جمعه ۰۴ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

اعزام دانش‌آموزان پسر به «مکه» و دانش‌آموزان دختر به «مشهد»

danesheroz دی ۲۷, ۱۳۹۱ ۰

امسال هم به رغم تمام پیگیری‌های انجام شده توسط سازمان دانش‌آموزی، دانش‌آموزان پسر به مکه مشرف می‌شوند و امکان سفر زیارتی خارج از کشور برای دانش‌آموزان دختر وجود ندارد

سفرهای زیارتی از جمله‌ برنامه پرورشی و تربیتی وزارت آموزش و پرورش است که در بین دانش‌آموزان، مشتریان زیادی دارد.

 

اما سفر عمره از نظر دانش‌آموزان با تمام سفرهای دانش‌آموزی متفاوت است؛ سفری معنوی که بهترین کلاس درس دانش‌آموزی نام گرفته است.

 

علاقه‌مندی و سیل دانش‌آموزان مشتاق به سفر عمره، سازمان دانش‌آموزی را در ۱۳۸۲ بر آن داشت تا طرح اعزام دانش‌آموزان به عمره مفرده را اجرا کند.

 

در نخستین سال اجرای طرح اعزام دانش‌آموزان به سفر معنوی حج، ۵ هزار دانش‌آموز دختر و پسر به عمره مشرف شدند.

 

اشتیاق دانش‌آموزان و درخواست‌های مکرر آنان موجب شد که سهمیه آموزش و پرورش در سال ۱۳۸۳ دو برابر شود و در نتیجه ۱۰ هزار دانش‌آموز به عمره اعزام شدند البته در سال‌های بعد از آن، تعداد دانش‌آموزان عمره‌گزار در حدود ۱۱ تا ۱۲ هزار نفر بود.

 

* دختران دانش‌آموز از سفر معنوی حج محروم شدند

 

در حالی که برنامه‌ها در جهت حضور بیشتر دانش‌آموزان در سفر معنوی حج طراحی می‌شد، در سال ۱۳۸۷ شرایط اعزام به حج توسط کشور عربستان تغییر کرد و نسبت به ورود دختران مجرد به این کشور سخت‌گیری‌های شدیدی شد.

 

رایزنی‌های آموزش و پرورش با مسئولان سازمان حج و زیارت نیز به سرانجامی نرسید و در نهایت دختران دانش‌آموز از سفر معنوی حج محروم شدند.

 

* سفرهای زیارتی خارج از کشور برای دانش‌آموزان دختر منتفی شد

 

در همان زمان، بحث جایگزینی سفرهای دیگری برای دانش‌آموزان دختر مطرح شد اما هیچ‌کدام از آن موارد مانند عتبات عالیات و سوریه به نتیجه نرسید و در نهایت سازمان دانش‌آموزی اعلام کرد که دانش‌آموزان دختر به سفر زیارتی مشهد مقدس می‌روند.

 

در سال تحصیلی جاری نیز سهمیه عمره دانش‌آموزی ۲ هزار نفر است که به دانش‌آموزان پسر اختصاص می‌یابد و از فروردین سال آینده این دانش‌آموزان به مکه مکرمه مشرف می‌شوند.

 

* دانش‌آموزان دختر فقط در یک برنامه سازمان دانش‌آموزی حضور ندارند 

 

داود روستایی، قائم‌مقام معاون وزیر در سازمان دانش‌آموزی در خصوص حضور دانش‌آموزان دختر در برنامه‌های این سازمان به خبرنگار فارس می‌گوید: بیش از ۶۵ درصد برنامه‌های پرورشی و آموزشی ما را دختران پوشش می‌دهند و در تمام برنامه‌‌ها حضور دارند.

 

وی ادامه می‌دهد: تنها برنامه‌ای که دانش‌آموزان دختر نمی‌توانند حضور پیدا کنند، عمره دانش‌آموزی است که آن هم دست ما نیست زیرا کشور عربستان قبول نمی‌کند تا دانش‌آموزان دختر به این سفر معنوی اعزام شوند.

 

* دانش‌آموزان دختر بیشتر از پسرها به سفر زیارتی مشهد مقدس می‌روند

 

قائم‌مقام معاون وزیر در سازمان دانش‌آموزی در مورد سفر دانش‌آموزان دختر به عتبات عالیات هم بیان می‌کند: سازمان حج و زیارت اجازه سفر دانش‌آموزان دختر به عتبات عالیات را می‌دهد اما ما صلاح نمی‌دانیم که این سفر انجام شود زیرا شرایط برای سفر دسته‌جمعی دانش‌آموزان دختر از نظر امنیتی فراهم نیست.

 

وی در نهایت با بیان اینکه سفر مشهد مقدس در طول سال تحصیلی انجام می‌شود، می‌گوید: دانش‌آموزان دختر در حال حاضر امکان سفر زیارتی امام رضا (ع) را دارند البته بر اساس آمار، دانش‌آموزان دختر بیشتر به سفر زیارتی مشهد مقدس اعزام می‌شوند.

چهارشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۱ - ۰۷:۱۱
کد خبر : 4275
بازدیدها: 158

پاسخی بگذارید »