چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

استقبال اندک متقاضیان از رشته‌های بدون کنکور

danesheroz دی ۳۰, ۱۳۹۱ ۰

هرچند آزمون ۱۰ هزار رشته تحصیلی برای ورود به دانشگاه های کشور حذف شد تا راه ورود به دانشگاه برای جوانان تسهیل شود اما مهلت ثبت نام متقاضیان در اولین دوره از پذیرش بدون آزمون در حالی به پایان رسید که طرح حذف کنکور با استقبال سردی روبرو شد

کمیته حذف کنکور در تاریخ ۲۰ دی ماه امسال تصمیم گرفت تا از مجموع ۳۰ هزار رشته محلی که در دانشگاه های آزاد، غیردولتی ها و پیام نور وجود دارد آزمون ۱۰ هزار رشته محل در کنکور سراسری سال ۹۲ را حذف کند.

سعید قدیمی، دبیر شورای برنامه ریزی آموزش عالی مهم ترین علت حذف این تعداد رشته را کم بودن متقاضیان اعلام و به پانا می گوید: در واقع این داوطلبان هستند که بر اساس تقاضای خود تعیین می کنند کنکور در رشته ای برگزار شود یا نه، حتی تعیین کننده تعداد رشته ها در کنکور داوطلبان و تقاضایشان برای ورود به این رشته ها است.
این مقام مسئول در وزارت علوم تأکید می کند که عمده رشته محل های حذف شده در رشته های علوم انسانی، هنر و علوم پایه صورت گرفته است.
پس از حذف آزمون برای این تعداد رشته مسئولان سازمان سنجش آموزش کشور اقدام به ثبت نام برای پذیرش دانشجو در اولین مرحله بدون آزمون کردند که ثبت نام در این دوره ها روز چهارشنبه ۲۷ دی ماه به پایان رسید و حسین توکلی مشاور عالی سازمان سنجش آموزش کشور تعداد ثبت نام کنندگان در این مرحله را ۹۰ هزار داوطلب برای پذیرش بدون آزمون نیمسال دوم سال تحصیلی جاری اعلام و به پانا می گوید: مهلت انتخاب رشته در ثبت نام پذیرش بدون آزمون ۶ هزار کد رشته محل دانشگاه های پیام نور و غیردولتی برای نیمسال دوم سال تحصیلی جاری پایان یافت که پس از گزینش نهایی، فهرست اسامی قبولی های نهایی هر یک از کد رشته محل ها، هفته آخر بهمن ماه سال جاری روی سایت سنجش قرار می گیرد.
اما با وجود آنکه مسئولان آموزش عالی اعلام کردند که در نیمسال دوم سال تحصیلی در سال جاری ۳۰۰ هزار دانشجو در دانشگاه ‌های پیام نور و غیرانتفاعی پذیرش خواهند شد مشاهده می شود که با آنکه کنکور در اکثر رشته های تحصیلی در این دانشگاه ها حذف شده اما استقبال چندانی برای این دوره ها صورت نگرفته است.
در حال حاضر بیش از چهار میلیون دانشجو در تمامی مراکز آموزش عالی کشور مشغول به تحصیل هستند که به گفته مسئولان آموزش عالی بیش از ۳۰۰ هزار صندلی خالی در دانشگاه ها وجود دارد.
بسیاری از رشته محل‌ هایی که حذف شده است، از جمله رشته‌ های کم متقاضی به حساب می آید که حذف شدن یا نشدن کنکور در آن ها، تاثیری در جذب دانشجو نخواهد داشت.
عبدالوحید فیاضی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نیز یکی از دلایل استقبال نکردن متقاضیان از این دوره ها را حذف کنکور برای رشته محل های کم متقاضی می داند و به پانا می گوید: آزمون رشته های کم متقاضی را حذف کردهه اند و در عوض کنکور رشته محل‌ های پرطرفدار را همچنان باقی گذاشته ‌اند.
این نماینده مجلس می افزاید: وقتی رشته دانشگاهی در شهری متقاضی ندارد، اگر کنکور را هم حذف کنند باز هم از آن رشته استقبال نخواهد شد.
اما ابراهیم خدایی، رئیس سازمان سنجش آموزش کشور نیز درخصوص استقبال کم متقاضیان می گوید: ۳۰۰ هزار صندلی خالی که برای این دوره از پذیرش بدون آزمون در نظر گرفته شده ظرفیت هایی به شمار می آیند که دانشجو باید بابت آن شهریه پرداخت کند، بنابراین داوطلب ابتدا سعی می کند در رشته هایی که تحصیل در آنها نیازی به پرداخت شهریه ندارد پذیرش شود.
وی ادامه می دهد: گزینه دوم این قبیل داوطلبان می تواند دانشگاه های شهریه پرداز باشد که داوطلبان شانس خود را در رشته های پر رقابت امتحان می کنند و اگر قبول نشدند به سمت رشته های شهریه پرداز می آیند و به خاطر همین موضوع، پذیرش بدون آزمون را سالانه دو بار اجرا خواهیم کرد.
رئیس سازمان سنجش ظرفیت خاطرنشان می کند که ۳۰۰ هزار نفری اعلام شده در نیمسال دوم سال تحصیلی جاری پر نمی شود و ظرفیت اعلام شده، سالیانه است و این ظرفیت طی دو دوره پذیرش بدون آزمون تکمیل خواهد شد.
هرچند که مسئولان سازمان سنجش آموزش اعلام کردند که با تمدید زمان ثبت نام، تعداد متقاضیان در این دوره های افزوده می شود اما این مهلت به مدت دو روز تمدید شد که در نهایت ۹۰ هزار نفر شرکت کرده و استقبال سردی از این دوره ها انجام شد.

 

شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۱ - ۰۷:۴۲
کد خبر : 4482
بازدیدها: 271

پاسخی بگذارید »