یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

اظهارات احمدی نژاد درباره شرایط گفتگو با آمریکا

danesheroz بهمن ۱۷, ۱۳۹۱ ۰

رئیس‌جمهور ایران در آستانه نخستین سفر رسمی‌اش به مصر تاکید کرد که تهران و قاهره اگر بخواهند، می‌توانند معادلات منطقه و جغرافیای سیاسی آن را تغییر دهند

«محمود احمدی‌نژاد» رئیس‌جمهور کشورمان در گفت‌وگوی ویژه با شبکه «المیادین»، به بررسی موضع ایران درباره تحولات منطقه به ویژه سوریه و عراق پرداخت و بر اهمیت روابط راهبردی با مصر تاکید کرد.

وی با اشاره به پیشرفت‌های ایران در بخش‌های مختلف تصریح کرد: انقلاب ایران برای برتری دادن یک طائفه یا گروه خاص بر دیگری به وجود نیامد بلکه برای تحقق مطالبات مردم این کشور آغاز شد.

احمدی‌نژاد افزود: اگر ایران و مصر، موضع واحدی در قبال مسئله فلسطین بگیرند، جغرافیای سیاسی منطقه تغییر خواهد کرد.

وی در ادامه بر اهمیت رابطه میان مصر و ایران تاکید کرد و گفت که این نیاز همه دولت‌های منطقه است.

رئیس‌جمهور ایران در آستانه نخستین سفر رسمی‌اش به مصر، پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران گفت: این دو کشور می‌توانند معادلات را تغییر دهند و اگر توافق کنند که فلسطین را به طور کامل آزاد کنند، این امر محقق خواهد شد.

دلیل اهمیت سفر احمدی‌نژاد به مصر به این مسئله بر می‌گردد که این نخستین سفر یک مقام در سطح رئیس‌جمهور ایران به مصر پس از انقلاب اسلامی ایران تاکنون است و «مجبتی امانی» رئیس دفتر حافظ منافع ایران در مصر امیدوار است که از این راه، روابط ایران و مصر به سطح کامل دیپلماتیک ارتقا یابد.

 

رئیس‌جمهور ایران در ادامه گفت‌وگو با المیادین اظهار داشت: ایران در امور کشورهای دیگر منطقه دخالت نمی‌کند. آنچه که تهران درباره بحران سوریه می‌گوید، این است که این ملت سوریه است که از طریق انتخابات آزاد که نیازمند برقراری امنیت و ثبات است، درباره کشورش تصمیم می‌‌گیرد. انتخاب اینکه چه کسی بماند و چه کسی برود، حق ملت سوریه است و ما باید تمام تلاش خود را برای تحقق این توافق مبذول داریم. جنگ در سوریه، راه‌حل نیست باید با توافق ملی میان سوری‌ها این مشکل حل شود.

 

وی درباره تجاوز رژیم صهیونیستی به مرکز پژوهش‌های علمی در ریف دمشق، گفت: این حمله نتیجه حالت ضعف به وجود آمده در صهیونیست‌ها بود.

 

رئیس‌جمهور ایران افزود: استعمار می‌خواهد همه کشورها را تجزیه کند. سوریه، ترکیه، عراق، ایران و عربستان. برخی دولت‌های غربی نیز مدتهاست که می‌خواهند عراق را تجزیه کنند و برخی دولت‌های منطقه نیز، در این راه به آنها پیوسته‌اند.

 

وی از ملت عراق خواست تا برای حمایت از کشورشان با یکدیگر اتحاد داشته باشند و تاکید کرد که تهران تمام تلاش خود را وقف کاستن بحران در عراق خواهد کرد و با تمام گروه‌ها برای ایجاد همگرایی میان آنها، تماس خواهد گرفت.

 

محمود احمدی‌نژاد گفت: ما باید بر اساس قانون عدالت، به حل مشکل در عراق کمک کنیم و همه نیز باید از روند توافق در عراق حمایت کنند. زیرا کسانی که به دنبال تفرقه در این کشور هستند، دوست این ملت به شمار نمی آیند.

 

وی افزود: فتنه سنی – شیعی یک طرح استکباری جدید است. اگر مصر یا عربستان نیز با هرگونه تجاوزی روبرو شوند، ما در کنار آنها خواهیم بود، همانگونه که در کنار سایر ملت‌ها بوده‌ایم. حمایت از ملت فلسطین نیز یکی از ارکان و اصول راهبردهای انقلاب اسلامی ایران بوده است و در همین راستا نیز، طی سالهای انقلاب، در هر نماز جمعه برای ملت فلسطین، کمک جمع می‌شود.

 

رئیس‌جمهور کشورمان در ادامه از سفر «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین به ایران استقبال کرد و گفت که آرزو دارد، پس از آزادی کامل قدس و غزه ، در قدس شریف نماز بگذارد.

 

وی در پاسخ به دعوت آمریکا برای گفت‌وگو با ایران گفت: گفت‌وگو با واشنگتن نیازمند شرایطی عادلانه است نه تحمیل شرایط.

سه شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۱ - ۰۷:۳۱
کد خبر : 5913
بازدیدها: 221

پاسخی بگذارید »