چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

اطلس اتولیت ماهیان خلیج فارس منتشر شد

danesheroz1 تیر ۲۴, ۱۳۹۲ ۰
اطلس اتولیت ماهیان خلیج فارس منتشر شد

دانش روز: اطلس سنگ گوش (اتولیت) ماهیان خلیج فارس و دریای عمان از سوی دانشجوی دکتری واحد علوم و تحقیقات و با همکاری دانشمندان برجسته اسپانیا گردآوری و به چاپ رسید

به گزارش دانش روز، زهرا صدیق زاده مولف این کتاب با بیان اینکه این کتاب با عنوان “Otolith Atlas From The Persian Gulf and the Oman sea fishes” به چاپ رسیده است، گفت: اتولیت یا سنگ گوش، یکی از اجزای مهم گوش داخلی ماهیان استخوانی است که جنس آن عمدتا از کربنات کلسیم است. اتولیت در هر گونه از ماهیان استخوانی دارای شکل خاصی است یا به اصطلاح Species- specific (گونه – اختصاصی) است.

وی با تاکید بر اینکه اتولیت‌ها را می توان برش داده و با شمارش حلقه‌های هم مرکزی که در حین رشد ماهی تشکیل می‌شوند، سن ماهی را تشخیص داد، خاطر نشان کرد: علاوه بر این، اتولیت‌ها برای بررسی تغدیه، رشد، مهاجرت، تخمگذاری و مطالعه روابط تغذیه‌ای ماهیان استخوانی و شکارچیان آنها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

به گفته این محقق فواید و اطلاعات بی شماری که از مطالعه اتولیت نصیب دانشمندان شیلاتی و محققین زیست شناسی ماهیان می‌شود باعث شده است که از این اندام مهم به عنوان جعبه سیاه ماهی یاد شود.

صدیق زاده با اشاره به انتشار این کتاب به عنوان منبع مهمی برای اتولیت شناسان، متخصصین شیلاتی و ماهی شناسان برای کشورهای حاشیه خلیج فارس و دریای عمان، یادآور شد: این کتاب حاوی عکس ماهی، عکس اتولیت از سطح روبرو و از سطح جانبی و نمودارهای ویولت مربوط به اتولیت هرگونه از ماهیان مزبور است.

وی افزود: برای تالیف این کتاب اقدام به نمونه برداری از ماهیان مختلف خلیج فارس و دریای عمان  و نگهداری اتولیت آنها در یک کلکسیون شد.

این محقق با بیان اینکه کتاب منتشر شده جلد اول این مجموعه است، ادامه داد: در صورت امکان در نظر است جلدهای بعدی با تأکید بر گونه‌های بیشتر (حداقل به تعداد ۵۰۰ گونه) تهیه و چاپ شود.

منبع:مهر

دوشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۲ - ۱۸:۳۸
کد خبر : 38010
بازدیدها: 244

پاسخی بگذارید »