شنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

اشتباه کشنده مرسی در دوران حکومت یک ساله

danesheroz1 تیر ۲۴, ۱۳۹۲ ۰
اشتباه کشنده مرسی در دوران حکومت یک ساله

دانش روز: یک تحلیلگر عراقی در مقاله ای مهمترین اشتباه محمد مرسی در دوران ریاست جمهوری وی را تکیه بر گروه اخوان المسلمین در اداره امور کشور دانست.

 به گزارش دانش روز، انتخاب “محمد مرسی” به عنوان رئیس جمهور مصر با رای نیمی از شرکت کنندگان در انتخابات و قدرت گرفتن وی در مهمترین کشور عربی، امیدها در دل مردم مصر و جهان عرب را برای مشاهده کشوری جدید بر اساس اصول دموکراتیک زنده کرده بود.

سعد العبیدی تحلیلگر روزنامه عراقی الصباح در این باره می نویسد: مرسی دوران ریاست جمهوری خود را همچون اکثر روسای جمهور جهان با دوره ای از آزمون و خطا آغاز کرد، اما برخی اشتباهات را مرتکب شد که نتایج آن را خودش و نزدیکانش درک نکردند.

این اشتباهات سبب تخریب وجهه مثبت وی و حتی پایان دادن به دوران ریاست جمهوری وی طی یک سال شد، اما مهمترین اشتباه کشنده محمد مرسی تکیه بر اخوان المسلمین در اداره امور کشور بود. وی دولتش را به ریاست یک اخوانی تشکیل داد، مشاورانش را از اخوانیها انتخاب کرد و اطراف خودش را از اعضای این گروه اسلامگرا انتخاب کرد.

این رویکرد سبب ایجاد اختلاف نظر در چگونگی حل مشکلات مصر شد و مرسی به جای واقع گرایی از زاویه دیدگاه دینی و تخیلی اخوانیها به مسائل می نگریست.

در واقع مرسی در دوران حکومتش از رئیس جمهور مصر به منشی رهبر اخوان تغییر جایگاه داده بود و دولت کوچک اخوانی را درون دولت مصر تشکیل داد. این مسائل با واقعیتها تطابق نداشت و باعث بحرانی تر شدن وضعیت این کشور شد.

منبع:مهر

دوشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۲ - ۱۸:۵۷
کد خبر : 38008
بازدیدها: 263

پاسخی بگذارید »