پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

اطلاعاتی درباره آینه های تخت برای دانش آموزان

danesheroz1 بهمن ۲۷, ۱۳۹۲ ۰
اطلاعاتی درباره آینه های تخت برای دانش آموزان

دانش روز: همه‌ ی ما در اطراف خود به وفور آینه‌ های تخت را مشاهده نموده‌ ایم. آینه‌ های تخت مسطح بوده و تصویر در این آینه‌ ها ویژگی‌ های مخصوص به خود را دارد.

به طور کلی آینه وسیله‌ای است که به علت صافی و بازتاب بالای نور، تصویر اجسام را نشان می‌دهد. پرتوهای نور بازتابیده از رویه‌ی‌ یک آینه در نقطه‌ایی به نام نقطه کانونی آینه به هم می‌رسد. بسته به دوری جسم تا آینه و نوع آینه، فاصله نقطه کانونی آینه از آن متفاوت است. ویژگی‌های تصویر در آینه‌ی تخت و فاصله‌ی کانونی آن‌ها را در این بخش توضیح می‌دهیم.

 کهن‌ترین نشانه‌های آینه مربوط به ۶۰۰۰ سال پیش از میلاد است که در آناتولی در ترکیه یافت شده است. پس از آن در ۴۰۰۰ سال پیش از میلاد می‌توان تمدن‌های میانرودان را نام برد. در مصر باستان کهن‌ترین نشانه از آینه به حدود ۳۰۰۰ سال پیش از میلاد بازمی‌گردد. نمونه‌ای دیگر از وجود آینه به حدود ۳۰۰۰ سال پیش در ایران می‌رسد؛ در زمان هخامنشیان با صیقل دادن سنگ‌ها و فلزات، آن‌ها را به آینه‌هایی شفاف تبدیل می‌کردند که آثار آن در تالار آینه‌ی تخت جمشید باقی مانده است.

 آینه‌های صیقل شده در آمریکای جنوبی و مرکزی به ۲۰۰۰ سال پیش از میلاد باز می‌گردد. در چین آینه‌های برنجی به ۲۰۰۰ سال پیش از میلاد باز می‌گردند و آینه‌های روکش شده از فلز در لبنان در سده‌ی یکم پس از میلاد یافت شده است.

 آینه‌های شیشه‌ایی با روکشی از ورقه‌ی طلا در نوشته‌های پلینی مهتر در کتاب (تاریخ طبیعی پلینی) در سال ۷۷ پس از میلاد نوشته شده است. در سده‌ی ۱۲ میلادی شیشه در فرآوری آینه، به شکل گسترده به کار گرفته شد و نخستین آینه‌های شیشه‌ایی با ورقه‌های پوشیده شده از سرب، به وجود آمدند. زمانی بعد ماهیت سمی بودن سرب آشکار گردید و به همین دلیل استفاده از مخلوط جیوه و قلع جایگزین سرب آغاز شد.

 ویژگی‌های تصویر در آینه‌ی تخت

 

آینه‌های معمولی که سطح آن‌ها صاف است را آینه‌ی تخت می‌نامند. مشاهده‌ی منظره اطراف در سطح آب یک استخر، دیده شدن اشیای مقابل آینه در آن، به سبب بازتاب نور از سطح آینه و رسیدن پرتوهای بازتابی به چشم است.

آنچه در آینه دیده می‌شود همان تصویر شیء مقابل آینه می باشد. شکل سمت راست چگونگی دیده شدن تصویر یک شیء را در آینه تخت نشان می‌دهد. همان‌طور که مشاهده می‌شود تصویر در آینه‌ی تخت از برخورد امتداد پرتو‌های بازتابی در پشت آینه تشکیل می‌گردد. همچنین با توجه به پرتوهای بازتابی می‌توان دریافت که آینه‌ی تخت فاقد کانون است.

 تصویر در آینه‌ی تخت دارای ویژگی‌های ذیل می‌باشد:

 فاصله شیء تا آینه برابر فاصله تصویر تا آینه است.

  • طول شیء برابر طول تصویر در آینه می‌باشد.
  • تصویر پشت در آینه، مجازی و مستقیم است.
  • تصویر نسبت به شیء وارونی جانبی دارد (قسمت راست و چپ) قرار می‌گیرد.

تصویر مجازی چیست؟

تصویر مجازی از امتداد پرتوهای واگرایی که از سطح آینه بازتابش می‌شود (پرتوهای مجازی) در پشت آینه تشکیل می‌گردد. این تصویر را نمی‌توان روی پرده تشکیل داد. همان‌طور که در شکل مشاهده می‌شود، تصویر در پشت آینه تشکیل می‌گردد و مجازی است.

 کاربردهای آینه‌ی تخت

آینه‌های تخت علاوه بر استفاده‌های خانگی کاربردهای زیاد دیگری نیز دارند. در سیستم‌های نوری و برخی دستگاه‌های حساس نوری از جمله لیزرها از این آینه‌ها استفاده می‌شود، آینه‌های شیشه‌ایی نیم بازتابان نیز از این نوعند. همچنین در مشاهده‌ی تصاویر مناظر به صورت غیر مستقیم می‌توان از ترکیب چند آینه‌ی تخت استفاده کرد.

 انواع آینه‌ای تخت

آینه‌های شیشه‌ای:

این آینه‌ها حسب نوع کیفیت، صیقل بودن شیشه و مواد اندود کننده دارای کیفیت متفاوتی هستند.

 آینه‌های فلزی:

آینه‌های فلزی را بیشتر از نوع تخت می‌سازند و در دندان پزشکی و قطعات ریز اپتیکی کاربرد دارند.

 آینه‌های لایه گذاری شده:

آینه‌ایی با چند لایه اندود است که جهت بالا بردن ضریب بازتابش و اصلاح آینه‌ها شیشه‌ایی و جلوگیری کامل از شبح نوری ساخته شده‌اند.

منبع: تبیان

یکشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۱:۲۶
کد خبر : 93859
بازدیدها: 533

پاسخی بگذارید »