دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

اصطلاحنامه ریاضیات منتشر شد

danesh اردیبهشت ۶, ۱۳۹۴ ۰
اصطلاحنامه ریاضیات منتشر شد

دانش روز: «اصطلاحنامه ریاضیات» با هدف ارائه ساختار نظام‌ مند و ذخیره و بازیابی موثر و مرتبط اطلاعات حوزه ریاضیات منتشر شد

به گزارش دانش روز، «اصطلاحنامه ریاضیات» نوشته ملوک‌ السادات حسینی بهشتی، سعیده وفایی و مهرداد نوروزی اقبالی توسط انتشارات پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات ایران و نشر چاپار به چاپ رسید.

اصطلاحنامه به منظور ارائه ساختار نظام‌مند یک حوزه از دانش بشری و در اصل برای ذخیره و بازیابی موثر و مرتبط اطلاعات آن حوزه، تهیه می‌ شود. کاربرد اصطلاحنامه در محیط وب نشان‌دهنده توان و پتانسیل بالای این ابزار در سازماندهی و بازیابی اطلاعات است. واردکردن اصطلاحنامه در محیط الکترونیکی از هزینه کلان بازنگری جلوگیری می‌کند. اصطلاحنامه با کلمه انگلیسی Thesaurus شناخته می‌شود و در فارسی هم گاه تزاروس نامیده می‌شود.

تدوین اصطلاحنامه جامع، مصوب کمیسیون اطلاع‌رسانی شورای پژوهش‌های علمی کشور، برمبنای ساختار واژگانی و روابط مفهومی صورت گرفته و تاکنون طراحی و تدوین آن در حوزه‌های فیزیک، شیمی، زمین‌شناسی، زیست‌شناسی، مهندسی و کشاورزی توسط دکتر ملوک‌السادات بهشتی، عضو هیات علمی پژوهشگاه علوم و فناوری اطلاعات و مدیر طرح جامع اصطلاحنامه‌های علوم پایه شکل گرفته است.

به نقل از مهر کار بر روی اصطلاحنامه ریاضی نیز از سال ۱۳۸۶ آغاز و نتیجه عملکرد دوساله جمعی از متخصصین این حوزه است؛ اصطلاحنامه ریاضی دو زبانه بوده و مطابق با استاندارد ایزو “۵۹۶۴” برنامه‌ریزی شده و در ۸۳۵ صفحه و ۵۰۰ نسخه به چاپ رسیده است.

یکشنبه ۶ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۰۴:۳۰
کد خبر : 149730
بازدیدها: 864

پاسخی بگذارید »