوص اهمیت عمره، آشنا نمودن هرچه بیشتر دانش آموزان با شرایط کشور عربستان، توسعه آموزه های اخلاقی و تربیتی ازجمله مواردی بود که در جلسات آسیب شناسی عمره دانش آموزی به آنها پرداخته شد.

 

تدوین و تولید نشریه و بسته فرهنگی از خانه تا خانه ویژه دانش آموزان عمره گذار

 

در دو سال گذشته سازمان دانش آموزی، اقدام به تدوین و تولید نشریه و بسته فرهنگی ویژه دانش آموزان عمره گزار و مربیان همراه کرده است؛ همچنین نشریه ای تحت عنوان “از خانه تا خانه” در ۴ فصل با عناوین ره توشه، مدینه، مکه و کوله بار تدوین شده که هر کدام به بیان اهمیت، ویژگی ها و آثار این سفر معنوی می پردازد.

 

ایجاد بانک اطلاعاتی مدیران،معاونین و روحانیون کاروانهای عمره دانش آموزی

و برگزاری دوره های آموزشی

 

همچنین به گفته روستایی دوره های آموزشی ویژه مدیران، معاونین و روحانیون کاروان های عمره دانش آموزی برگزار می شود و صرفاً افرادی می توانند در عمره امسال به عنوان مدیر، معاون و روحانی حضور یابند که دوره های فوق را گذرانده باشند.

 

رئیس ستاد عمره دانش آموزی، با بیان اینکه بانک اطلاعاتی مدیران، معاونین و روحانیون کاروانها با جمع آوری و شناسایی داشته های عمره دانش آموزی ایجاد شده است، اظهار کرد: با ایجاد این بانک، فرهنگیانی که دارای کد حج و زیارت بوده و توانایی اداره هر یک از امور عمره دانش آموزی را داشته باشند، شناسایی شده و از توانایی این عزیزان استفاده می شود.

 

امسال عمره دانش آموزی مختص پسران نخبه است

 

بر اساس اعلام سازمان دانش آموزی امسال عمره دانش آموزی با توجه به محدودیتهای بین المللی فقط خاص دانش آموزان پسر متوسطه است و متولدین سالهای ۱۳۷۴ و ۱۳۷۵ که در سال تحصیلی ۹۲-۹۱در پایه سوم متوسطه یا پیش دانشگاهی مشغول به تحصیل باشند و حافظ ۴ جز قرآن مجید یا عضو فعال تشکل های دانش آموزی و یا نخبه علمی باشند، امکان شرکت در عمره دانش آموزی را دارند.

 

اعزام ۲ هزار دانش آموز به عمره مفرده در بازه زمانی ۱۳ فروردین تا ۱۲ اردیبهشت ۹۲

 

نتایج نهایی مربوط به اعزام دانش آموزان به عمره، پس از بررسی تقاضاهای ارسال شده در پایان آذرماه سال ۹۱ به اطلاع عموم دانش آموزان رسید و مشخص شد که تعداد ۲ هزار نفر از دانش آموزان برگزیده سراسر کشور به سرزمین وحی اعزام خواهند شد.

 

در همین راستا داوود روستایی، قائم مقام معاون وزیر در سازمان دانش آموزی برگزاری دوره های آموزشی، همایش های فرهنگی، انتشار محصولات فرهنگی، نشست های توجیهی و آزمون های تخصصی را از جمله فعالیتهای انجام شده عمره دانش آموزی قبل از اعزام عنوان کرد و گفت: عمره دانش آموزی یک اردوی بزرگ بین المللی است که می بایست دانش آموزان طراز جمهوری اسلامی ایران در آن حضور یابند، لذا سازمان دانش آموزی با بهره گیری از تمام ظرفیت خود تلاش می کند تا سطح دانش و مهارت دانش آموزان را برای حضور در این اردوی بزرگ ارتقا دهد.

 

آنچه که مسلم است این است که هزینه عمره دانش آموزی در سال جاری به عهده خود عمره گذاران خواهد بود و مبلغی که برای این سفر معنوی در نظر گرفته شده است، حداقل دو میلیون و سیصد هزار تومان برآورد شده است؛ البته ناگفته نماند که مبلغی نیز به عنوان وام در اختیار عمره گذاران دانش آموز قرار می گیرد.

 

به گفته روستایی، در استان‌ها وام عمره برای دانش‌آموزان عمره‌گزار پیگیری شده و در اکثر استان‌ها محقق شده؛ در ستاد مرکزی نیز امتیاز ۲۵۰ وام عمره به مبلغ یک میلیون تومان پیش‌بینی و بین استان‌های مختلف توزیع شده است.
رئیس ستاد عمره دانش آموزی، زمان اعزام نخستین کاروان دانش آموزان عمره گذار را ۱۳ فروردین ماه ۱۳۹۲ اعلام کرد که این اعزام ها در قالب ۲۰ کاروان به مدینه النبی و مکه معظمه صورت خواهد گرفت.

 

مدت سفر عمره برای هر کاروان دانش‌‌آموزی، ۱۲ روز است و تا ۱۲ اردیبهشت ماه ۹۲، سفر عمره مفرده تمام دانش‌آموزان به پایان خواهد رسید.

 

بدون شک عمره دانش آموزی از افتخارات نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است و در هیچ جای دنیای اسلام به این اندازه به منزلت جایگاه دانش آموز توجه نمی شود.

دوشنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۲ - ۰۵:۲۴
کد خبر : 10542
بازدیدها: 286

پاسخی بگذارید »